ROK 2017/2018

 

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2017/2018

ZAKOŃCZENIE SZKOŁY PRZEZ KLASY III GIMNAZJUM

STREFA KIBICA    POLSKA -SENEGAL

FIZYKA, CHEMIA, BIOLOGIA NA WESOŁO

19 czerwca 2018r. dwunastka najlepszych gimnazjalistów (wymagana tylko jedna dobra ocena roczna z trzech konkursowych przedmiotów), przystąpiła do rozwiązywania nie całkiem poważnego testu IX SZKOLNEGO KONKURSU „FIZYKA, CHEMIA, BIOLOGIA NA WESOŁO”.

W tym roku najłatwiejsza okazała się fizyka ze średnią punków 5,2. Najtrudniejsza dla uczniów była biologia - średnia punktów 2,8. Na biologiczne pytanie o nazwę „diabelskiej nici” nikt z uczestników nie odpowiedział prawidłowo.

Organizatorkami i sędzinami konkursu były: pani Dyrektor mgr Monika Miś, pani mgr Regina Białk i pani mgr Aneta Niezabitowska-Bielecka.

Wyniki:

I miejsce:

Aleksandra Kurek IIIC – 18 pkt

(najlepszy wynik z fizyki)

II miejsce:

Krzysztof Michura  IIIB – 17 pkt

(najlepszy wynik z chemii)

III miejsce:

Szymon Pajor IIIA – 15 pkt

(najlepszy wynik z biologii)

Gratulujemy uczestnikom odwagi i poczucia humoru!

X SZKOLNY KONKURS „FOTOGRAFUJEMY ZJAWISKA FIZYCZNE”

Spośród prac zgłoszonych do X Szkolnego Konkursu „Fotografujemy Zjawiska Fizyczne” dnia 18 czerwca 2018r., komisja konkursowa w składzie:

zawodowego fotografa - pana mgr Franciszka Natanka,

plastyczki - pani mgr Ireny Matras- Kotlarz,

fizyczki - pani mgr Reginy Białk

wyłoniła zwycięzców.

Oceniano:

oryginalność pomysłu - do 10 pkt,

opis zjawiska fizycznego - do 20 pkt,

wrażenia artystyczne pracy - do 10 pkt,

jakość fotograficzną - do 10 pkt.

Przyznano:

I MIEJSCE:

Oliwii Daniel z klasy IIIB za pracę „Załamanie światła na płytce równoległościennej”

II MIEJSCE:

Wiktorii Papież z klasy IIB za pracę „Lód a zaraz woda”

III MIEJSCE:

Barbarze Pławeckiej z klasy 7b za pracę „Poranna rosa”

Zwyciężczyniom gratulujemy!

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział.

Zapraszamy za rok.

PODSUMOWANIE KONKURSU „MALOWAĆ JAK … MATEJKO”

14 czerwca w Szkole Podstawowej im. Jana Matejki w Kamionce Małej odbyło się uroczyste wręczenie nagród, połączone z warsztatami plastycznymi I Gminnego Konkursu Plastycznego „Malować jak … Matejko”.  Z naszej szkoły zaproszenie otrzymało  5 uczennic – laureatów tegoż konkursu wraz z opiekunami. Po miłym powitaniu wszystkich zaproszonych uczniów i gości z 6 szkół z terenu gminy oraz całej społeczności szkolnej przez Panią dyrektor mgr Wandę Chochlińską nastąpiło wręczenie dyplomów, nagród i wyróżnień w poszczególnych kategoriach. Z naszej szkoły w kategorii kl. I-III drugie miejsce zdobyła Zuzanna Orzeł z klasy II b, a wyróżnienie Kinga Jędrzejek z klasy III b.  W  kategorii klas IV-VII pierwsze miejsce zdobyła Patrycja Wróbel z klasy VII b natomiast III miejsce Anna Zelek z klasy VII b i Julia Wrona z klasy IV b. Organizatorzy zadbali również o piękne dyplomy i nagrody dla wszystkich uczniów biorących udział w konkursie. Podziękowania otrzymali także nauczyciele, pod okiem których powstawały prace: Pani Irena Matras-Kotlarz, Pani Grażyna Gutowicz, Pani Sabina Tatkowska, Pani Krystyna Grzegorzek. Po ceremonii wręczenia nagród wszyscy laureaci i goście zostali zaproszeni do sali na słodki poczęstunek w trakcie którego Pani dyrektor zaprezentowała przepiękną prezentację opracowaną na podstawie prac plastycznych, które wpłynęły na konkurs. Była w niej zawarta  tysiącletnia historia Polski od przyjęcia chrześcijaństwa do czasów współczesnych. Każdej pracy przypisany był odpowiedni test. Prezentacja zrobiła na wszystkich niesamowite wrażenie i ukazała ciekawą lekcję historii. Cieszymy się, że w tej prezentacji ujęte zostały również dwie prace uczniów z naszej szkoły. Były to prace dzieci z klasy II b Julii Jędrzejek i Michała Dudka. Na zakończenie wszystkie dzieci miały możliwość fantastycznej zabawy na korytarzu szkolnym. Mogły pomalować twarz sobie, koleżance lub specjalnie na tę okazję przygotowanym białym balonie. Była też możliwość podziwiania wszystkich prac, które wpłynęły na konkurs w przygotowanej na tę okoliczność galerii. Zadowoleni, pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły. Mamy nadzieję, że skoro to był pierwszy konkurs to będzie też następny.

Krystyna Grzegorzek

FIZYKA W PRZEDSZKOLU: SPOTKANIE CZWARTE

W burzowy, czerwcowy wtorek, 12 czerwca 2018r, Oliwia Daniel i Magdalena Hebda z klasy IIIB gimnazjum, członkinie Szkolnego Koła Fizycznego „Eksperymentator”, pod czujnym okiem pani mgr Reginy Białk, przedstawiły najmłodszym przedszkolakom serię zabawnych przedwakacyjnych doświadczeń pod tytułem ”Nad morzem”.

Zaciekawione maluchy nie tylko z uwagą obserwowały eksperymenty ale przede wszystkim chciały wszystko same sprawdzić i pływanie pingpongowej piłki, i topienie się stali, i umiejętności pływackie jajek, i zanurzanie się nurka, i wynurzanie się łodzi podwodnej, i piasek, który pije oraz ten co nie pije wody. Zdziwień i pytań było bardzo wiele.

Za pokaz i możność eksperymentowania gimnazjalistki zostały przez maluchy nagrodzone brawami i nieoczekiwanymi upominkami.

Tak oto burza stała się początkiem wakacyjnych marzeń o pływaniu.

Dziękujemy za spotkanie.

Powiedz mi, to zapomnę.

                                                                                              Naucz mnie, to może zapamiętam.

                                                                                              Zaangażuj mnie, to się nauczę.”

                                                                                                                      - Benjamin Franklin

XI Międzyszkolne Spotkanie  Młodych Fizyków i Chemików

Poprzez doświadczenia uczymy się najefektywniej, ponieważ poznajemy świat wszystkimi naszymi zmysłami, dlatego też w ramach swojej działalności dydaktycznej pani Aneta Niezabitowska - Bielecka i pani Regina Białk już po raz XI zorganizowały Spotkanie Młodych Fizyków i Chemików pod hasłem „Dziwy fizyki i chemii”, które odbyło się 8 czerwca 2018r. w Zespole Szkolno Przedszkolnym w Laskowej. W spotkaniu wzięli udział gimnazjaliści z Łososiny Dolnej, Sadku - Kostrzy, Przyszowej i Laskowej oraz nauczyciele fizyki i chemii.

Celem prezentowanych doświadczeń było pokazanie drugiego ciekawego oblicza  chemii i fizyki - nauk zajmujących i pasjonujących młode umysły. Szczególną wartość dydaktyczną miały warsztaty, w trakcie których uczestnicy sami wykonywali doświadczenia. Tego typu demonstracje pomagają w zapamiętaniu i zrozumieniu wiedzy zdobytej w szkole lub na zajęciach kół zainteresowań z chemii oraz fizyki.

Pokazom towarzyszyła gorąca atmosfera odbioru prezentowanych przez uczniów doświadczeń, które zawierały elementy zabawy, pobudzały gimnazjalistów do myślenia, wyciągania wniosków i stawiania pytań. W trakcie pokazu eksperymentujący uczniowie byli nagradzani brawami.

Audytorium stanowili zaproszeni goście:

Sekretarz Gminy Laskowa - Pan Jan Orzeł

Kierownik Zespołu Obsługi Szkół i Przedszkoli - Pani Bożena Chełmecka.

Na zakończenie imprezy gimnazjaliści demonstrujący ciekawe doświadczenia otrzymali nagrody oraz dyplomy, a nauczyciele fizyki i chemii podziękowania za trud włożony w przygotowanie uczniów do udziału w XI Międzyszkolnym Spotkaniu Młodych Fizyków i Chemików w naszej szkole.

PODZIĘKOWANIE OD PANA POSŁA WIESŁAWA JAŃCZYKA ZA ZORGANIZOWANIE XI MIĘDZYSZKOLNEGO SPOTKANIA MŁODYCH FIZYKÓW I CHEMIKÓW – „DZIWY FIZYKI I CHEMII”

IX EDYCJA RAJDU EDUKACYJNEGO „SZLAKAMI ŻOŁNIERZY 1. PUŁKU STRZELCÓW PODHALAŃSKICH AK”

8 czerwca dziesięcioro młodych pasjonatów historii z naszej szkoły wyruszyło do Krościenka nad Dunajcem na IX Edycję Rajdu Szlakami Żołnierzy 1. Pułku Strzelców Podhalańskich AK. Głównymi organizatorami rajdu był Instytut Pamięci Narodowej i Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych. W spotkaniu uczestniczyło 14 zespołów z całej Małopolski. Opiekunem, przewodnikiem i dowódcą patrolu reprezentującego naszą szkołę był pan Wojciech Karteczka.

Podczas rajdu młodzież musiała wykazać się nie tylko wiedzą historyczną i niezłą kondycją fizyczną, ale również błyskotliwością, sprytem i dyscypliną. Pierwszego dnia uczniowie wcielili się w rolę kurierów, przemycających meldunki dla  organizacji „Limba”. Przemierzali Pieniny, bardzo przy tym uważając, na czających się żołnierzy niemieckich i/lub słowackich. W sobotę natomiast przenieśli się na drugi brzeg Dunajca, w  Beskid Sądecki. Tam złożyli przysięgę i  zostali włączeni w szeregi Armii Krajowej. Musieli się też popisać znajomością musztry wojskowej oraz umiejętnościami kartograficznymi. W niedzielę po mszy św. odbyło się podsumowanie rajdu. Nasi przedstawiciele spisali się doskonale, umacniając miejsce zdobyte w ubiegłym roku.

 Smutne miny pojawiły się dopiero, gdy wszyscy uświadomili sobie, że to już koniec, a kolejne spotkanie odbędzie się dopiero za rok.

Urszula Kraska

SŁODKA WIZYTA W UJANOWICACH

              W czwartek 7 czerwca 2018 roku uczennice klasy trzeciej gimnazjum wraz z panią Jolantą Bukowiec pojechały do Środowiskowego Domu Samopomocy w Ujanowicach. Dziewczęta uczestnikom spotkania przedstawiły przygotowane przez siebie słodkie desery. Podczas delektowania się nie zabrakło zagadek kulinarnych przygotowanych przez panią Jolę. Uczennice klasy trzeciej gimnazjum również zostały poczęstowane deserem przygotowanym przez uczestników ŚDS. Spędzony dzień został uczony wspólnie zrobionym zdjęciem.

