ROK 2007/2008

 

Kronika gimnazjum: 2007/2008

KONIEC SZKOŁY! 

Cała społeczność Zespołu Szkół zakończyła rok szkolny w dniu 20 czerwca 2008 roku. O godz. 8:00 odbyła się Msza św., a po niej, na uroczystości na placu szkolnym, najlepsi uczniowie odebrali z rąk p. dyrektor świadectwa z wyróżnieniem i nagrody. 

Po części oficjalnej klasy spotkały się ze swoimi wychowawcami na ostatnich godzinach wychowawczych i wreszcie można było rozpocząć wakacje. Oby dla wszystkich były szczęśliwe. 

POŻEGNANIE KLAS III 
19 czerwca trzecioklasiści Publicznego Gimnazjum w Laskowej pożegnali szkołę. Na uroczystą akademię przygotowaną z tej okazji przybyli zaproszeni goście: dyrektor szkoły – mgr Maria Woźniak, wójt gminy Laskowa – Stanisława Niebylska, emerytowani nauczyciele, wychowawcy ze szkół podstawowych w Laskowej, Kamionce, Jaworznej, ksiądz proboszcz i ksiądz katecheta, nauczyciele naszego gimnazjum oraz rodzice absolwentów. 
Najpierw wystąpili uczniowie klas trzecich. W przedstawieniu pod hasłem „Niezapomnianych wspomnień czar” przypomnieli sytuację ze szkolnego podwórka, które szczególnie zapadły w ich pamięci. Gimnazjaliści dedykowali nauczycielom pełne humoru piosenki, wiersze, skecze, pokaz ćwiczeń gimnastycznych. Występ absolwentów urozmaicił koncert orkiestry młodzieżowej. 
Z kolei głos zabrała Pani Dyrektor. Odwołując się do filozofii Janusza Korczaka, przypomniała, jakie wartości w życiu człowieka są ważne i życzyła absolwentom, by umieli dokonywać właściwych wyborów, wkraczając w dorosłość. Pani Dyrektor oceniła pracę gimnazjalistów, wręczając nagrody książkowe uczniom szczególnie wyróżniającym się, pogratulowała sukcesów (zwłaszcza wysokiej średniej z egzaminu gimnazjalnego) 
Następnie głos zabrała Pani Wójt Stanisława Niebylska, która życzyła dalszych sukcesów młodzieży, podziękowała za trud nauczycielom. 
Część oficjalną zakończyła Pani Maria Doktor, która w imieniu rodziców wyraziła nauczycielom wdzięczność za ich poświęcenie. 
Zgodnie z tradycją uroczystość zakończyła się wspólną zabawą uczniów, rodziców i nauczycieli. 
Zakończenie roku szkolnego 2007/2008 klas III gimnazjum przygotowali wychowawcy: p. Irena Orzeł, p. Wanda Wrona, p. Katarzyna Banaś.

KONKURS POETYCKI IM. ZOSI SMRECZYŃSKIEJ 
17 czerwca 2008r. w miejskiej Bibliotece Publicznej w Limanowej odbyło się podsumowanie II Konkursu Poetyckiego im. Zosi Smreczyńskiej pt. „Zamykam w wierszu spowiedź mojej duszy”. 
Uczennica kl IIIb, Anna Matras, zachęcona przez polonistkę Irenę Orzeł, która dostrzegła w nastolatce wrażliwość owocującą bogactwem obrazów poetyckich, zgłosiła do konkursu dwa wiersze i otrzymała za liryk „Do Mamy” wyróżnienie. Naszą szkołę w tym roku reprezentowała również Paulina Dudek, uczennica kl I „d”, którą w ubiegłym roku nagrodzono za tekst „Napraw marzenie marzeniem”. 
Wiersze Ani i Pauliny zostały umieszczone w tomiku poetyckim, składającym się z nagrodzonych i wyróżnionych utworów (zgłoszonych do konkursu).

LAUREACI I FINALIŚCI KONKURSÓW PRZEDMIOTOWYCH 
16 czerwca 2008r. w Limanowskim Domu Kultury odbyło się spotkanie laureatów i finalistów konkursów przedmiotowych, ich rodziców, nauczycieli przygotowujących oraz dyrektorów szkół. Byli również wójtowie, starosta powiatu limanowskiego, posłowie ziemi limanowskiej, przedstawiciel Kuratorium Oświaty i wielu innych zaproszonych gości. 
Początek imprezy uświetnił chór działający w gimnazjum w Pisarzowej. Uczniowie wraz z rodzicami i nauczycielami z poszczególnych gmin wchodzili na scenę, aby odebrać gratulacyjne listy, dyplomy. Nagrody ksiązkowe dla zdolnych uczniów ufundował każdy Urząd Gminy. 
Wśród gości zaproszonych na imprezę znaleźli się przedstawiciele z naszego gimnazjum: 
- Laureat Małopolskiego Konkursu Wiem Więcej - Tomasz Wójcik 
- Laureat Małopolskiego Konkursu Geograficznego - Aneta Opiela 
- Finaliści Małopolskiego Konkursu Biologicznego - Tomasz Wójcik, Anna Łącka, Jacek Ficoń, Wojciech Daniel 
- Finaliści Małopolskiego Konkursu Geograficznego - Bartłomiej Grzegorzek, Kinga Pasionek, Pajor Marek, Rosiek Łukasz, Surdziel Michał, Zelek Karol, Aneta Rosiek 
- Finalista Małopolskiego Konkursu Wiem Więcej - Łukasz Rosiek 
Do Konkursu Biologicznego uczniów przygotowywała p. Monika Sułkowska, zaś do Konkursu Geograficznego - p . Halina Zawada.

FESTYN W KORZKWI 
4.VI.2008r. na zaproszenie Stowarzyszenia Pomocy Niepełnosprawnym "Bądźcie z nami" uczniowie klasy IIb i Id wraz z wychowawcami udali się na kolejny już festyn integracyjny do Korzkwi. A tam - wspólna zabawa, poczęstunek, pokazy ratownictwa medycznego, garncarstwa i wiele innych atrakcji. Dla gospodarzy imprezy zawieźliśmy pyszne ciatka upieczone przez nasze panie kucharki. 
W drodze powrotnej uczniowie zatrzymali się w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiwnikach na chwilę modlitwy i wyjście na wieżę widokową.