Oliwia Daniel, klasa IIIB

PIKNIK INTEGRACYJNY

         W dniu 6 czerwca w Dobrej odbył się piknik integracyjny zorganizowany przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Marii Konopnickiej. Z naszej szkoły wzięli w nim udział Dawid Janiczek  i Magdalena Sądel. Magda  zaśpiewała piosenkę ,,Mucha w mucho- locie” zajmując III miejsce. Cieszymy się i gratulujemy występu.

DZIEŃ DZIECKA - PARAFIADA DZIECI I MŁODZIEŻY

            Jak co roku w naszej szkole, z okazji obchodów Dnia Dziecka, odbyła się Parafiada Dzieci i Młodzieży. Imprezę tę zorganizował Zespół Szkolno Przedszkolny w Laskowej, Parafia p.w. Najświętszego Imienia Maryi w Laskowej oraz Stowarzyszenie „Parafiada”. Koordynatorem całego przedsięwzięcia był pan Tomasz Zawada.

Tegoroczne święto sportu rozpoczęliśmy Mszą św. w kościele parafialnym. Ksiądz katecheta Henryk Kołodziej przywołał postać współzałożyciela, propagatora i długoletniego prezesa Stowarzyszenia Parafiada im. św. Józefa Kalasancjusza, naszego rodaka, ojca Józefa Jońca. Przypomniał także, że głównym przesłaniem Ruchu parafiadowego jest wychowanie młodego pokolenia poprzez wiarę, kulturę i sport, zgodnie z zaczerpniętą ze starożytnej Grecji triadą: świątynia-teatr-stadion.  Po Mszy św. uczniowie złożyli kwiaty i zapalili znicze pod obeliskiem upamiętniającym ojca Józefa Jońca.

Drugi filar triady mieliśmy okazję zrealizować poprzez udział uczniów w dwóch  konkursach wiedzy: „Historia Igrzysk Olimpijskich” i  „Ochrona Danych Osobowych” oraz obejrzenie spektaklu teatralnego pt. „Problemy na Olimpie” przygotowanego przez uczniów ze Szkolnego Koła Teatralnego pod kierunkiem pani Katarzyny Banaś.

Po przedstawieniu opartym na fragmentach  „Mitologii” uczniowie przystąpili do wypełnienia zasadniczego i budzącego najwięcej emocji zadania, czyli do rozgrywek sportowych. Rywalizacja  między klasami odbyła się  w czterech konkurencjach. W szkole podstawowej była to piłka nożna, ringo, edukacyjno – zdrowotna sztafeta rowerowa i mini-siatkówka, natomiast w gimnazjum piłka nożna, street-ball, edukacyjno – zdrowotna sztafeta rowerowa  i siatkówka plażowa. Najmłodsi uczniowie z klas 1 – 3 udali się na piesze wycieczki po okolicy.  Dodatkową atrakcją był także kiermasz taniej książki przygotowany przez bibliotekę szkolną. W przerwie zmagań sportowych oraz kibicowania wszyscy uczniowie mogli posilić się kiełbaskami z grilla i herbatą ufundowanymi przez Radę Rodziców. Podczas wszystkich rozgrywek panowała bardzo miła atmosfera oraz dobry, sportowy duch walki i rywalizacji.

Łącznie w zmaganiach sportowych wzięło udział 120. uczestników. Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy i medale. Najlepsi sportowcy wezmą także udział  w Miedzynarodowej Parafiadzie Dzieci i Młodzieży, która odbędzie się w lipcu w Warszawie. W tym roku przyznano również dodatkową specjalną nagrodę dla najlepszych kibiców parafiadowych.

Wszystkim gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

                                                                                                               Małgorzata Oleksy 

 

 

 

 

RUGBY -  JAKO NOWA FORMA AKTYWNOŚCI

W kwietniu i maju uczniowie naszej szkoły mogli nauczyć się i doświadczyć nowej formy aktywnego spędzania wolnego czasu  - Rugby. To dyscyplina jeszcze dosyć egzotyczna w naszym kraju. Dzięki udziałowi naszej szkoły w projekcie "Młody laskowianin europejczykiem " i innowacji wprowadzonej przez Pana Tomasza Zawadę nasz szkolny magazyn sportowy wzbogacił się o niezbędny sprzęt do nauki tej pięknej dyscypliny sportu. Nasza młodzież miała okazję poznać podstawowe przepisy i taktykę nowej dyscypliny oraz zastosować je w praktyce podczas meczów z rówieśnikami. 

II MIĘDZYSZKOLNY KONKURS MITOLOGICZNY „Z mitologią za pan brat”

W dniu 29 maja 2018r. odbył się Międzyszkolny Konkurs Mitologiczny zorganizowany przez nauczycieli zespołu humanistycznego w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. ks. prof. Józefa Tischnera w Limanowej.

W zmaganiach na wiedzę mitologiczną wzięły udział i pochwaliły się swoją wiedzą Kinga Frączek, Natalia Piegza, Kinga Bukowiec i Urszula Kraska. Wcześniej dziewczęta aktywnie pracowały przez trzy miesiące w Kółku Polonistycznym, prowadzonym przez panią Katarzynę Banaś, spotykając się dwa lub trzy razy w tygodniu… I opłaciło się.

Dzięki mitom uczennice rozbudziły swoje zainteresowania kulturą śródziemnomorską, zgłębiły wiedzę o starożytnym świecie greckich bogów i bohaterów, a także rozwinęły swoją wyobraźnię.

Ponadto podczas konkursu napisały test sprawdzający i osiągnęły wysoki pułap punktowy, a Urszula Kraska została laureatką -  jedną z czterech -  otrzymując w nagrodę tablet Lenovo. Naszym tegorocznym absolwentkom przedostatnich klas gimnazjum serdecznie gratulujemy i życzymy osiągania wielu sukcesów w przyszłości.

Katarzyna Banaś

XIII  GMINNY  KONKURS  MATEMATYCZNY

W dniu 10. 05. 2018 r. w Zespole Szkolno- Przedszkolnym w Ujanowicach odbył się  XIII Gminny Konkurs Matematyczny.  W konkursie udział wzięły szkoły  z terenu gminy Laskowa. Uczniowie rywalizowali między sobą w odpowiednich kategoriach wiekowych , rozwiązując indywidualnie  zadania zamknięte i otwarte

W kategorii klas IV:

            III miejsce -  Mateusz Zelek

           IV miejsce -  Łucja Michura

W kategorii klas V:

           IV miejsce -  Joanna Bielecka

           IV miejsce -  Natalia Jonik

W kategorii klas VI

         III miejsce -  Eryk Wójtowicz

         III miejsce -  Martyna Daniel

W kategorii klas VII

        II miejsce -  Kaper Gonet

       IV miejsce -  Krzysztof Jędrzejek

W kategorii klas II Gimnazjum:

      I miejsce -  Dawid Jonik

      III miejsce - Kamila Załupska

W kategorii klas III Gimnazjum:

     I miejsce - Urszula Kraska

     IV miejsce - Karol Frączek

XIV RAJD TAJNEGO NAUCZANIA im. ZOFII OLEKSY

W dniach 24 – 25 maja 2018 uczniowie naszej szkoły wzięli udział w XIV Rajdzie Tajnego Nauczania im. Zofii Oleksy organizowanym przez Zespół Szkół w Ujanowicach. Wczesnym rankiem wyruszyliśmy w trzech grupach: „Muminki” pod opieką Pani Jolanty Bukowiec, „Teletubisie” wraz z Panem Tomaszem Zawadą oraz „Sztoskrotki” Pani Marty Woźniak. Po raz pierwszy w tym roku mieliśmy okazję przeżyć niezwykłe spotkanie z Panią Heleną Tokarz – jedną z Żołnierzy Wyklętych. Były to niezwykle wzruszające chwile dla nas wszystkich i niezwykła lekcja historii zorganizowana przez Panią Irenę Orzeł. Mieliśmy też okazję skosztować pysznych wypieków naszej Pani Irenki. Pogoda nam sprzyjała i po posiłku wyruszyliśmy w dalszą drogę. Po kilku godzinach marszu dotarliśmy do szkoły w Ujanowicach, gdzie zostaliśmy ugoszczeni pysznym bigosem. Po krótkim odpoczynku udaliśmy się do kościoła na Mszę Świętą w intencji nauczycieli i uczniów biorących udział w tajnym nauczaniu. Następnie wzięliśmy udział w Wieczornicy, na którą przyjechało wielu znakomitych gości, m.in. władze Gminy Laskowa – Pan Piotr Stach oraz Jan Orzeł, Księża z parafii Ujanowice oraz uczniowie biorący udział w tajnym nauczaniu lub członkowie ich rodzin, a także Pani Elżbieta Mordarska – prezes związku nauczycielskiego, emerytowani Nauczyciele, w tym Pani Maria Woźniak oraz Dyrektorzy szkół z terenu gminy Laskowa. Późnym wieczorem uczestnicy próbowali swoich sił w konkursie wiedzy o tajnym nauczaniu. Oceniane były także przygotowane przez grupy biografie uczniów tajnego nauczania bądź żołnierzy AK. Następnego dnia uczniowie wzięli udział w konkursie piosenki turystycznej lub patriotycznej. W ogólnej klasyfikacji jedno z pierwszych I miejsc zajęła nasza grupa – „Sztoskrotki”. Drugie miejsce przypadło grupie „Muminki”, a trzecie miejsce wywalczyły „Teletubisie”. W rajdzie uczestniczyły tylko grupy z Ujanowic i Laskowej. Wszystkim drużynom serdecznie gratulujemy.

Marta Woźniak

I GMINNY KONKURS PIOSENKI ANGIELSKIEJ 

11 maja 2018 roku odbył się I GMINNY KONKURS PIOSENKI ANGIELSKIEJ  w szkole podstawowej w Jaworznej. W drodze wcześniejszych eliminacji naszą szkołę reprezentowały: Paulina Bukowiec z piosenką „Say something”, Martyna Daniel z piosenką „Lost Boy”, Gabriela Daniel i Joanna Bielecka z piosenką „ Count on me” oraz Eliza Grzelak i Małgorzata Pławecka z piosenkę „Pizza song”.

I miejsce w kategorii zespołów zdobyły Gabriela Guzik i Joanna Bielecka.

II miejsce w kategorii solistów zdobyła Paulina Bukowiec.

ŚWIĘTO SZKOŁY

"CHEMICZNE CZARY MARY I NIE TYLKO"

            Co przedszkolak może wiedzieć o chemii? Teraz może wiedzieć wiele i dużo ciekawego.

            W  kwietniu 2018r odwiedziła przedszkolaków pani Aneta Niezabitowska - Bielecka nauczycielka chemii wraz z młodymi chemikami tj Pauliną Nowak, Sylwią Stachura, Joanną Gonet, Justyną Gołąb (kl 2c gimnazjum) należącymi do Szkolnego Koła Chemicznego.

            Uczniowie zaprezentowali przedszkolakom szereg ciekawych i bardzo efektownych doświadczeń chemicznych. Głównym celem spotkania było rozbudzenie wyobraźni dziecięcej oraz zapoznanie z nowymi zjawiskami i pojęciami.

Dzięki różnego rodzaju eksperymentom każde dziecko zaczyna lepiej rozumieć świat fizyki i chemii.

Zapewne żadne dotychczasowe spotkanie w przedszkolu nie wywarło tak wielkiego wrażenia. Pokazy nagradzane były brawami. Dzieci z ciekawością oglądały czarodziejskie sztuczki. Maluchy uwielbiają odkrywać to, co nowe i nieznane.

Młodzi chemicy z gimnazjum w Laskowej obiecali przedszkolakom, kolejne spotkania z ciekawą chemią.