PARAFIADA REGIONALNA 
W dniu 02.06.2008r. w Zespole Szkół w Laskowej odbyła się Parafiada Regionalna 2008r, której głównym organizatorem był Tomasz Zawada (nauczyciel wychowania fizycznego). 
Parafiada Regionalna w Laskowej była ważnym wydarzeniem dla dzieci i młodzieży z terenu Gminy Laskowa. W uroczystości wzięło udział 750 uczestników, nad ich bezpieczeństwem czuwali nauczyciele. 
Fundamentem działań w ramach projektu pt. ”Ruch Rzeźbi umysł, serce i ciało” była zasada starożytnej greckiej triady STADION – TEATR - ŚWIĄTYNIA. 
Blok sportowo–rekreacyjny (STADION) obejmował współzawodnictwo sportowe oraz gry i zabawy rekreacyjne. W ramach współzawodnictwa sportowego odbyły się gry zespołowe (m.in. piłka nożna, piłka ręczna, koszykówka, siatkówka itd.) oraz konkurencje indywidualne (lekkoatletyka, tenis stołowy, badminton, ringo). 
Współzawodnictwo kulturalne (TEATR) odbywało się w następujących dziedzinach: konkursy plastyczne, literackie. 
Program liturgiczno-ekumeniczny (ŚWIĄTYNIA) obejmował współzawodnictwo w konkursach wiedzy: biblijnej i liturgicznej. 
W czasie trwania Parafiady na placu obok szkoły był prowadzony kiermasz książek. Po podsumowaniu punktów z wszystkich konkurencji I miejsce zdobyli uczniowie z Publicznego Gimnazjum w Laskowej. 
Zwycięzców nagrodzono pucharami, dyplomami, które wręczyła Pani Maria Woźniak, Dyrektor Zespołu Szkół w Laskowej.

WCZORAJ I DZIŚ GMINY LASKOWA 
30 maja 2008r. w GOKSiT w Laskowej odbył się XI Konkurs „Wczoraj i dziś Gminy Laskowa”. Uczestniczyli w nim uczniowie z wszystkich szkół z terenu gminy. Gimnazjum w Laskowej reprezentowali Tomasz Wójcik i Jacek Ficoń, których przygotował mgr Stanisław Pasionek – nauczyciel historii. 
Konkurs składał się z dwóch etapów. Najpierw uczniowie prezentowali przygotowane opisy kapliczek przydrożnych ze swojej miejscowości. Następnie wszyscy rozwiązywali test ułożony z 15 pytań. 
1 miejsce w konkursie zajęła reprezentacja z Publicznego Gimnazjum w Laskowej wyprzedzając Gimnazjum w Ujanowicach. W Kategorii szkół podstawowych wygrała Kamionka Mała. 
Zwycięzcy konkursu otrzymali nagrody książkowe.

PAMIĘĆ O TAJNYM NAUCZANIU 
28 i 29 maja 2008r. odbył się V Młodzieżowy Rajd Turystyczny „Szlakiem Tajnego Nauczania im. Zofii Oleksy” zorganizowany przez Zespół Szkół w Ujanowicach, GOK i S w Laskowej i Dziennik Polski. 
Naszą szkołę reprezentowała drużyna „Orłów”, która do Ujanowic przybyła wraz z opiekunem p. Ireną Orzeł, przemierzając szlak: Laskowa – Sałasz – Jaworz – Ujanowice. 
W pierwszym dniu rajdu braliśmy udział w uroczystej wieczornicy poświęconej bohaterom tajnego nauczania. Wieczór uświetnił występ chóru emerytów, który działa przy Związku Nauczycielstwa Polskiego w Limanowej. Po oficjalnej części programu odbył się konkurs wiedzy na temat tajnego nauczania i prezentacja opracowanych przez poszczególne drużyny biografii wybranego członka tajnego nauczania. Pierwszy wieczór rajdu zakończył się dyskoteką. 
We czwartek po śniadaniu drużyny zaprezentowały piosenki turystyczne. Komisja oceniała również wyposażenie apteczek. 
Rajd zakończył się uroczystym wręczeniem nagród przez Wójta Gminy Laskowa Stanisławę Niebylską i Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu Zdzisłąwa Pajora. Drużyna „Orłów” zdobyła II miejsce. 
Reprezentanci naszej szkoły długo zapamiętają miłą atmosferę panującą na rajdzie i gościnność gospodarzy. Cenimy także wiedzę, którą zdobyliśmy na temat nauczania w czasie II wojny światowej.

DZIWY FIZYKI I CHEMII 
Dnia 20.05.2008r. w Publicznym Gimnazjum im. Janusza Korczaka w Laskowej odbyło się Spotkanie Młodych Fizyków i Chemików pod hasłem „Dziwy fizyki i chemii”. 
W spotkaniu wzięli udział gimnazjaliści z Łososiny Dolnej, Ujanowic, Wilkowiska, Sadek - Kostrzy i Laskowej oraz nauczyciele fizyki i chemii. 
Uczniowie z poszczególnych gimnazjów demonstrowali doświadczenia i eksperymenty przygotowane i przeprowadzone wcześniej w swojej szkole na kole chemiczno – fizycznym. 
Prezentowane doświadczenie i eksperymenty dotyczyły głównie procesów chemicznych i zjawisk fizycznych spotykanych na co dzień 
Zakres ich odbiegał nieco od programu szkolnego, ale miał na celu zainteresowanie uczniów niektórymi fascynującymi i budzącymi zdumienie zjawiskami i zmobilizowanie ich do lepszej nauki fizyki oraz chemii.
Były też prezentowane doświadczenia o bardzo skomplikowanym przebiegu, których na poziomie gimnazjalnym nie można wyjaśnić, lecz zważywszy na widowiskowość eksperymentu nie było to w danej chwili konieczne. 
Pokazom towarzyszyły gorąca atmosfera odbioru prezentowanych doświadczeń przez uczniów, które zawierały elementy zabawy, pobudzały gimnazjalistów do myślenia, wyciągania wniosków i stawiania pytań. W trakcie pokazu eksperymentujący uczniowie byli nagradzani brawami. 
Cały pokaz prowadziła mgr inż. Aneta Niezabitowska – Bielecka – nauczyciel chemii, organizator imprezy oraz dwóch uczniów, którzy zapowiadali kolejne doświadczenia, czytali cytaty z literatury, recytowali wiersze o tematyce chemicznej i fizycznej. 
Na zakończenie imprezy gimnazjaliści demonstrujący ciekawe doświadczenia otrzymali nagrody książkowe takie jak: „Wielka Księga eksperymentów – ponad 200 doświadczeń pozwalających wyjaśnić tajemnice nauki przy zabawie” oraz dyplomy, a nauczyciele fizyki i chemii podziękowania za trud włożony w przygotowanie uczniów do udziału w I Międzyszkolnym Spotkaniu Młodych Fizyków i Chemików w naszej szkole. 
Dyrektor Biura Poselskiego na Sejm RP Wiesława Janczyka dla uczniów z poszczególnych szkół wybitnie uzdolnionych Fizyków i Chemików – uczestników I Międzyszkolnego Spotkania „Dziwy Fizyki i Chemii” wręczył Dyplomy Uznania oraz podziękowania dla organizatora Pani Anety Niezabitowskiej – Bieleckiej za umożliwienie uzdolnionej młodzieży możliwości zaprezentowania swych możliwości w dziedzinie fizyki i chemii. 
Pani Dyrektor mgr Maria Woźniak wraz z organizatorem imprezy mgr inż. Aneta Niezabitowską - Bielecką złożyła podziękowanie fundatorom nagród. Są to: Biuro Poselskie RP Wiesława Janczyka, Firma Geomatyka – Kraków s.c., Spółdzielnia Uczniowska przy Zespole Szkół im. Janusza Korczaka 
Imprezę zakończono wspólnym obiadem na świetlicy szkolnej.

WIWAT 3 MAJ! 
9.V.2008r. w naszej szkole odbyła się akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystość została przygotowana przez p. Halinę Zawadę i p. Stanisława Pasionka. 
Uczniowie klasy IIIb, przedstawiając fragmenty „Powrotu posła” Juliana Ursyna Niemcewicza, znakomicie odtworzyli atmosferę, jaka panowała wśród Polaków w dobie Sejmu Czteroletniego. Dzięki wymownej scenografii, charakteryzacji aktorów i głębokiej treści wygłaszanych tekstów akademia na długo pozostanie w pamięci widzów. Wszystkim podobał się polonez zatańczony przez aktorów na zakończenie akademii. 
Bogata w wątki patriotyczne uroczystość była niepowtarzalną lekcją historii.

ŚWIĘTO SZKOŁY 
W dniu 9.V.2008 roku w Zespole Szkół im. Janusza Korczaka odbyła się uroczystość Święta Szkoły. 
Obchody rozpoczęły się uroczystą Mszą Św. celebrowaną przez proboszcza ks. Józefa Kiełbasę. We Mszy uczestniczyła dyrekcja szkoły, zaproszeni goście, nauczyciele, młodzież szkoły podstawowej i gimnazjum. Następnie wszyscy udali się do budynku szkoły. 
Na sali gimnastycznej uczniowie zaprezentowali część artystyczną w hołdzie patronowi szkoły Januszowi Korczakowi, najlepszemu nauczycielowi, wychowawcy i obrońcy godności człowieka. Później odbyła się akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. 
Na początku uroczystości głos zabrała pani dyrektor Maria Woźniak. Przywitała serdecznie zaproszonych gości tj. Wójta Gminy Laskowa Panią Stanisławę Niebylską, rodziców, młodzież, nauczycieli. W swoim wystąpieniu podkreśliła, że uroczystość ma szczególny charakter. Cała społeczność szkolna obchodziła Święto Szkoły pod hasłem „Przyjazne i czyste środowisko – śmieci mniej, wszystkim lżej”. Na ręce p. Wójt uczniowie złożyli swoje propozycje dotyczące ochrony środowiska na terenie naszej gminy.

TEATR BAGATELA I SPOTKANIE Z NIEPEŁNOSPRAWNYMI 
W dniu 6.V.2008r. klasa IIc gimnazjum wraz z Panią Dyrektor mgr Marią Woźniak i p. Elżbietą Gurgul pojechała do Krakowa na XV Jubileuszowe Widowisko Artystyczne „Bądźcie z Nami” organizowane przez Stowarzyszenie Pomocy Niepełnosprawnym oraz Teatr „Bagatela”. 
Gości przwitał Prezydent Miasta Kraków oraz Kurator Oświaty. Po oficjalnej części poszczególne ośrodki zaprezentowały swoje przedstawienia.

WYCIECZKA KLAS I 
W dniach od 5 do 8.05.2008r. grupa 45 uczniów klas I i ich opiekunowie (p. A. Kowalewski, p. J. Wrona, p. J. Jelonek, p. W. Karteczka i p. M. Baczyński) wyruszyła w na bieszczadzkie szlaki. Po drodze zwiedzili Hutę Szkła w Krośnie, zatrzymali się przy Kamieniu Leskim oraz w Solinie, gdzie zwiedzili elektrownię i płynęli statkiem po Jeziorze Solińskim. Drugi i trzeci dzień to czas pieszych wędrówek - wyjście na Tarnicę oraz przejście Połoniny Wetlińskiej. Czwarty dzień to powrót do domu z przystankami: w Komańczy - miejscu internowania prymasa Wyszyńskiego, w Dukli - w pustelni św. Jana, w Bóbrce - w Muzeum Przemysłu Naftowego. 