KLUB MŁODEGO CHEMIKA W PRZEDSZKOLU PO RAZ DRUGI

            Wiele fascynacji dostarczył cykl doświadczeń pt. "Jajko w roli głównej". Podczas pokazów młodzi chemicy w kładzie Ola Kurek , Kasia Latała, Ulka Kraska z klasy IIIc wyjaśniły i pokazały dzieciom:

  • jak odróżnić ugotowane jajko od surowego
  • dlaczego w jednej wodzie jajko tonie a w innej pływa
  • skok jajka do basenu
  • Jak silne jest jajko?
  • Czy łatwo jest zgnieść jajo ręką?
  • Ile waży kura?
  • Stanie na surowych jajkach — czy to możliwe?
  • łoże Fakira

            Wszelkie  eksperymenty budzą w dzieciach ciekawość i dostarczają im dużo radości, czego dowodem było to spotkanie z „małym światem chemii i fizyki.” Dzieci uwielbiają odkrywać to, co nowe i nieznane i dlatego też Klub Młodego Chemika im to umożliwił.

AKADEMIA Z OKAZJI UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

„Nauczmy się na pamięć tego kraju…”

       Pod takim hasłem 30 kwietnia 2018 r. w naszej szkole odbyła się akademia z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Zgromadziła się na niej cała społeczność uczniowska wraz z wychowawcami i Dyrekcją szkoły.

Uczniowie z klasy VII b oraz z klasy  IV a pod opieką pani Małgorzaty Oleksy, pana Wojciecha Karteczki i pana Tomasza Zawady, a także chór szkolny wraz z panią Katarzyną Cichoń - Barczewską w montażu słowno – muzycznym przypomnieli wydarzenia majowe  z roku 1791, a także wpływ uchwalenia Konstytucji na dalsze i obecne losy naszego kraju.

Mamy nadzieję, że każdy wyciągnie odpowiednie wnioski z  tej krótkiej lekcji historii.

SIATKÓWKA PLAŻOWA

W poniedziałkowe południe na popularnej "plaży" odbyły się szkolne mistrzostwa w siatkówce plażowej dziewcząt i chłopców. Do rywalizacji przystąpiło 20 zawodników . Przy dźwiękach plażowych hitów wyłoniono zwycięzców, którzy będą reprezentować naszą szkołę na zawodach gminnych. 

Wyniki: 

Dziewczęta 

1 miejsce: Joanna Gonet i Gabriela Zelek - awans do zawodów gminnych 

2 miejsce: Natalia Piegza i Patrycja Zelek - awans do zawodów gminnych

3 miejsce: Zuzanna Sajdak i Małgorzata Dominik

Chłopcy 

1 miejsce: Wiktor Wróbel i Szymon Pajor - awans do zawodów gminnych

2 miejsce: Michał Wiktor i Jakub Jędrzejek- awans do zawodów gminnych

3 miejsce: Adrian Sajdak i Patryk Gonet 

Gratulujemy!

Tropiąc Hermesa

23 kwietnia 2018r. uczniowie klas trzecich „a” i „c” oraz siódmej „b” razem z roześmianym Hermesem przewędrowali przez świat mitów starożytnej Grecji. Spektakl pt. „Po nitce do kłębka w labiryncie mitologii greckiej” przygotowany przez Warszawski Teatr Edukacyjny, a wystawione w Domu Kultury w Łososinie Dolnej, zapewnił uczestnikom dużą dawkę radości, uśmiechu, wpadających  w ucho piosenek oraz  wiedzy z zakresu mitologii.

W przeogromny świat mitów greckich wprowadził uczestników patron złodziejów, posłaniec bogów, najbardziej ruchliwy z olimpijskich bogów i  plotkarz – Hermes. Wszystko widzi, wszystko wie, w wielu wydarzeniach uczestniczy. Jest łącznikiem pomiędzy dwoma światami, tym boskim i tym ludzkim, a dzięki ofiarowanym mu przez Zeusa umiejętnościom, potrafi rozładować największe spory.

Jego to oczami oglądaliśmy narodziny Ateny, sąd Parysa i wojnę trojańską, razem z nim byliśmy w labiryncie i poznaliśmy jego budowniczego Dedala. Oglądaliśmy zmagania Tezeusza z Minotaurem.

Dzięki odbytej wędrówce przypomnieliśmy sobie zwroty, które na stałe weszły do kanonu frazeologizmów polskich: róg obfitości, Syzyfowe prace, pięta Achillesa, puszka Pandory, znicz olimpijski, maraton, Kon trojański, strzała Amora, stajnia Augiasza i wiele, wiele innych które wzbogacają nasz język ojczysty.

Opiekunka grupy Katarzyna Banaś

GMINNY TURNIEJ BEZPIECZEŃSTWA W RUCHU DROGOWYM

W dniu 9 kwietnia w Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Laskowej odbył się coroczny Turniej Bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Uczniowie siedmiu szkół podstawowych i dwóch gimnazjalnych rywalizowali w teście wiedzy oraz zmagali się na specjalnie przygotowanym rowerowym torze przeszkód. 

Zarówno wśród młodszych jak i starszych bezkonkurencyjni byli zawodnicy reprezentujący ZSP w Laskowej. 

Zwycięscy otrzymali medale i puchary oraz upominki od firmy STAN-SPORT a wszyscy uczestnicy poczęstunek od Piekarni STRYCZEK.

Gratulujemy zwycięzcom, którzy będą reprezentować gminę na finałach powiatowych w Kasince Małej.

Wyniki:

Szkoła podstawowa 

1. Laskowa

2. Krosna 

3. Jaworzna 

4. Żmiąca 

5. Kamionka Mała 

6. Sechna 

7. Ujanowice 

Gimnazjum

1. Laskowa

2. Ujanowice 

Wyniki indywidualne:

Szkoła podstawowa 

1. Norbert Uryga- Laskowa 

2. Maks Tokarczyk - Laskowa

3. Natalia Jonik - Laskowa 

Gimnazjum

1. Wojciech Dudek- Laskowa 

2. Dawid Jonik- Laskowa 

3. Bartosz Firlej- Ujanowice

DZIEŃ MATEMATYKI

12 marca 2018 roku  w naszej szkole odbył się Dzień Matematyki.

Celem tegorocznej akcji było zainteresowanie uczniów matematyką oraz pokazanie, że matematyka istnieje w każdej dziedzinie naszego życia.

W pierwszej części uczniowie wzięli udział w turnieju matematycznym.  Turniej składał się z pytań z zakresu matematyki  i przedmiotów pokrewnych.  W tym roku szkolnym hasłem przewodnim była „ Matematyka od kuchni”.

W drugiej części uczniowie mogli sprawdzić swoje umiejętności logiczne, poprzez udział  w grach matematycznych.

Mamy nadzieję , że przez taką akcję więcej osób przekona się do tej dziedziny nauki.

SUKCES NASZYCH UCZNIÓW W II OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE „BLIŻEJ PSZCZÓŁ”

          W dniach 22-23 marca 2018r. uczniowie klas gimnazjalnych naszej szkoły – Kinga Frączek (kl. III B) oraz Karol Frączek (kl. III C) udali się wraz z opiekunem  p. Anetą Szewczyk  do siedziby Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

          Pierwszego dnia uczniowie wzięli udział w konkursie wiedzy dotyczącym pszczół i pszczelarstwa. Konkurs składał się z części teoretycznej – testu wiedzy oraz z części praktycznej, na której uczestnicy konkursu musieli wykazać się znajomością anatomii pszczoły miodnej oraz rozpoznać rodzaj miodu, gatunki roślin pożytkowych i sprzęt pszczelarski.

          Drugiego dnia uczestnicy wyjazdu wzięli udział w konferencji naukowej „Pszczoła w mieście”. Zorganizowany konkurs i konferencja miały na celu popularyzację wśród uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych roli pszczoły miodnej w środowisku naturalnym oraz wiedzy odnośnie możliwości funkcjonowania pszczoły miodnej w industrialnej rzeczywistości. Ponadto wydarzenia te były próbą zachęcenia młodych ludzi do obserwowania życia pszczół i ich zwyczajów, zaczerpnięcia wiedzy na temat roślin miododajnych i pszczelarstwa oraz uświadomienia młodzieży znaczenia produktów pszczelich dla zdrowia człowieka. Konkurs i konferencję honorowym patronatem objęli m.in. Minister Edukacji Narodowej, Wojewoda Lubelski, Marszałek Województwa Lubelskiego i Prezydent Miasta Lublina

          W części końcowej konferencji ogłoszone zostały wyniki konkursu. W kategorii szkół gimnazjalnych nasi uczniowie nie mieli sobie równych i zostali laureatami II Ogólnopolskiego Konkursu „Bliżej pszczół”. Kinga Frączek zajęła II miejsce, natomiast Karol Frączek okazał się zwycięzcą tego konkursu. Oprócz pamiątkowych dyplomów i książek, uczniowie otrzymali bardzo atrakcyjne nagrody rzeczowe - laptopa i smartfona. Hitem jednak okazały się przyznane im statuetki autorstwa znanego lubelskiego artysty,   tzw. „pszczelarskie Oskary”. Nagrodą w drugim etapie konkursu dla uczestników ze szkół gimnazjalnych jest także przyjęcie w poczet uczniów jedynego w Polsce Technikum Pszczelarskiego, jeżeli oczywiście uczniowie się na to zdecydują. Dodatkowo Karol jako zwycięzca konkursu otrzymał od sponsora - Przedsiębiorstwa Pszczelarskiego „Łysoń” ul wielkopolski typu stojak, który mamy nadzieję będzie początkiem jego wspaniałej przygody z pszczelarstwem. Jednak największą nagrodą będzie wyjazd w lipcu tego roku naszych uczniów – laureatów do Paryża, gdzie wezmą udział w Międzynarodowych Zawodach Młodych Pszczelarzy.

          Oprócz nagród rzeczowych, wyjazd do Lublina przyniósł naszym uczniom wiele radości i satysfakcji z sukcesu, ale także nowe znajomości, które mimo krótkiego pobytu zostały nawiązane z innymi uczestnikami konkursu z różnych stron Polski.

          Kindze i Karolowi dziękujemy za wysiłek włożony w przygotowanie do konkursu i reprezentowanie naszej szkoły na KULu. Gratulujemy im dużego sukcesu i życzymy powodzenia w kolejnych latach nauki, już niedługo w szkole ponadgimnazjalnej!

                                                                                                                                              mgr Aneta Szewczyk  

 

WIĘCEJ O NIETOPERZACH…..

          14 marca 2018r. nasi gimnazjaliści uczestniczyli w spotkaniu z p. Piotrem Firlejem, który przygotował krótki wykład na temat nietoperzy. Pan Firlej zwrócił szczególną uwagę  na jeden z gatunków  – podkowca małego. Nietoperze te zamieszkują nasze najbliższe tereny. Pan Piotr w ciekawy sposób przedstawił najważniejsze informacje, które wzbogacił plakatami, ręcznie wykonaną maskotką oraz prezentacją wyglądu podkowca na naszych kolegach.

          Drugą częścią spotkania było rozwiązywanie quizów, które wykorzystywały wcześniej zdobytą przez nas wiedzę. Do osób z największą ilością punktów trafiały ciekawe nagrody. Zakończeniem było ułożenie puzzli z logiem Krainy Podkowca Małego przez dwie prowadzące drużyny. Osoby, które najszybciej rozwiązały układankę otrzymały koszulkę       z logiem klubu.

          Spotkanie z Panem Firlejem wzbogaciło naszą wiedzę oraz przybliżyło nam temat podkowca małego. Było to interesujące doświadczenie. 

 

                                                                                                              Jola Sądel  kl. II A  

VI FESTIWAL ZAWODÓW W MAŁOPOLSCE

W ostatnią sobotę przed świątecznym tygodniem dobiegł końca trwający trzy dni Festiwal Zawodów w Małopolsce, na którym w krakowskim Centrum Targowo-Kongresowym EXPO dla uczniów szkół gimnazjalnych przygotowano ponad 140 interaktywnych stoisk w siedmiu branżach: administracyjno-usługowej, budowlanej, elektryczno-elektronicznej, mechanicznej i górniczo-hutnicznej, medyczno-społecznej, rolniczo-leśnej z ochroną środowiska i turystyczno-gastronomicznej. W tym  wydarzeniu, będącym zwieńczeniem działań  prowadzonych w zakresie doradztwa zawodowego w całym województwie małopolskim, brali udział także nasi uczniowie. Gimnazjaliści mogli uczestniczyć w konferencjach, wykładach i pokazach oraz spotkać się z doradcami zawodowymi. Na targach obserwowaliśmy m.in. pokaz kelnerstwa synchronicznego w wykonaniu jedynych wystawców z terenu powiatu limanowskiego - Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych z Mszany Dolnej. Wszystkim nam zależy, by wybrany zawód dał młodym ludziom możliwość godnego życia. Chcemy, by byli zadowoleni i mogli rozwijać swoje pasje. A Festiwal Zawodów daje im właśnie taką szansę – powiedział o imprezie marszałek Województwa Małopolskiego, Jacek Krupa. Na targach oprócz oferty szkół ponadgimnazjalnych można było także uzyskać z pierwszej ręki informacje o ofercie służb mundurowych, a także o możliwościach kształcenia  poza granicami Rzeczpospolitej.

 

RYSOWALI W MECHANIKU

W ramach poznawania swoich mocnych i słabych stron chętni uczniowie klas trzecich wzięli udział w warsztatach z rysunku odręcznego w architekturze krajobrazu. Zajęcia dla gimnazjalistów przygotowali nauczyciele Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Jana Pawła II w Limanowej wraz z partnerami: wykładowcami z Uniwersytetu  Rolniczego z Krakowa i przedstawicielami firmy projektowej Park M. Po krótkim wprowadzeniu teoretycznym rozpoczęły się zajęcia praktyczne. W ruch poszły ołówki … i gumki. Dzień z pewnością nie wyglądał jak zwykle, wzbogacił uczestników o garść informacji o rysunku, ale i o samych sobie. . 

ZSP Laskowa zwycięzcą powiatu w mini siatkówce chłopców

Zawody odbyły się 21.03.2018 na hali sportowej przy SP w Mordarce.  Organizatorem zawodów był Międzyszkolny Ośrodek Sportowy Powiatu Limanowskiego oraz Powiatowy Szkolny Związek Sportowy Limanowa.

Do zawodów zgłosiło się 10zespołów: SP 1 Szczawa, SP 2 Mszana Dolna, SP Pisarzowa,

ZSP Szczyrzyc, ZSiP Olszówka, ZPO Słopnice, ZSP Laskowa, SP Młyńczyska, SP Tymbark, ZSP 4 Limanowa.

W wyniku odprawy z opiekunami i losowania ustalono kolejność rozgrywania meczów w 3 grupach „systemem każdy z każdym”.

Laskowa trafiła do grupy wraz z zespołami z Młyńczysk i Szczyrzyca. Nasi chłopcy nie dali swoim przeciwnikom ani cienia nadziei, wygrywając obydwa mecze po 2:0, z wysoką przewagą punktową w poszczególnych setach.

            Po rozgrywkach eliminacyjnych, zwycięzcy grup walczyli w finale o miejsca I- III, systemem „każdy z każdym”. Drużyny, które zajęły miejsca 2 rywalizowały zaś o miejsca IV- VI. Pozostali, po bilansie setowym i punktowym plasowali się na pozycjach VII- X.

W finale spotkaliśmy się z ZSP 4 Limanowa oraz z faworytem turnieju- SP Pisarzowa. Na tym etapie sytuacja powtórzyła się, chłopcy znów nie zostawili cienia wątpliwości, kto zasługuje na tytuł mistrza powiatu. W obu meczach nie stracili seta i zwyciężali z przewagą nawet kilkunastu punktów.

Klasyfikacja końcowa :

I           miejsce        ZSP Laskowa

II          miejsce       SP  Pisarzowa

III         miejsce       ZSP 4  Limanowa

IV-VI   miejsce       SP Tymbark

                                ZSiP Olszówka

                                SP Młyńczyska

VII-X      miejsce    SP 1 Szczawa

                                SP 2 Mszana Dolna

                                ZPO Słopnice

                                ZSP Szczyrzyc

            Awans do zawodów rejonowych zdobyła oczywiście drużyna z ZSP Laskowa w składzie: Gonet Kacper, Karpiel Marcin, Kotlarz Franciszek, Kotlarz Szymon, Michorczyk Bartłomiej, Michura Franciszek, Piechura Maciej, Świerzowski Miłosz, Trojan Przemysław.

Gratulujemy i życzymy powodzenia na etapie rejonowym w Bobowej.

Dominik Mordarski

 

XV EDYCJA POWIATOWEGO KONKURSU POEZJI KS. JANA TWARDOWSKIEGO

 

„Śpieszmy się kochać ludzi…” już za nami

„Kochać – może znaczyć telefonować, i to tak długo, że aż słuchawka staje się gorąca. Czasem odbieramy telefon, jakby ktoś lody do niego wpuścił, ale czasem słyszymy w telefonie ciepło głosu: Halo Zosiu! Jak się czujesz? Tak mi smutne bez ciebie. Nie mogę jeść ani masła, ani sera, ani cielęciny…”

Słowa wypowiadane i tak zgrabnie zapisywane w licznych tomach poezji cieszą się nieustanną popularnością wśród czytelników tych kilkuletnich, jak i tych kilkudziesięcioletnich. Dlaczego? Ano właśnie dlatego, że jak sam o swojej twórczości pisał: „Obce mi są retoryka, dydaktyka i patos. Próbuję pisać wiersze, które nie byłyby manifestami. Lepiej niech nie nawołują i nie nawracają. Niech niosą swoje treści w łagodnym zawieszeniu, w zaufaniu, w żarliwej otwartości na życie i jego powszednie sprawy.”

15. marca 2018 r. w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Turystyki w Laskowej odbył się XV Powiatowy Konkurs Poezji ks. Jana Twardowskiego „Śpieszmy się kochać ludzi…”.Pomysłodawczyniami i organizatorami tej imprezy są Pani mgr Katarzyna Banaś i Pani mgr Małgorzata Oleksy, wspiera je Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Laskowej Pani Monika Miś, a także –  tak jak w latach ubiegłych Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Turystyki w Laskowej Pan Zdzisław Pajor. W organizacji całej imprezy pomagała również młodzież z kółka dziennikarskiego „Kleksiarze”.

Honorowy patronat nad konkursem objął Starosta Powiatu Limanowskiego Pan Jan Puchała.

Nie sposób również pominąć sponsorów, bez których pomocy tak duża impreza nie mogłaby się odbyć. W tym roku wsparli ją:

Wiceminister finansów Pan Wiesław Janczyk

Starostwo Powiatowe w Limanowej

Urząd Gminy Laskowa

Gminny Ośrodek KulturySportu i Turystyki w Laskowej

Pan Krzysztof Chełmecki

Piekarnia Ryszarda Stryczka

Piekarnia Piotra Pajora

Firma Tymbark

Spółdzielnia Uczniowska w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Laskowej

Ks. Proboszcz Andrzej Wanat

Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Pawła Ptaszka w Żegocinie

Bank Spółdzielczy w Limanowej – oddział w Laskowej

Turystyka Wacław Wąsowicz

Dr Katarzyna Pławecka z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie

O wygraną walczyło 38 osób, które oceniało jury w składzie:

Pani dr Katarzyna Pławecka - pracownik naukowy Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie

Ksiądz Andrzej Wanat - Proboszcz parafii w Laskowej

Pan Piotr Gryźlak-  kierownik działu marketingu i promocji Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu

Konkurs rozstrzygnął się w dwóch kategoriach – szkoły podstawowe (klasy IV-VI) i gimnazja + klasy VII .

Laureatami w kategorii szkoła podstawowa zostali:

I. Anastazja Pałka ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Męcinie

I. Małgorzata Gołąb z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Ujanowicach

II. Zuzanna Augustyn ze Szkoły Podstawowej z oddziałem Integracyjnym w Jaworznej

II. Szymon Biernat ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Limanowej

II. Kamil Michalik ze Szkoły Podstawowej w Pisarzowej

Wyróżnienie: Józef Bogacz ze Szkoły Podstawowej w SOSW w Dobrej

Miejsce szczęśliwe (czwarte) - Wiktoria Kęska ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Słopnicach

Laureatami z gimnazjum zostali:

I. Patrycja Filipek z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Laskowej

I. Urszula Drozdżak ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Siekierczynie

II. Gabriela Filipek z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Ujanowicach

II. Paweł Gołdyn ze Szkoły Podstawowej w Żmiącej

III. Karol Pietrzak ze Szkoły Podstawowej z oddziałami Gimnazjum w Kasinie Wielkiej

Wyróżnienie: Ewelina Kuśnierz z Gimnazjum w SOSW w Dobrej

Miejsce szczęśliwe (czwarte) - Patryk Szewczyk ze Szkoły Podstawowej z oddziałami Gimnazjum w Dobrej

Nagrodę Grand – Prix przyznano Marzenie Pociecha ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Męcinie

Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni dyplomami oraz nagrodami książkowymi, a laureaci również nagrodami rzeczowymi. Uczestnikom gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnych edycjach konkursu. 

PODSUMOWANIE PROJEKTU DYDAKTYCZNEGO "Z MENDELEJEWEM POD RĘKĘ -  UKŁAD OKRESOWY PIERWIASTKÓW CHEMICZNYCH"

                W dniu 13 marca 2018r. w Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Laskowej odbyło się podsumowanie projektu dydaktycznego "Z Mendelejewem pod rękę..." realizowanego na zajęciach pozalekcyjnych i pozaszkolnych przez młodzież klasy IIc pod kierunkiem nauczyciela chemii Anety Niezabitowskiej - Bieleckiej.

Audytorium stanowili uczniowie klasy IIa i IIb tutejszego gimnazjum, nauczyciele, wychowawcy oraz dyrekcja szkoły.

            Prezentacja rozpoczęła się w laboratorium chemiczno - fizycznym pod hasłem

"Czary mary chemii, czyli niezwykłe właściwości wybranych pierwiastków".

Uczniowie postanowili w niezwykły sposób przybliżyć wszystkim żądnym chemicznej wiedzy tablicę Mendelejewa. Stworzone przez nich prezentacje opowiadały o wybranych pierwiastkach. W ściągniętych z Internetu filmikach podawane były ciekawe fakty oraz anegdoty dotyczące właściwości pierwiastków. Demonstrowane były tam też doświadczenia, których ze względów bezpieczeństwa nie przeprowadza się nawet w laboratoriach uniwersyteckich.

Jak najlepiej uczyć się chemii? Oczywiście przez doświadczenia. Chemia jest fascynująca, jeśli tylko możemy wyjść poza książkowe ilustracje. Niektóre proste i bezpieczne eksperymenty uczniowie zademonstrowali sami.

            Wnioski z demonstrowanych doświadczeń uzupełniali przysłowiami, powiedzeniami i ciekawymi hasłami, co dodatkowo przyczyniło się do trwalszego zapamiętania faktów przez obserwatorów - gimnazjalistów naszej szkoły.