WYCIECZKA KLAS II 
65 uczniów klas II wraz z 5 opiekunami (p. M. Sułkowska, p. E. Gurgul, p. K. Grzegorzek, p. S. Rymarczyk, p. Z. Mordarski) wyjechali w nocy 20/21 kwietnia do Warszawy. I dzień zwiedzania rozpoczęli od Międzynarodowego Lotniska im. F. Chopina "Okęcie", później Park i Pałac w Wilanowie, Ogród Saski i Grób Nieznanego Żołnierza. Zanim dotarli na taras widokowy Pałacu Kultury i Nauki, mieli możliwość uczestniczyć w ciekawej lekcji fizyki, gdyż Pałac gościł wystawę interaktywną "Zabawy z Einsteinem". Plan drugiego dnia w stolicy był bardzo napięty. Rano - Plac Zamkowy z Kolumną Zygmunta i Zamek Królewski oraz Stare Miasto. Dla chłopców, ale i dla dziewcząt bardzo ciekawe okazało się Muzeum Wojska Polskiego. Na godzinę 14 mieliśmy zaplanowane zwiedzanie Sejmu i Senatu, po którym oprowadzał nas poseł Bronisław Dutka. Trzeba było sprowadzić Straż Marszałkowska, gdyż pan poseł tak przejął się swoją rolą i tak długo oprowadzał, że budynek już dawno zamknięto. Później udaliśmy się pod Belweder, do Ogrodu Botanicznego i Łazienek. Nie mogliśmy podejść w okolice stadionu Legii, gdyż akurat odbywał się mecz. Podjechaliśmy autokarem na Żoliborz, do kościoła św. Stanisława Kostki do grobu ks. Jerzego Poiełuszki. Trzeciego dnia rankiem wyjechaliśmy do Lichenia, gdzie zobaczyliśmy Bazylikę, przeszliśmy Golgotę, każdy zabrała ze sobą wodę z Cudownego Źródełka. Wieczorem dojechaliśmy do Bełchatowa. Czwartek był zarezerwowany na zwiedzanie KWB Bełchatów (ekspozycja w budynku i taras widokowy), Elektrownii Bełchatów oraz stadionu GKS Bełchatów. Niestety w piątek trzeba było wracać do domu. Po drodze zatrzymaliśmy się w Częstochowie, u stóp Jasnogórskiej Pani.

EGZAMIN GIMNAZJALNY 
W dniu 22.04.2008r i 23.04.2008r. uczniowie klas III przystąpili do egzaminu tj. 74 osoby. Jest on powszechny i obowiązkowy, co oznacza, że musi przystąpić do niego każdy uczeń kończący szkołę i jest to jeden z warunków jej ukończenia. Istnieje również możliwość zwolnienia ucznia z obowiązku przystąpienia do egzaminu gimnazjalnego. W naszej szkole był zwolniony jeden uczeń z części matematyczno – przyrodniczej, tj. Tomasz Wójcik z klasy IIIc – laureat konkursu geograficznego. 
Na egzaminie gimnazjalnym sprawdzane jest opanowanie wiadomości i umiejętności określonych w standardach wymagań egzaminacyjnych będących podstawą przeprowadzania egzaminu w trzeciej klasie gimnazjum, obowiązujących we wszystkich szkołach w Polsce. Egzamin ten sprawdza umiejętności między przedmiotowe, uwzględniając powiązania między różnymi dziedzinami wiedzy. 

DZIEŃ ZIEMI 
Co rok w kwietniu kierujemy się ze szczególnym apelem do dzieci by zwróciły uwagę na Ziemię planetę, na której żyjemy. Chcemy w ten sposób podkreślić związek między ziemią matką i jej mieszkańcami-ludźmi, kładąc szczególny nacisk na szacunek do życia i wszelkiego stworzenia. Najczęściej Dzień Ziemi realizowany jest poprzez zajęcie w terenie, z pokazaniem, że w przyrodzie każdy, nawet najmniejszy jej element ma swoje miejsce i rolę, którą musi spełnić. Brak tego elementu powoduje zakłócenia w funkcjonowaniu całego obiegu. 
W roku 2008 w Laskowej Dzień Ziemi rozpoczęto od akademii pt. „Sprzątanie Świata – Recykling – to się opłaca”, którego głównym koordynatorem była p Monika Sułkowska (nauczyciel biologii) wraz z klasą IIb gimnazjum. 
Następnie została przeprowadzona akcja "Czyste wody, lasy, rowy", mająca na celu likwidację dzikich wysypisk śmieci. 

TARGI EDUKACYJNE 
Dnia 29.03.2008 roku nasi uczniowie klas III gimnazjum wraz z wychowawcami uczestniczyli w II Ogólnoszkolnych Targach Edukacyjnych w Łososinie Górnej. Na targach prezentowały się szkoły ponadgimnazjalne. Każda w różny, jak najciekawszy sposób starała się przyciągnąć uwagę potencjalnych swoich przyszłych uczniów. Stoiska były różne, ale pytania, mniej więcej, takie same. 
Uczniowie pytali o kryteria przyjęcia do szkoły, ile trzeba zdobyć punktów na teście, jakie przedmioty są brane pod uwagę, jacy są nauczyciele itp. 
Młodzież mogła zapoznać się z bardzo szeroką ofertę różnych szkół. Poinformowano zainteresowanych o profilach klas liceum, technikum i szkół zawodowych. 
Gimnazjalistom rozdawano informatory, kubki i długopisy z logo szkoły oraz częstowano ich cukierkami i ciastkami upieczonymi przez uczennice "Gastronoma".

WIELKANOC 
W radosną Wielkanoc wplatają się tony smutne, płynące z rozważań o Męce Pańskiej. Stąd też w czasie apelu z okazji Świąt Wielkanocnych Pani Dyrektor w mowie skierowanej do nauczycieli i uczniów gimnazjum najpierw zwróciła uwagę, że Święta Zmartwychwstania Pańskiego były zawsze dla Polaków czasem głębokiej refleksji nad samym sobą. 
Z kolei ksiądz Łukasz Pawłowski przypomniał, że to okres wiary w słuszność pracy nad własnym charakterem. 
Następnie przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Alicja Filipek w imieniu uczniów złożyła zebranym serdeczne wielkanocne życzenia. Po czym Pani Dyrektor symbolicznie podzieliła się jajkiem z przewodniczącymi poszczególnych klas przypominając, że od wieków jajko uważano za siłę przeciwdziałającą złym duchom. Potem w imieniu swoim i nauczycieli prosiła uczniów o przekazanie życzeń zdrowych i radosnych Świąt Wielkanocnych rodzicom. 
Na koniec Pani Dyrektor zaapelowała by uczniowie dyngusowali rozsądnie, bo samo oblewanie się wodą w świąteczny poniedziałek ma początek w prasłowiańskich czasach, kiedy głęboko wierzono w oczyszczającą moc wody.