            Dekorację sali stanowiły modele atomów oraz wykonany z kolorowych kartek układ okresowy pierwiastków, naszkicowany Dymitr Mendelejew wraz ze swoim chemicznym pasjansem. Wszystko to pomagało lepiej zobrazować przedstawiane przez uczniów zagadnienia opracowane w ramach projektu.

Pierwsza grupa w składzie:

  • Hubert Oleksy
  • Dawid Janiczek
  • Szymon Janiczek
  • Karol Sądel

przedstawiła prezentację pt. "Czy Kopernik ma coś wspólnego z Mikołajem Kopernikiem czyli skąd się wzięły nazwy pierwiastków chemicznych."

Druga grupa w składzie:

  • Anna Oleksy
  • Małgorzata Ptaszek
  • Natalia Ptaszek
  • Karolina Zelek
  • Gabrysia Zelek
  • Emilia Gołąb

omówiła jak klasyfikowano pierwiastki, jak zbudowany jest układ okresowy pierwiastków i co można powiedzieć na temat budowy atomu pierwiastka na podstawie numeru grupy i okresu, do której należy. Dodatkowo swój występ wzbogaciła o kącik chemicznego humoru, a także dokonała analizy właściwości fizycznych i chemicznych kobiety i mężczyzny.

Trzecia grupa w składzie:

  • Katarzyna Kraska
  • Justyna Hebda
  • Emilia Leśniak
  • Maria Uryga
  • Weronika Wiktor
  • Karolina Zelek

opracowała pierwiastki należące do litowców i berylowców. Swój występ wzbogaciła filmikiem ukazującym właściwości jednych z najbardziej wybuchowych w kontakcie z wodą rubidu i cezu.

Grupa czwarta w składzie:

  • Dawid Jonik
  • Wojciech Dudek
  • Kamil Król
  • Emil Śliwa

ukazała w krótkim filmiku właściwości metali przejściowych, węglowców, azotowców.

Grupa piąta w składzie:

  • Paulina Nowak
  • Sylwia Stachura
  • Justyna Gołąb
  • Joanna Gonet
  • Julia Krzyżak
  • Edyta Nowak
  • Anastazja Bachorczyk

przedstawiła właściwości tlenowców, halogenków i gazów szlachetnych. Swój pokaz wzbogaciła o ciekawe doświadczenia.

           Na zakończenie wystąpiła Pani Dyrektor, która podziękowała uczniom za bardzo ciekawą prezentację realizowanego projektu i pogłębienie wiedzy na temat właściwości pierwiastków chemicznych Podziękowała również pani Anecie Niezabitowskiej Bieleckiej, która pomagała uczniom w trakcie realizacji zadań związanych z projektem, oraz prezentacji efektów jej pracy.

            Pani Aneta Niezabitowska - Bielecka wychowawczyni klasy IIc podziękowała gimnazjalistom za ogromne zaangażowanie i duży wkład pracy w trakcie rozwiązywania problemów związanych z realizacją zadań projektu.

 Podczas prezentacji młodzież miała okazję wykazać się nie tylko pomysłowością i kreatywnością, ale również wiadomościami z zakresu chemii i fizyki.

MISTRZOSTWA WOJEWÓDZKIE W NARCIARSTWIE ALPEJSKIM

Reprezentująca szkołę z Laskowej Patrycja Florek ponownie została mistrzynią województwa  w narciarstwie alpejskim. W swojej kategorii wiekowej była bezkonkurencyjna, pokonując drugą w klasyfikacji zawodniczkę o prawie dwie sekundy. Na starcie stanęło dziewięćdziesiąt zawodniczek reprezentujących szkoły z całego województwa małopolskiego. 

Bardzo dobrze spisał się także Patryk Gonet , który na ponad stu startujących zawodników uplasował się na wysokim 17 miejscu .     

Patrycja i Patryk na co dzień reprezentują barwy klubu sportowego Narciarnia, gdzie zdobywają laury na zawodach krajowych i międzynarodowych .

Serdecznie gratulujemy !!  

Tomasz Zawada

GALA FINAŁOWA POWIATOWEGO KONKURSU

Z początkiem marca nastąpiło podsumowanie zmagań uczniów klas trzecich z terenu naszego  powiatu biorących udział w III konkursie „Zawodowy GPS” organizowanym w Zespole Szkół nr 1 w Limanowej. Konkurs miał na celu zainteresowanie młodzieży kształceniem zawodowym i zapoznanie jej z wybranymi kierunkami kształcenia ponadgimnazjalnego. Ponadto, dał młodzieży okazję do sprawdzenia swojej wiedzy w wybranej dziedzinie. Podsumowując, do I etapu konkursu (on-line) zgłosiło się 173 gimnazjalistów. Awans do II etapu wywalczyło  sobie 74 uczniów, z czego naszą szkołę reprezentowało 7 osób: Wiktor Wróbel  w branży  budowlanej z klasy IIIA oraz z klasy IIIC: Urszula Kraska w branży geodezyjnej, Karol Frączek i Patrycja Pławecka w branży handlowej, Julia Pławecka w branży hotelarskiej oraz Katarzyna Latała i Aleksandra Kurek w branży zoologiczno-weterynaryjnej. Cieszymy się, że wśród zwycięzców konkursu miejsce znalazło dwoje naszych uczniów. I miejsca w swoich branżach tematycznych wywalczyli Ula Kraska i Karol Frączek. GratulujemyJ 

KONKURS „MISTRZ KRZYŻÓWKI  I ŁAMIGŁÓWKI MATEMATYCZNEJ”

Dnia 5 lutego 2018 roku, po raz kolejny odbył się  szkolny konkurs  „Mistrz Krzyżówki i Łamigłówki Matematycznej”. Konkurs organizowany jest w celu   rozwijania umiejętności logicznego myślenia, spostrzegawczości oraz matematycznych zdolności uczniów.

Reprezentanci klas 7, II oraz III gimnazjum  przygotowując  się do rywalizacji rozwiązują różnorodne krzyżówki, które ćwiczą umiejętności matematyczne, wzbogacają słownictwo matematyczne, doskonalą umiejętność czytania poleceń ze zrozumieniem oraz gwarantują doskonałą rozrywkę.

W konkursie wzięło udział 14 uczniów naszej szkoły. Najwięcej punktów i pierwsze trzy miejsca zdobyli:

I miejsce – Kinga Frączek  i Milena Greń - klasa III B

II miejsce –  Anna Zelek i Patrycja Wróbel – klasa 7 a

III miejsce – Małgorzata Zelek i Wiktor Wróbel - klasa III a

V POWIATOWY KONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO DLA GIMNAZJALISTÓW

Dnia 07.02.2018r. w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Jana Pawła II w Limanowej odbył się V Powiatowy Konkurs Języka Angielskiego dla Gimnazjalistów.

Konkurs skierowany był do uczniów szkół gimnazjalnych z terenu powiatu limanowskiego, a jego celem było promowanie nauki języka angielskiego, rozwijanie umiejętności niezbędnych na egzaminie gimnazjalnym oraz nawiązywanie współpracy ze szkołami w regionie.

W etapie finałowym wzięło udział 81 uczniów reprezentujących 21 szkół gimnazjalnych z terenu powiatu limanowskiego. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klas trzecich: Milena Greń i Kinga Frączek z klasy IIIb oraz  Szymon Pajor z klasy IIIa.

Konkurs miał formę testu pisemnego sprawdzającego treści leksykalno-gramatyczne oraz rozumienie tekstu pisanego.

Po napisaniu testu uczestnicy wzięli udział w prezentacjach przygotowanych i przeprowadzonych przez nauczycieli przedmiotów zawodowych.

Po sprawdzeniu prac pisemnych przez komisję konkursową nastąpiło uroczyste podsumowanie konkursu, ogłoszenie wyników i wręczenie nagród.

Bardzo dobre, trzecie miejsce zajęła Milena Greń a Kinga i Szymon uplasowali się w pierwszej dziesiątce.

Dziękując uczniom naszej szkoły za udział i reprezentowanie naszej szkoły oraz zapraszam do wzięcia udziału  w kolejnej VI edycję konkursu w przyszłym roku.

Janusz Wrona

SPOTKANIE Z PRZEDSIĘBIORCAMI

W styczniu naszych gimnazjalistów odwiedzili pomysłodawcy firmy MIRUM NOVEM z Zespołu Szkół nr 1 w Limanowej wraz z opiekunem panią Elżbietą Bogacz. Nasi goście na co dzień są uczniami 1. klasy technikum ekonomicznego. Nazwa ich firmy oznacza „wspaniałą dziewiątkę”, ale jak to w życiu, z czasem na polu biznesu pozostało już tylko sześcioro najwytrwalszych rekinów biznesu. Nasza absolwentka, Edyta Zelek – dyrektor naczelny spółki, zaprezentowała członków swojego zespołu i pokrótce scharakteryzowała przedmiot działalności  mini przedsiębiorstwa działającego w ramach Fundacji Młodzieżowej  Przedsiębiorczości. Następnie, każdy z zaproszonych mógł opisać swoje działania w firmie, a za tło służyła prezentacja multimedialna oraz degustacja wyrobów cukierniczych MIRUM NOVEM. Celem spotkania było zachęcenie  naszych uczniów do prowadzenia w przyszłości własnej działalności gospodarczej, a także pokazanie, że drogą do sukcesu jest znalezienie równowagi między  hobby, pracą, szkołą, a czasem przeznaczonym na odpoczynek.

KONCERT NOWOROCZNY " ZAŚPIEWAJMY MALUSIEŃKIEMU" 

„Dusza śpiewała, pieśń rozbrzmiewała”

13 stycznia 2018 r. już po raz trzeci  zorganizowaliśmy Koncert Noworoczny „Zaśpiewajmy Malusieńkiemu”. To niezwykle ciepłe i rodzinne wydarzenie na stałe wpisało sięw harmonogram imprez kulturalnych naszej szkoły.

Tego dnia sala gimnastyczna Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Laskowej wypełniona była po brzegi. Swoją obecnością zaszczycili nas: Ksiądz Prałat Andrzej Wanat, Pan Piotr Stach – Przewodniczący Rady Gminy Laskowa, Pan Jan Orzeł – Sekretarz Gminy Laskowa, Pani Bożena Chełmecka – Kierownik GZOSiP-u oraz radni: Pani Zofia Bukowiec, Pani Irena Stanisławczyk, Pan Michał Kogutowicz i Pan Stanisław Luksa.

Serca organizatorów uradowało liczne przybycie rodziców, babć i dziadków oraz rodzeństwa uczniów, bo kolędowanie ma szczególną moc – łączy pokolenia i rodziny.

Wyjątkowy nastrój dla koncertu i kontemplowania słów, niesionych przez kolędy i pastorałki, stanowiła delikatna i elegancka dekoracja wykonana przez Panią Irenę Matras-Kotlarz. Wysublimowany charakter elementów scenografii wyraźnie nawiązywał do tematyki tegorocznego koncertu i atmosfery świąt Bożego Narodzenia, a wymowny napis „(…) by odtajało serce” rodził głęboką refleksję.

W roli niezapomnianego konferansjera wystąpił Pan Grzegorz Jędrzejek, który swoją charyzmą, umiejętnościami gawędziarskimi oraz świetnym kontaktem z publicznością, umilał wszystkim zebranym czas.