DZIEŃ KOBIET 
Dzień Kobiet i Mężczyzn:) obchodzony jest w naszym gimnazjum. Już od rana widać dziewczyny z kwiatami lub upominkami, które dostały od swoich szkolnych kolegów. O chłopcach pamiętają dziewczyny i oni także otrzymują jakieś podarunki. Jak co roku Samorząd Uczniowski Gimnazjum i Szkoły Podstawowej oraz Spółdzielnia Uczniowska zaprosili nauczycieli i pracowników szkoły na małą kawkę, herbatkę i coś słodkiego.

WALENTYNKI 
Dnia 14 lutego 2008r. w Zespole Szkół w Laskowej Dzień Zakochanych był obchodzony w z dużą repetą. Dekoracja szkoły oddawała nastrój tego dnia. Serca, miłosne aforyzmy i różne desenie czerwieni dawały o sobie znać. 
Tradycyjnie pojawili się walentynkowi listonosze, roznosili oni liczną pocztę walentynkową. Amory z łukami i miłosnymi strzałami roznosiły karty walentynkowe i próbowały ugodzić kogoś strzałą miłości prosto w serce! Czy im się to udało? - czas pokaże... 
Organizacją Walentynek zajmował się Samorząd Uczniowski. Zamierzamy kontynuować organizację Dnia Zakochanych w naszej szkole, gdyż wspaniale się przy tym bawimy, a sama impreza cieszy się dużą popularnością.

ZABAWA CHOINKOWA 
Polacy lubią bawić się w karnawale. Uczniowie Zespołu Szkół w Laskowej 24.01.2008r. potwierdzili tę prawdę w czasie zabawy choinkowej. 
Gimnazjaliści są zwolennikami dyskotekowych rytmów, więc zaprosili didżeja, który zadbał o muzyczną oprawę choinkowej imprezy. 
Po godzinie szalonej zabawy rozpoczął się konkurs tańca. Reprezentanci poszczególnych klas wykazali się pomysłowością, przygotowując swe występy. Jury – wychowawcy i uczniowie klasy IIc – oceniali charakteryzację zawodników, aranżację muzyczną, dbałość o wrażenia artystyczne odbiorców pokazu. Trzeba przyznać, że klasowe prezentacje były bardzo oryginalne i świadczyły o tanecznych talentach gimnazjalistów. Przyznano dwa równorzędne pierwsze miejsca uczennicom kl Ia i kl IIb oraz dwa drugie kl IIc i IIa. Klasa IIIa otrzymała wyróżnienie, bo wszyscy uczniowie tańczyli popularne „kaczuszki” i zaprosili nauczycieli oraz gimnazjalistów do wspólnej zabawy. 
W czasie imprezy karnawałowej wybrano królową i króla balu. Ten zaszczytny tytuł otrzymali: Renata Pajor z kl IIc i Jan Jonik z kl IIb, ukoronowana para zatańczyła walca. 
„Miło szaleć, kiedy czas ku temu”. Niestety zabawa choinkowa zakończyła się już o godzinie 19, gdyż w związku z katastrofą lotniczą i śmiercią polskich lotników właśnie rozpoczęła się żałoba narodowa. Respektując prezydenckie zarządzenie, w zadumie uczniowie udali się do domów.

KONKURS KOLĘD I PASTORAŁEK 
W dniu 16.01.2008 roku odbył się już XIV Przegląd Grup Kolędowych Gminy Laskowa, zorganizowany prze GOKSiT w Laskowej. Przegląd ten odbył się pod patronatem Małopolskiego Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu, który jak zawsze zapewnia komisję ocen i udziela pomocy merytorycznej. 
Celem tegoż konkursu jest podtrzymywanie tradycji kolędowania i prezentacja obrzędów kolędniczych. 
Nasza grupa młodzieży z Gimnazjum zajęła II miejsce wyprzedzając grupy Gimnazjum z Ujanowic.

WIĘKSZA RADOŚĆ W DAWANIU NIŻ W BRANIU 
Uczestnicy projektu „Mieć wyobraźnię miłosierdzia” w ramach swoich zadań i przy współpracy z parafialnym Caritas roznieśli w dniu 21.12.2007r. ok. 30 paczek świątecznych wraz z życzeniami do ludzi chorych, samotnych i niepełnosprawnych w naszej miejscowości. Wspólnie z SU naszej szkoły podjęli akcję Pt. „Świąteczna paczka”, której celem była zbiórka słodyczy i zabawek dla dzieci chorych i niepełnosprawnych. Wolontariusze naszego projektu zrobili paczki i zanieśli je do dzieci niepełnosprawnych śpiewając im wiele radości.. Ponadto w okresie przerwy świątecznej młodzież odwiedziła niepełnosprawnego chłopca, gdzie wspólnie spędzili czas kolędując i rozmawiając. 
Koordynatorem powyższych działań była p. Ewa Kruczek.

OPŁATEK 
W dniu 20 grudnia 2007r. w naszej szkole odbył się uroczysty apel. Przy blasku choinkowych lampek i w świątecznej atmosferze przedstawiciele klas w imieniu swoich koleżanek i kolegów łamali się opłatkiem z v-ce dyrektor szkoły p. mgr Martą Kogutowicz i wszystkimi nauczycielami składając życzenia zdrowia, sukcesów i tradycyjnie wesołych świąt. 
Wszyscy śpiewali kolędy „Wśród nocnej ciszy, głos się rozchodzi …” i inne. Oprawę artystyczną przygotowali uczniowie z klasy IIIb wraz z wychowawczynią p. I. Orzeł. Zaprezentowali wszystkim bardzo dobrze przygotowane przedstawienie jasełkowe. 
Uczniowie Wojciech Daniel i Dorota Zamora oraz gitarzystki Sylwia Bukowiec i Aleksandra Matląg zaprezentowali pastorałkę pt. „Śniegu cieniutki opłatek”, przygotowaną przez p. mgr J. Kołodzieja. 
Apel służył wzmocnieniu integracji uczniów i nauczycieli całej szkoły oraz podtrzymaniu tradycji opłatkowych spotkań.