Pierwszym punktem Koncertu Noworocznego było przywitanie wszystkich gości przez Panią Dyrektor oraz wspólny występ nauczycieli i pracowników szkoły, którzy zaśpiewali pastorałkę „Cztery lata zawsze pasał” przy akompaniamencie akordeonu Pana Józefa Kołodzieja. Pięknym akcentem sobotniego koncertu okazał się gościnny występ zespołu działającego przy parafii w Laskowej, prowadzonego przez Panią Sylwię Orzeł i Pana Jacka Daniela. Zwłaszcza wykonanie współczesnej pastorałki pt. „Kolęda Maryi” poruszyło serca widowni a w niejednym oku zakręciła się łza.

Wśród zespołów najwięcej gromkich braw odebrały najmłodsze dzieci z edukacji przedszkolnej, za ciekawe wykonanie utworów: „Wśród nocnej ciszy” i „Leć kolędo w świat”. Na uznanie zasługuje również występ solistki - Pani Ireny Bukowiec. Na organach wtórował mamie przy śpiewie kolędy „Gdy śliczna Panna” syn Daniel, uczeń klasy IV a. Uczniowie wszystkich klas śpiewali pięknie – słowa i melodie płynęły prosto z serca.

W trakcie przerwy goście udali się na poczęstunek, podczas którego mieli okazję wymienić się wrażeniami. Nie zapomniano również o artystach, których wysiłek twórczy został nagrodzony słodkościami

Po przerwie kolędowaliśmy ochoczo dalej. Wszystkim podobał się też występ szkolnego chóru pod batutą Sylwii Orzeł, który zaśpiewał dwie pastorałki- „Pierwsza gwiazda”
i „Oto o północy”.

Uroczystym zwieńczeniem Koncertu Noworocznego było wspólne odśpiewanie kolędy: „Jezusa narodzonego” oraz wzajemne złożenie staropolskich życzeń:

„Za kolędę dziękujemy
Szczęścia, zdrowia Wam życzymy.
A żebyście długo żyli
A po śmierci w niebie byli.”

Na zakończenie Pani Dyrektor szczególnie serdecznie podziękowała tym,
którzy zaangażowali się w organizację uroczystości oraz wszystkim przybyłym gościom. Wśród wielu życzeń, płynących z serca, Pani Dyrektor podkreśliła znaczenie zdrowia, spokoju i ciepła rodzinnego w rozpoczętym 2018 roku. Rozśpiewani i pełni entuzjazmu uczestnicy koncertu udali się do domów, niosąc w sercach radość płynącą z Bożego Narodzenia.  

Irena Orzeł

Paulina Szewczyk-Gąsiorek

LIMANOWSKA AKADEMIA MŁODEGO TECHNIKA

W dniu 19 grudnia w Zespole Szkół Nr 1 w Limanowej odbyły się dla chętnych uczniów klas trzecich gimnazjów z terenu powiatu limanowskiego warsztaty, których celem było przybliżenie oferty edukacyjnej szkoły poprzez prezentacje profilu zawodu. Nasze uczennice  mogły sprawdzić swoje predyspozycje zawodowe wykonując ciekawe zadania w wybranych przez siebie obszarach tematycznych. W praktyce miały okazję poznać specyfikę zawodów        w branży handlowej, gastronomicznej, hotelarskiej i weterynaryjnej, a ponadto poznać  metody nauczania stosowane przez nauczycieli ZS nr 1 oraz miejsca praktyk i staży zawodowych. Gimnazjaliści biorący udział w warsztatach chętnie angażowali się w przebieg zajęć tematycznych: urządzali świąteczne okno wystawowe, obserwowali pokaz synchroniczny obsługi kelnerskiej, stawiali pierwsze kroki w carvingu, wypiekali słodkie i wytrawne przekąski, wykonywali pod kierunkiem starszych kolegów weterynaryjne badanie laboratoryjne krwi i sprawdzali swoją wiedzę na temat pasz i ras zwierząt. Na koniec warsztatów w przedświąteczny nastrój wprowadziło wszystkich wspólne kolędowanie                   z szkolną grupą kolędniczą. Mamy nadzieję, że warsztaty spełniły oczekiwania uczestników,     a w przyszłości pomogą im w dokonaniu trafnego wyboru zawodu.

WIGILIJNE SPOTKANIE INTEGRACYJNE W UJANOWICACH

20.12.2017 r. troje uczniów naszej szkoły: Madzia Sądel, Arek Florek i Dawid Janiczek, wzięło udział w wigilijnym spotkaniu integracyjnym w Ujanowicach. Oprócz uczniów naszej szkoły, przybyły również dzieci uczące się w szkole w Jaworznej, Żmiącej i oczywiście Ujanowicach. Wszyscy wspaniale się bawili wykonując świecznik, zdobiąc pierniki, czy dekorując bałwanka. Następnie obejrzeliśmy pięknie przygotowane Jasełka. Po złożeniu sobie świątecznych życzeń zjedliśmy pyszny obiad. Uczniowie mieli okazję nawet troszkę potańczyć razem z uroczymi „śnieżynkami” z Gimnazjum. Najmilszą niespodzianką były prezenty wręczone przez panią dyrektor Elżbietę Sabik, które wywołały uśmiechy na buźkach wszystkich dzieciaków.  

Marta Woźniak

FIZYKA W PRZEDSZKOLU: SPOTKANIE DRUGIE

Wietrznego piątku, 15 grudnia 2017 r., Ola i Oliwia Błaż z klasy IIA gimnazjum, jako członkinie Szkolnego Koła Fizycznego „Eksperymentator” pod czujnym okiem pani mgr Reginy Białk,  odwiedziły przedszkolaki z doświadczeniami pod tytułem: „Balonowe hokus-pokus”.

Przedszkolaki nie dały się oszukać i nie uwierzyły gimnazjalistkom w opowieść, iż istnieje magiczny klej, dzięki któremu balon przykleja się do ściany albo świeci po nadmuchaniu ale zaskoczył je balonowy szaszłyk, rozbawił helikopter napędzany balonem i przepełniało zachwytem obracające się w powietrzu balonowe koło.

Za fizyczne czarny gimnazjalistki zostały nagodzone brawami i lizakami.

Wietrzny dzień zamienił się w magiczny. Dziękujemy za spotkanie.

ARTYSTYCZNE SUKCESY NASZYCH UCZENNIC

Od dwunastu lat w Iwkowej odbywa się Międzygimnazjalny Konkurs Poetycko-Fotograficzny, cieszący się ogromną popularnością wśród młodzieży. Ciekawa  forma konkursu zachęca młodych poetów i fotografów do wytężonej pracy przez cały rok i walki opalmę pierwszeństwa w kategorii: najciekawszy wiersz, najciekawsza fotografia oraz prezentacja wiersza w formie recytacji.  W wyniku selekcji tylko najlepsze prace zostają nagrodzone przez jury konkursowe - są one wyeksponowane i zaprezentowane w dniu ogłoszenia wyników. Odbywa się tow, zorganizowanej w szkole w Iwkowej,artystycznej kawiarence, gdzie przy pysznej kawie lub herbacie, podanej ze słodkościami, można rozkoszować się poezją i dobrą muzyką.

Nie można pominąć wielkich osobistości oceniających prace i  przedstawiających wyniki konkursowych zmagań.  Od lat zajmują się tym:

 w kategorii poezja - pracownik naukowy Akademii Pedagogicznej w Krakowie Pan prof.  Marek Karwala;

w kategorii najlepsza fotografia - pierwszy fotograf Rzeczypospolitej Pan Adam Bujak.

W tegorocznej edycji, która odbyła się  29 listopada 2017r.wzięły udział i godnie reprezentowały naszą szkołę :

Małgorzata Dominik, wyróżniona w kategorii najciekawszy wiersz oraz w kategorii najciekawsze zdjęcie.

Szczęście w kuli

Łapię szczęście

w każdej chwili

Gdy się tylko

do mnie schyli

Patrzę w koło

głową kręcę

a tu za mną

stoi szczęście

Szczęście w kuli

całej szklanej

w kolorowej

czarno-białej

Rzeczywistość

tak się toczy

Czarne oczy

białe oczy.

Łapię wszystko

co się ruszy

Chociaż kiedyś to się skruszy

Jestem sobie

taka jedna

co za szczęściem

będę biegła

Opiekun literacki: mgr Katarzyna Banaś

Opiekun fotograficzny: mgr Regina Białk

Wiktoria Papież – zdobywczyni  III miejsca w kategorii najciekawsze zdjęcie.

Opiekun fotograficzny: mgr Regina Białk

Dziewczęta gratulujemy sukcesów!

                                                                                                              Katarzyna Banaś

ŚWIĘTO ZAWODÓW W ZSTiO

Dnia 15 listopada 2017 r.  klasy III ABC  pojechały wraz z wychowawcami do Limanowej na „Święto Zawodów”, które zorganizował Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Jana Pawła II. Święto Zawodów to wydarzenie organizowane już od kilku lat. Prezentuje szkoły ponadgimnazjalne  z terenu powiatu limanowskiego, zachęcając gimnazjalistów do wyboru kształcenia w zawodzie. W szkole uczniowie mogli odwiedzić i zobaczyć  stanowiska zawodowe przygotowane z okazji tegorocznego Święta Zawodów. Dla chętnych pojawiła się możliwość wypróbowania swoich sił w wyzwaniach zawodowych oraz okazja, by poznać nowych znajomych. Wspominając wyjazd, nasza uczennica stwierdziła: „Mamy nadzieję, że nasze odwiedziny w szkołach średnich nie skończą na tej placówce :)”.

XX KONKURS „WCZORAJ I DZIŚ GMINY LASKOWA”

W XX Konkursie „Wczoraj i dziś Gminy Laskowa”, który odbył się 23 listopada 2017 roku naszą szkołę reprezentowali Karolina Zelek i Dawid Jonik (gimnazjum – I miejsce) oraz Natalia Jonik i Natalia Ptaszek (szkoła podstawowa – II miejsce). Organizatorem konkursu był Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Laskowej. Tematem przewodnim w tym roku były lokalne legendy oraz gwara naszej okolicy.

DZIEŃ  PROFILAKTYKI I PROMOCJI ZDROWIA pt. „Myślę, doceniam – dobrze wybieram” już za nami!

Tego dnia holl 3 obok sklepiku nie wyglądał jak co dzień. 14 różnorodnych straganów, w całości zaaranżowanych przez uczniów i ich opiekunów, obfitowały w zdrową żywność. Społeczność szkolna poważnie i z wielkim zaangażowaniem podeszła do tematu. Uczniowie serwowali nie tylko zdrowe przekąski, ale również edukowali, rozdając tematyczne ulotki i zachęcali do zdrowego trybu życia.

Uczestnikami Dnia Profilaktyki byli wszyscy uczniowie szkoły. Wsparcia udzielili Rodzice i Grono Pedagogiczne na czele z Paniami Dyrektor: Moniką Miś i Bożeną Orzeł. Każda z klas od IV do VII oraz II i III gimnazjum miała za zadanie wybrać sobie jeden produkt z listy, przedstawić i zareklamować jego zalety zdrowotne w dowolnej formie np. plakatu, notatki, wierszyka czy zagadki. Oprócz tego każda z klas na swoim straganie sprzedawała zdrowe przekąski: od kanapek, galaretek, sałatek owocowych począwszy, po ciasteczka, karmelki z cukru trzcinowego, muffinki z bakaliami, jak również chipsy jabłkowe i szaszłyki owocowe.

Fundusze zebrane przez klasy zostały przekazane na akcję „Adopcje na odległość”,  w ramach której nasza szkoła wspiera 2 uczniów z Madagaskaru oraz na pomoc dla chorego dziecka.

Jury w składzie: Jolanta Bukowiec, Ewa Kruczek i Magdalena Mąkaoceniało wartość merytoryczną i artystyczna opisu wybranego zdrowego produktu, walory estetyczne straganu i przekąsek, jak również ilość zebranych przez klasę funduszy.

Jak podkreślają uczniowie i nauczyciele, pomysł dnia profilaktyki w takiej formie okazał się być strzałem w dziesiątkę. Tak pozytywna i „zdrowa” rywalizacja na pewno pozostanie w pamięci wszystkich.

Dziękujemy za zaangażowanie! 

Organizatorzy

20 LISTOPADA - ANDRZEJKI 

Przy dźwiękach muzyki i w miłej atmosferze spędziliśmy tegoroczne andrzejki. Wspólną zabawę rozpoczęliśmy już od godziny 8.00.  Dzieci klas 1-3 bawiły się do 12.00. Potem,  przyszedł czas na uczniów klas IV-VI, a od 16.00  na sali gimnastycznej bawiła się młodzież klas VII i II-III gimnazjum.  Podczas zabawy na każdego w klasach czekały pyszne smakołyki zakupione przez rodziców. Po posiłku każdy nabrał siły, żeby tańczyć, tańczyć...

SĄDECKA LIGA SZKOLNA

W poniedziałkowe przedpołudnie tj.20.11.2017 r. chłopcy i dziewczęta naszej szkoły uczestniczyli w rozgrywkach Sądeckiej Ligi Szkolnej Siatkówki. Wyjazd odbył się w ramach przygotowań uczniów do zawodów. Mieliśmy okazję rywalizować z siatkarską czołówką rejonu nowosądeckiego m.in. z Nowym Sączem, Piwniczną, Kamionką Wielką oraz Starym Sączem . Mamy nadzieję, że zdobyte doświadczenie zaprocentuje już niedługo.

FIZYKA W PRZEDSZKOLU: SPOTKANIE PIERWSZE

W deszczowy piątek, 17 listopada 2017 r., Oliwia Daniel  i Małgorzata Dominik z klasy IIIB gimnazjum, jako członkinie Szkolnego Koła Fizycznego „Eksperymentator” pod czujnym okiem pani mgr Reginy Białk,  odwiedziły przedszkolaki z dwoma seriami doświadczeń: „Co pływa? Co tonie?” oraz „Prąd z jabłka?”.

Przedszkolaki bardzo szybko zorientowały się, które ciała będą pływać po wodzie i nagrodziły Oliwię gromkimi oklaskami za udane wodowanie plastelinowego statku.

Więcej konsternacji wzbudziły produkujące prąd cytryny i jabłka Gosi. Maluchy wciąż nie dowierzały w brak normalnej baterii w zestawie, gdy zegarek, dioda i brzęczyk po podłączeniu do owoców, wody i octu zaczynały działać.

Za fizyczne czary gimnazjalistki zostały nagodzone brawami i lizakami.

Szary dzień zamienił się w magiczny. Dziękujemy za spotkanie.

 

TENISISTKI NA PODIUM

Dużym sukcesem Natalii Piegzy i Patrycji Filipek zakończyły się środowe Igrzyska Młodzieży Szkolnej w tenisie stołowym. Zawodniczki reprezentujące Zespół Szkolno - Przedszkolny z Laskowej zajęły bardzo wysokie 3 miejsce, pokonując po drodze 10 innych szkół powiatu limanowskiego. Gratulujemy!

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

11 listopada1918 roku Polska po 123latach niewoli stała się samodzielnym państwem. Złączone ziemie zaborów pruskiego, rosyjskiego, austriackiego na powrót zrosły się w jedność. Marzenia Polaków o niepodległości po latach walki z germanizacją i rusyfikacją nareszcie się ziściły.

W dniu 9 listopada odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Niepodległości przygotowana pod kierunkiem pani Marii Tajduś i pani Magdaleny Gołąb i pana Dominika Mordarskiego z uczniami klas 5a, 5b i 6b. O oprawę muzyczną przedstawienia zadbała pani Sylwia Orzeł przygotowując z chórem pieśni patriotyczne. Młodzież szkolna z zainteresowaniem i w skupieniu oglądała i wysłuchała tej szczególnej lekcji historii. Uroczystość wprowadzała w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. W skrócie zobrazowano sytuację polityczną, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Jednak największy nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli stale wychodził z inicjatywą walki za ojczyznę.

DLA NIEPODLEGŁEJ

W dniach 10 – 11 listopada 2017 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w jubileuszowym XX Młodzieżowym Rajdzie Szlakiem Cmentarzy I Wojny Światowej „Jak oni w 1914 roku”. Aby uczcić 99 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości na trasę wyruszyło 26 drużyn, z czego cztery grupy tworzyli uczniowie naszego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z klas: VIIab, IIBC oraz IIIAC. Były to:  "Dziewczyny z granatem" z p. Jolantą Bukowiec, "Legion prestiżu" wraz z p. Martą Woźniak, "Babeczki z rodzynkami" pod okiem p. Adriana Kowalewskiego oraz " Rozentuzjazmowani indywidualiści" pod opieką p. Wojciecha Karteczki. Przy pięknej, jesiennej pogodzie przemierzyliśmy trasę od Laskowej, poprzez pasmo Łopusze do Rajbrotu i Łąkty Górnej po Żegocinę. W tym roku nasza młodzież nawiedziła cmentarze numer: 301-302 (Żegocina), 303 (Rajbrot), 304 (Łąkta Górna) i 358 (Laskowa).  Przy każdym z miejsc spoczynku żołnierzy z I wojny światowej mieliśmy okazję posłuchać o historii miejsca. Na szczycie Łopusza  zobaczyliśmy starą drewnianą wieżę triangulacyjną przez ludność nazywaną patryją, na trasie podziwialiśmy kilka zabytkowych kapliczek przydrożnych. Na koniec dnia pełnego wrażeń czekały na nas w budynku CKSiT  w Żegocinie zmagania konkursowe: wszystkie grupy zaprezentowały swoje wcześniej przygotowane pieśni o tematyce wojenno-niepodległościowej. W tym samym czasie ocenione zostały przez jury kompozycje i wieńce, wykonane przez młodzież z ekologicznych materiałów. 
Na zakończenie rajdu odbyła się w Święto Niepodległości Msza Święta na Jastrząbce, po której nastąpiło ogłoszenie wyników. Miło nam poinformować, że pierwsze miejsce w rywalizacji konkursowej XX Rajdu „Jak Oni w 1914 roku”  zdobyła najmłodsza reprezentacja naszej szkoły „Legion prestiżu” pod opieką p. Marty Woźniak – gratulujemy sukcesu!
Szczęśliwie powróciliśmy do domów, a z nami została garstka miłych wspomnień, wdzięczność za pogodę, a także fragment nowej wiedzy o I wojnie światowej. 

SPOTKANIE W ŚDS W UJANOWICACH

W październiku dziewczyny z Szkolnego Koła Fotograficznego FOTKA wybrały się z wizytą do uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Ujanowicach. Na życzenie gospodarzy opowiedziały o budowie aparatu, o tym jak zrobić dobre zdjęcie, starały się udzielić odpowiedzi na liczne pytania słuchaczy zainteresowanych fotografią. Następnie,  nasze uczennice robiły zdjęcia uczestnikom spotkania. Dzięki niecodziennym gadżetom  każdy mógł poczuć się jak w prawdziwej foto budce i chętnie z tego korzystał. W chwili relaksu był czas na słodki poczęstunek i wspólną naukę gry w planszówki. Dzień spędziliśmy wyjątkowo i z dużą dawką uśmiechu. Na pamiątkę spotkania zostaliśmy obdarowani magicznym kotem – dziękujemy.

PRZEGRAĆ ŻYCIE – NARKOTYKI I NOWE SUBSTANCJE PSYCHOAKTYWNE

W dniu 20 października 2017 roku w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Laskowej odbyło się  spotkanie młodzieży z aspirantem  sztabowym Robertem Bretnerem pod tytułem: „Narkotyki i nowe substancje psychoaktywne”. Spotkanie prowadził specjalista Wydziału Prewencji KWP w Krakowie. Policjant, a zarazem instruktor karate pomagał  zrozumieć słuchaczom, czym są nowe substancje psychoaktywne i dlaczego są tak wciągające. Zachęcał do refleksji nad tym, skąd się bierze ich popularność we współczesnym świecie i komu zależy na ich dostępności. Swoją wypowiedź uzupełnił pokazem krótkich lecz sugestywnych filmów. Na koniec spotkania podkreślał, że człowiek częściej w swoim życiu wybiera dobro niż zło. Dlatego warto w naszym życiu kierować się Dobrem, które jest słuszne czyli prawdziwe, a nie jedynie dobre subiektywnie tu i teraz dla mnie. Pan Robert Bretner uczestnikom spotkania pozostawił kilka wskazówek, jak żyć, by wygrać życie. Oto one:

  1. Stwarzać warunki do działania sensownego i odpowiedzialnego.
  2. Człowiek to nie tylko konsument, ale i twórca.
  3. Rozbudzać ciekawość świata, dociekliwość, wyzwalać pytania.
  4. Budzić i wychowywać sumienia.
  5. Pokazywać możliwość życia bez namiastek i sztucznych rajdów.
  6. Przekształcać agresję i przeciwdziałać nudzie.
  7. Tworzyć środowiska zaspokajające potrzebę przynależności.

{{gallery:291}]

SZKOLNY KONKURS CZYTELNICZY

Książka nas łączy

Jak co roku w październiku obchodziliśmy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych, z tej okazji biblioteka zorganizowała konkurs dla wszystkich uczniów Szkoły Podstawowej i Gimnazjum.

Zadaniem uczestników było wypożyczenie książki z biblioteki, przeczytanie jej   i zaprezentowanie w odpowiedniej dla siebie formie.

W sumie w czytelniczej zabawie wzięły udział 42. osoby, a jej wyniki przedstawiają się następująco:

Klasy 1 -3 SP

I - Jelonek Amelia I a

     Mrózek Agata III a

II - Strzelecki Dawid I a

      Gawron Milena II b

III - Sławęta Oliwia  I b

       Jędrzejek Karolina II a

       Grzelak Eliza III a

       Pławecka Małgorzata  III a

            Klasy 4 – 6 SP

I - Ziemianin Żaneta IV b

II - Bielecka Joanna V a

II - Dudek Dariusz, Kukla Karol, Uryga Norbert V a

III - Marcisz Karolina IV b

Klasy VII i II – III GIM

I - Strzelecka Roksana VII a

I - Filipek Marta, Papież Wiktoria  II b

II - Ptaszek Małgorzata, Zelek Karolina (1) II c

III - Pławecka Barbara, Wróbel Patrycja VII b

Wyr. Dudzik Katarzyna II b

       Papież Wiktoria II b

       Wiktor Weronika III a

       Daniel Oliwia III b

       Hebda Magdalena III b

Wszyscy biorący udział w  konkursie otrzymali dyplomy uczestnictwa oraz pozytywne uwagi zachowania, a zwycięzcy nagrody rzeczowe i słodycze. Dodatkową nagrodą dla piszących recenzję, będzie umieszczenie najlepszych z nich w najbliższym numerze Plotki Szkolnej.

Wszystkim gratulujemy i zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie także za rok.