O BEZPIECZNĄ I RADOSNĄ SZKOŁĘ 

W dniu 19.12.2007r. w Publicznym Gimnazjum w Laskowej odbyło się spotkanie młodzieży z prokuratorem rejonowym Panem Bartłomiejem Michurą. Spotkanie dotyczyło programu „Zero tolerancji dla przemocy w szkole.” 
Pan prokurator w bardzo przystępny i zrozumiały dla młodzieży sposób przedstawił wybrane paragrafy prawa karnego dotyczące agresji i przemocy uczniów w szkole i poza nią. 
Podał przykłady kar za popełnienie różnych przestępstw dotyczących agresji słownej, przemocy fizycznej, zakłócania ciszy podczas lekcji itp. 
Nawiązał również do Statutu Szkolnego, w którym uwzględnione są prawa, obowiązki, nagrody oraz kary dla uczniów, do przestrzegania którego są zobowiązani wszyscy uczniowie jak również nauczyciela. 
Poinformował młodzież o prawie nauczycieli do ochrony przewidzianej dla funkcjonariuszy publicznych i roli prokuratora w tym względzie. Udzielił odpowiedzi na pytania zgłaszane przez uczniów. 
Uczniowie złożyli panu prokuratorowi życzenia świąteczne i podziękowali za wiele ciekawych i ważnych informacji. 
„Wszystkim uczniom życzę przyjaznej i bezpiecznej szkoły, a to przecież zależy od Was samych„ – powiedział na zakończenie spotkania pan prokurator. 
Spotkanie zorganizowała p. Aneta Niezabitowska – Bielecka, koordynator do spraw bezpieczeństwa.

KS. TWARDOWSKI 
Dnia 12.12.2007r. w naszym gimnazjum odbył się V Powiatowy Konkurs Poezji Ks. Jana Twardowskiego zorganizowany przez Grupę Teatralną „Nic Śmiesznego” prowadzoną przez p. Katarzynę Banaś nauczycielka tutejszej szkoły. O wystrój Sali zadbała p. Wanda Majerska mieszkanka naszej miejscowości wstawiając swoje rękodzieła, dodatkowo swoje rzeźby zaprezentował p. Rafał Puch były uczeń tutejszej szkoły. Zaproszenie przyjęły 33 szkoły z powiatu limanowskiego. Przybyło 30 uczestników. 
Konkurs miał swoich honorowych patronów: Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Laskowej, Starostwo Powiatowe. 
W jury zasiedli: p. dyr. MBP w Limanowej Halina Matras, p. dyr.LDK Stanisława Obrzut, p. dyr. BP w Laskowej Grażyna Prusak, ks. Łukasz Pawłowski 
Zaszczycili nas swoją obecnością: Poseł na Sejm p. Bronisław Dutka, p.Wójt Stanisława Niebylska, p. Wizytator Teresa Szczurowska, Ks. Proboszcz Józef Kiełbasa. 
Konferansjerzy: Patrycja Adamczyk, Dorota Zamora, Wojciech Daniej i Tomasz Wójcik przywitali uczestników, jury oraz przybyłych gości. 
Następnie o oficjalne otwarcie poprosili z-cę dyrektora szkoły p. Martę Kogutowicz. 
Ksiądz proboszcz Józef Kiełbasa powiedział kilka słów otuchy, po czym na scenie pojawił się pierwszy uczestnik. W połowie konkursu przygotowano część artystyczną zapoczątkowaną wejściem Mikołaja, który rozdał drobne upominki. Następnie Wojciech Daniel wraz z Dorotą Zamorą zaśpiewali kilka kolęd. Po wszystkich recytacjach komisja została na naradzie, a uczestnicy udali się na poczęstunek. 
Po powrocie przewodnicząca jury pani dyr. MBP w Limanowej Halina Matras ogłosiła wyniki. Pierwsze miejsce zajęły Katarzyna Micek z Mszany Dolnej i Diana Niebylska z Laskowej. O wręczenie nagród poproszono panią wójt Stanisławę Niebylską. 
Żaden uczestnik nie wyszedł z pustymi rękami.

OGÓLNOPOLSKA WIGILIA KORCZAKOWSKA 
W dniach 7-8 grudnia 2007r. w Hali MOSiR w Czeladzi odbyła się Ogólnopolska Wigilia Korczakowska. Organizatorem imprezy byli: Dyrekcja, Rada Pedagogiczna, Społeczność Uczniowska i Rodzice Szkoły Podstawowej nr 3 im. Janusza Korczaka w Czeladzi. 
Naszą szkołę reprezentowali: Wojciech Daniel, Jacek Kogutowicz wraz z opiekunem p. W. Karteczką i z-cą dyr. Szkoły p. Martą Kogutowicz. 
Po raz ósmy przedstawiciele naszej szkoły spotkali się z Korczakowcami całej Polski. 
Impreza odbyła się w mocno odczuwanej atmosferze świąt Bożego Narodzenia. Oprawę artystyczną przygotowali uczniowie ze SP nr 3 w Czeladzi. Zaprezentowali przedstawienie jasełkowe. Najbardziej podniosłym momentem przedświątecznej uroczystości była Wigilijna Wieczerza podczas której wszyscy wszystkim składali życzenia, łamali się opłatkami i śpiewali kolędy. 
Nasza szkoła podarowała gospodarzom aniołki wyrzeźbione w drewnie, orzechy laskowe i oscypki.

MIKOŁAJKI, CZAS PREZNTÓW 
W dniu 6 grudnia do naszej szkoły przyszedł Święty Mikołaj z długą siwą brodą, ubrany w czerwony płaszcz i czerwoną czapkę z pastorałem w dłoni, w towarzystwie aniołów i diabła. Mikołaj wędrował od klasy do klasy i egzaminował uczniów ze znajomości katechizmu i umiejętności godnego zachowania wobec rodziców, nauczycieli, osób starszych jak również kolegów i koleżanek. Po egzaminie nastąpiło rozdanie prezentów – cukierków, lizaków. Ponadto uczniowie z poszczególnych klas obdarowywali się dowcipnymi prezentami. Była to wspaniała mikołajkowa zabawa.

WIECZÓR MAGII I ZABAWY 
W wigilię świętego Andrzeja o godz. 16:00 w tutejszym gimnazjum rozpoczęła się zabawa taneczna. Imprezę przygotował Samorząd Uczniowski z opiekunem p. mgr Wandą Wrona i p. mgr Janoszem Wrona. 
Przy wspaniałej muzyce uczniowie bawili się do godziny 20:00. podczas zabawy można było sobie powróżyć w specjalnie do tego przygotowanej Sali. 
Nie zabrakło również poczęstunku przygotowanego przez rodziców. Były to placki, słodycze, owoce, napoje. 
Nad bezpieczeństwem młodzieży czuwali wychowawcy i dyrekcja szkoły.

MIEĆ WYOBRAŹNIĘ MIŁOSIERDZIA 
Grupa młodzieży klas I – III gimnazjum podjęła się w roku szkolnym 2007/2008 uczestnictwo w Małopolskim Projekcie „Mieć wyobraźnię miłosierdzia” przygotowującym uczniów do niesienia pomocy potrzebującym. 
Projekt służy tworzeniu podstaw trwałego wolontariatu w szkole i środowisku lokalnym. 
Przygotowano dwa projekty pod hasłami: 
- „Spieszmy się kochać ludzi” 
- „Dobry Start” 
Celem projektu było: 
- stworzenie grupy chętnych do niesienia bezinteresownej pomocy chorym, niepełnosprawnym i samotnym 
- nawiązanie współpracy z instytucjami takimi jak Caritas, GOPS i wspólne działania na rzecz w/w adresatów 
- rozpropagowanie idei wolontariatu w środowisku szkolnym i lokalnym 
Dar „miłosierdzia”, który uczniowie złożyli potrzebującym rówieśnikom, osobom starszym, samotnym, opuszczonym, chorym, niepełnosprawnym niosąc różnorodną pomoc, radę, pocieszenie, materialne, duchowne i moralne wsparcie świadczy o efektywnej pracy opartej na zrozumieniu apelu Ojca Świętego Jana Pawła II, proszącego, abyśmy mieli „wyobraźnię miłosierdzia”. 
Szlachetna idea wolontariatu, który rozwinięto w trakcie realizacji projektu będzie kontynuowana w latach przyszłych. 
Ponadto wszyscy uczniowie Projektu brali udział w prezentacjach Projektów w Nowym Sączu w dniu 29.11.2007r. gdzie otrzymali podziękowania, dyplomy oraz nagrody rzeczowe, a także okolicznościowy medal – symbol Projektu „Mieć wyobraźnię miłosierdzia” Opiekunowie Projektu: p. Ewa Kruczeki p. Maria Tajduś.

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI 
12.11.2007r. odbyła się uroczysta akademia z okazji rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę przygotowana przez p. Małgorzatę Oleksy z uczniami klasy IIIb. 
Po pełnej wzruszeń części artystycznej, p. dyrektor wręczyła puchary, dyplomy i nagrody dla uczestników Rajdu Szlakiem Cmentarzy I Wojny Światowej.

SZLAKIEM CMENTARZY I WOJNY ŚWIATOWEJ 
W dniu 9 listopada 2007r. o godz. 9:00 trzy drużyny 10 osobowe (9 uczniów + 1 nauczyciel) z naszej szkoły wyruszyły na dwudniowy X Młodzieżowy Rajd Turystyczny 
„Szlakiem cmentarzy I wojny światowej” – Laskowa – Żegocina, zorganizowany przez Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Żegocinie i Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Laskowej. 
Były to: 
Drużyna „Sokoły” uczniowie ze szkoły podstawowej z opiekunem p. Wojciechem Karteczką 
Drużyna „Orły” uczniowie z gimnazjum z opiekunem p. Małgorzatą Oleksy 
Drużyna „Jastrzębie” uczniowie z gimnazjum z opiekunem p. Adrianem Kowalewskim. 
Każda drużyna zgodnie z regulaminem przygotowała wieniec oraz pracę plastyczną przedstawiającą Miejsce Pamięci Narodowej – cmentarz 358 Laskowa wraz z opisem historycznym wydarzenia. Powyższe prace zostały dostarczone do organizatorów dzień wcześniej. 
Trasa którą wędrowaliśmy w pierwszym dniu rajdu prowadziła przez Jabłoniec – Sałasz – cmentarz 359 „Na Korabiu” – cmentarz 358 Laskowa - Rozdziele – Żegocina. 
O godzinie 1700 w CKSiT w Żegocinie wszyscy uczestnicy rajdu (196 osób) czyli 20 drużyn z 8 gmin – uczniowie z 8 szkół podstawowych, 10 gimnazjów i jednego liceum – zjedli gorący posiłek i spotkali się w sali widowiskowej. 
Minutą ciszy uczczono pamięć wszystkich poległych na wojnach. 
Przemawiali wójtowie gmin Laskowa – pani Stanisława Niebylską i Żegocina – pan Jerzy Błoniarz. Grupa artystów krakowskich zaprezentowała program artystyczny oparty na wierszach tekstach źródłowych z czasów I wojny światowej i II Rzeczypospolitej. 
Później rozdane zostały i nagrody laureatom konkursów towarzyszących rajdowi. 
Wśród 8 drużyn ze szkół podstawowych drużyna „Sokoły” uczniowie ze szkoły podstawowej w Laskowej z opiekunem p. mgr Wojciechem Karteczką zajęła trzecie miejsce. 
Wśród 11 drużyn z gimnazjum pierwsze miejsce zajęła drużyna „Jastrzębie” uczniowie gimnazjum w Laskowej z opiekunem p. mgr Adrianem Kowalewskim, a drugie miejsce drużyna „Orły” uczniowie z gimnazjum w Laskowej z opiekunem p. mgr Małgorzatą Oleksy. 
Specjalnie uhonorowani zostali opiekunowie rajdowych drużyn – którzy uczestniczyli w największej ilości rajdów. Należała do nich nasza pani mgr Halina Zawada. 
Wieczorne spotkanie w CKSiT zakończyło wspólne śpiewanie pieśni, po czym drużyny zostały rozwiezione na miejsca noclegów. 
W drugim dniu imprezy uczestnicy rajdu udali się pieszo na cmentarz nr 358 w Kamionce Małej (na Jastrząbce) gdzie o godzinie 1100 zostały złożone wieńce przez delegacje drużyn i odbyła się Msza Święta. 
O godzinie 13:00 wyruszyliśmy autokarem w drogę powrotną do miejsca zamieszkania. 
Uczestnicy tej wspaniałej patriotyczno – turystycznej imprezy mogli osobiście poznać miejsca walki i wiecznego spoczynku żołnierzy, wśród których jest wielu Polaków, a także krajobraz Beskidu Wyspowego i Pogórze. 
W ten sposób uczestnicy rajdu uczcili pamięć poległych w walce o odzyskanie przez Polskę niepodległości.