Małgorzata Oleksy, Ewa Kruczek

DZIEŃ PAPIESKI

SPOTKANIE JESIENNE W ŻMIĄCEJ

Odeszło lato, przyszedł październik… Kolejny raz  mieliśmy przyjemność gościć u nas przyjaciół ze Stowarzyszenia Pomocy Niepełnosprawnym  „Bądźcie z Nami”. Było  to już 18 – pełnoletnie spotkanie z naszymi Przyjaciółmi z Krakowa. W jesiennej oprawie babiego lata wyruszyliśmy po przygodę do pobliskiej Żmiącej.  Wspólnie odwiedzilliśmy gościnną Osadę Konną Assanya. Rolę gospodarza pełniły: dyrektor naszej szkoły p. Monika Miś, p wicedyrektor Bożena Orzeł oraz pani Marii Woźniak pomysłodawczyni naszych spotkań, która choć już jest na emeryturze zawsze chętnie w nich uczestniczy. Byli tam razem z nami: niepowtarzalna w swym zapale, energii i działaniu p. Prezes Cecylia Chrząścik oraz p. Wiceprezes  Elżbieta  Anioł, a także podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy z ulicy Piekarskiej i uczniowie SOSW nr 6 przy ul. Niecałej 8 w Krakowie wraz z opiekunami. O dobrą atmosferę spotkania zadbali p. Małgorzata Krzyżak wraz z personelem Osady Assanya, a także nasze radosne wolontariuszki z IIB. Miejsce, które wspólnie odwiedziliśmy to nowoczesny ośrodek rekreacji rodzinnej i aktywnego wypoczynku, połączonego z jazdą konną. Zwiedziliśmy ujeżdżalnię wraz z 40 nowoczesnymi boksami dla koni  oraz siodlarnią, ale prawdziwe atrakcje czekały nas na zewnętrznej parkurze. Tam podziwialiśmy pokaz jazdy konnej przez przeszkody, a każdy chętny odbył przejażdżkę na pięknym rumaku. Uwagę i zachwyt przyjezdnych wzbudziły także miejscowe psy i kot. Pełnych wrażeń witały stoły zastawione ciastami, które jak zawsze na  przyjazd gości z Krakowa piekli rodzice naszych uczniów. Korzystając z uroków złotej polskiej jesieni, prowadzeni przez p. Małgosię, poszliśmy na długi spacer do lasu. Wróciliśmy pełni wrażeń zaopatrzeni w dary jesieni. Kiełbaska przygotowana na grillu przez szefa kuchni smakowała wybornie, a miejscowe soki miały niepowtarzalny aromat. Wśród zachwytów nad pięknem otaczającej nas przyrody, rozmów i śpiewu nadszedł czas pożegnania. Mówiliśmy sobie: do zobaczenia, wkrótce.

PRÓBNA EWAKUACJA

KTO LUBI PODRÓŻE?

Dnia 2 października 2017 roku odbyło się spotkanie dla uczniów klas trzecich gimnazjalnych z absolwentami naszej szkoły: Michałem Surdzielem i Grzegorzem Zelkiem, którego temat przewodni dotyczył wymian zagranicznych dla uczniów i studentów. Chłopcy uczestniczyli w takich wyjazdach w ostatnie wakacje i podzielili się z nami swoimi wrażeniami i wiedzą w tym temacie.

Na początku, Michał, który do tej pory uczestniczył w kilku wymianach zagranicznych zapoznał nas z samą ideą podróżowania w ramach programów Erazmus +. Dowiedzieliśmy się, że wymiana młodzieży to spotkanie co najmniej dwóch grup rówieśników z dwóch różnych krajów. Projekty mogą być poświęcone dowolnemu tematowi, najważniejszym celem jest zdobywanie doświadczeń poza murami szkoły czy uczelni. W międzynarodowej wymianie może uczestniczyć młodzież w wieku 13-30 lat z co najmniej dwóch państw, z których przynajmniej jedno jest krajem biorącym udział w programie. Zaś minimalna liczba uczestników projektu wynosi 16 osób, maksymalna – 60. Wymiana może trwać od 5 do 21 dni, nie licząc czasu podróży. Innym tworem umożliwiającym zdobycie podobnych doświadczeń jest Wolontariat Europejski. Wolontariat może być świetnym wstępem do kariery zawodowej, oderwaniem od codzienności, sposobem na spełnienie swoich ambicji lub idealną odpowiedzią na potrzebę uczynienia czegoś bezinteresownego dla innych nie w swoim kraju, lecz za granicą. Nie trzeba mieć specjalnych kwalifikacji – wystarczy chęć do działania. Wolontariuszem może zostać osoba w wieku 17-30 lat. Wolontariat w innym kraju może trwać od 2 do 12 miesięcy.

Grzegorz, który wrócił ze swojej pierwszej, a jak dodał „na pewno nie z ostatniej wymiany ”, zdał nam relację z zagranicznej przygody. Podzielił się zdobytym doświadczeniem i wrażeniami z pobytu w Estonii.

Na końcu, nasi starsi koledzy odpowiedzieli na nasze wszystkie pytania. Spotkanie było ciekawe i odbyło się w miłej atmosferze. Absolwenci swoimi opowieściami zachęcili nas do wzięcia udziału w przyszłości w takich projektach.  

Kinga Frączek, IIIB

SPRZĄTANIE ŚWIATA

4 października odbyło się sprzątanie świata. Jest to akcja organizowana co roku przez Fundację Nasza Ziemia.

Na lekcji piątej uczniowie klas VII, II i III gimnazjum wraz z opiekunami  ruszyli w wyznaczone rejony Laskowej, aby oczyścić naszą piękną miejscowość. Każda klasa solidnie wykonała powierzone jej zadanie. Nad sprawnym przebiegiem akcji czuwała p. Aneta Szewczyk.

Zauważyliśmy, że ilość śmieci z roku na rok jest coraz mniejsza, dlatego dziennikarze „Plotki Szkolnej” mogli skupić się na pięknie natury.

Spacer śródlekcyjny zrobił dobrze zarówno uczniom jak i nauczycielom, a także środowisku. Udało nam się połączyć przyjemne z pożytecznym.

Aleksandra Kurek,

Urszula Kraska

WYBORY DO RADY SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

Dnia 15.09.2017r. odbyły się wybory Przewodniczącego oraz Opiekuna Samorządu Uczniowskiego. Były one poprzedzone kampanią wyborczą. Kandydaci do Samorządu przygotowali bardzo ciekawe i oryginalne plakaty przedstawiające najważniejsze punkty swojego programu.

Po przeliczeniu wszystkich oddanych głosów wyłoniono zwycięzców:

Przewodnicząca: Monika Janas z klasy II B

Opiekun : mgr Tomasz Zawada

78. ROCZNICA WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ

KRÓL EDYP W LIMANOWEJ

Antyczna tragedia Sofoklesa oparta jest na znanym micie greckim o rodzie Labdakida, pokazująca uwikłanie człowieka we własne przeznaczenie oraz złudną wiarę we własną wolę i możliwości sprawcze. Człowiek w kulturze greckiej jest igraszką bogów, którzy decydują o jego losie, a ciążące nad nim fatum, jest nie do uniknięcia.

18 września uczniowie klas III z opiekunkami p. Małgorzatą Oleksy i p. Katarzyną Banaś, wyruszyli na wycieczkę do Domu Kultury w Limanowej, gdzie mieli zobaczyć spektakl pt. „Król Edyp”.

Od początku wszystko szło nie po naszej myśli. Gdy dojechaliśmy na miejsce, mieliśmy jeszcze 1,5 godziny do spektaklu, więc chcieliśmy wykorzystać ten czas na spożycie 2. śniadania. Jakież było nasze rozczarowanie, gdy 2. (naszym zdaniem) najlepsze restauracje były jeszcze zamknięte. Oczywiście znaleźliśmy później inne, otwarte lokale, ale przykre uczucie pozostało. Gdy wszyscy zdążyli już coś przekąsić, poszliśmy do Domu Kultury, gdzie miało się odbyć przedstawienie.

Spektakl utrzymany został w swej pierwotnej konwencji opartej na zasadzie jedności. Chociaż na scenie od początku byli wszyscy aktorzy, nie występowali oni równocześnie, a jedynie  w pojedynkę,  parami lub trójkami.

Żaden z aktorów nie zszedł ze sceny podczas występu, a stroje były tak zrobione, aby jeden aktor mógł zagrać kilka ról przy minimalnej tylko zmianie kostiumu.

Niestety młodzież XXI wieku nie doceniła tych zabiegów. Potrzeba nam było wartkiej akcji , częstej zmiany scenerii, czegoś bardziej widowiskowego, a tymczasem przydługie monologi i niezbyt szybkie rozmowy stopniowo rozwijały akcję, dając szczegółowy zarys sytuacji, ale nie o to chodziło młodym umysłom.

Dodatkowo archaizmy i starożytne zwroty utrudniały szybkie zrozumienie tekstu wypowiadanego przez aktorów.

Widzowie starali się okazać szacunek występującym, ale ziewnięcia i ukradkowe spojrzenia  na zegarki stawały się coraz częstsze, aż  w końcu stało się niemożliwym niedostrzeżenie ich.

Spektakl, mimo swoich zalet,  nie podobał mi się, ponieważ akcja była zbyt monotonna  i momentami wiało nudą.

Wszyscy uczniowie byli zgodni, największym plusem wycieczki były "legalne wagary".

Urszula Kraska

A to Polska właśnie…

NARODOWE CZYTANIE WESELA STANISŁAWA WYSPIAŃSKIEGO W ZESPOLE SZKOLNO – PRZEDSZKOLNYM W LASKOWEJ

Narodowe Czytanie zostało zainaugurowane w 2012 r. epopeją narodową Adama Mickiewicza Pan Tadeusz. W kolejnych latach wspólnie czytano utwory Aleksandra Fredry, Trylogię Henryka Sienkiewicza, Lalkę Bolesława Prusa oraz Quo vadis Henryka Sienkiewicza. Celem akcji jest przypomnienie najwybitniejszych dzieł literatury polskiej i promowanie czytelnictwa, a także uwrażliwienie na piękno języka literackiego i podkreślenie roli, jaką wybrane teksty odgrywały w naszej historii i kulturze.

Wesele Stanisława Wyspiańskiego, wybitnego dramaturga, poety i malarza okresu Młodej Polski to dramat w trzech aktach. Inspiracją do stworzenia dzieła było wesele młodopolskiego artysty Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną – chłopką z podkrakowskich Bronowic. Po raz pierwszy sztuka została wystawiona na scenie krakowskiego Teatru Miejskiego w 1901 r.

Grupa dziennikarzy prowadzona przez panią Katarzynę Banaś we współpracy z panią Małgorzatą Oleksy zorganizowała w bibliotece szkolnej w dniach 6-8 września 2017 r. czytanie fragmentów najwybitniejszego dzieła Wyspiańskiego.

Umiejętność ładnego czytania oraz ciekawą interpretację przedstawili: Urszula Kraska, Katarzyna Latała, Karol Frączek i pani Katarzyna Banaś. Wiele ciepłych słów pochwały usłyszała młodzież od dyrektora Szkoły pani Moniki Miś, która przysłuchiwała się czytanym tekstom.

Wprawdzie Wesele znajduje się na liście lektur szkolnych i jest omawiane przez uczniów szkoły średniej, ale warto, aby także młodsi uczniowie poznali jego klimat, zwłaszcza przed zbliżającą się setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.

Cytaty z utworu, jak np. „Każden sobie rzepkę skrobie”; „A to Polska właśnie”; „Cóż tam, panie, w polityce? Chińcyki trzymają się mocno!?”, „Chłop potęgą jest i basta”; „Trza być w butach na weselu”; „Kto mnie wołał Czego chciał”; „Miałeś, chamie, złoty róg”,  na stałe weszły do języka stając się elementem codziennej komunikacji.

Katarzyna Banaś, Małgorzata Oleksy

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2017/2018

 

Kontakt z nami

Zespół Szkolno-Przedszkolny
w Laskowej

Laskowa 2
34-602 Laskowa

tel.: (18)3333010 
fax: (18)3370833 
zslaskowa@zslaskowa.edu.pl