KATYŃ 
W dniach od 5 – 10 listopada 2007r. uczniowie tutejszego gimnazjum wraz z wychowawcami byli na filmie Andrzeja Wajdy pt. „Katyń”, którego projekcja odbyła się w Miejskim Domu Kultury w Limanowej 
Projekcję filmu poprzedziły lekcje wychowawcze pod hasłem „Golgota Wschodu” poświęcone najważniejszym faktom i osobom związanym z katyńskim dramatem. 
Film wywołał u wszystkich różnorakie emocje, budził grozę, żal, poczucie niesprawiedliwości i ogromnej krzywdy. 
Po projekcji na lekcji historii uczniowie dyskutowali na temat niezrozumiałych dla nich faktów i wydarzeń przedstawionych na filmie, wyrażali swoje odczucia. 
Atmosfera, koloryt i dramat tamtych dni przedstawionych na filmie Andrzeja Wajdy pt. „Katyń” pozostanie z naszej pamięci i dopomoże nam być wiernym słowom księdza Karola Wojtyły Papieża Jana Pawła II 
„ Nie oderwiemy się od przeszłości 
Nie pozwolimy jej sobie wymazać z duszy”.

DZIEŃ PAPIESKI 
18 października 2007r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji VII Dnia Papieskiego. Montaż słowno – muzyczny przygotowali uczniowie z klasy IIIb pod kierunkiem p. mgr Teresy Ryś i księdza mgr Łukasza Pawłowskiego. 
Uczniowie przypomnieli co mówił i czego nauczał nasz Wielki Rodak Jan Paweł II. Cytowali fragmenty orędzi papieskich dotyczące najważniejszych praw człowieka: prawo do życia i pokoju, prawo do wolności religijnej, prawo do samorealizacji. 
Przygotowany montaż słowno – muzyczny, dekoracja sali, palące się świece, bogaty serwis multimedialny prezentujący obrazy z życia i działalności Jana Pawła II, śpiew pieśni poświęconych największemu autorytetowi XX wieku to wszystko wywarło wielkie wzruszenie wszystkich uczestników akademii i skłoniło do refleksji nad własnym życiem.

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ 
Gospodarzami szkolnej uroczystości z okazji święta edukacji w Zespole Szkół w Laskowej w tym roku szkolnym byli uczniowie klas Ic i Id oraz wychowawcy mgr Aneta Niezabitowska – Bielecka i mgr Adrian Kowalewski. 
Uczniowie wykonali dekorację sali oraz przygotowali akademię podczas której złożyli wszystkim nauczycielom, pracownikom szkolnej administracji i obsługi podziękowania za przekazaną wiedzę, za troskę i opiekę. 
Gimnazjaliści z klas pierwszych wręczyli Pani Dyrektor kwiaty i podziękowali za przyjęcie ich do społeczności uczniowskiej tutejszej szkoły. 
Samorząd Uczniowski dołączył się do życzeń i wręczył własnoręcznie wykonane kwiaty z cukierków. 
Do życzeń dołączyli się również przedstawiciele Rady Rodziców. W swoim wystąpieniu dziękowali nauczycielom za nauczanie, wychowywanie i pomoc okazywaną uczniom. Na ręce Pani Dyrektor wręczyli kwiaty. 
Pani Dyrektor mgr Maria Woźniak w swoim wystąpieniu przytoczyła słowa Jana Pawła II: "Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada,lecz przez to, kim jest, nie przez to, co ma, lecz przez to, czym się dzieli z innymi” 
będące dominantą wystroju sali. Te słowa najbardziej oddają sens pracy nauczyciela. Podziękowała nauczycielom za ich trud w pracy dydaktyczno – wychowawczej. Wręczyła nagrody tym, którzy przyczynili się do bardzo dobrych wyników egzaminu gimnazjalnego klas III, licznych laureatów olimpiad i konkursów przedmiotowych oraz osiągnięć sportowych. 
Wręczyła też nagrody pracownikom administracji i obsługi za to, że troszczyli się aby w szkole było dobrze, czysto i bezpiecznie, by nikt ze szkolnej stołówki nie wychodził głodny, a po lekcjach szczęśliwie wrócił do domu. 
Na zakończenie Pani Dyrektor podziękowała wszystkim nauczycielom za cierpliwość, otwartość, doskonalenie umiejętności, za wszystkie te cechy, które składają się na miłość niełatwą - miłość do szkoły. 
Podziękowała młodzieży za wspaniale przygotowaną akademię, wystrój sali współgrający z tekstami montażu słowno – muzycznego oraz galowy strój, który podkreślił ważność i powagę chwili.

PIESZE WĘDRÓWKI 
W dniach od 24 września do 2 października uczniowie z poszczególnych klas wraz z wychowawcami i opiekunami wyruszyli na piesze wędrówki. 
Każda klasa wędrowała zgodnie z przygotowanym wcześniej planem na którym oznaczono trasę przejścia, miejsca w którym uczniowie zatrzymają się w celu dokonania obserwacji i punkt dłuższego pobytu gdzie miały się odbyć gry i zabawy terenowe, zajęcia integracyjne, palenie ogniska, pieczenie kiełbasek a to: 
klasa Ia - Krzyż – Miejska Góra – Sałasz - Jaworzna, klasa Ib - Laskowa - Nadole, klasa Ic - Laskowa – Rozpite - Nadole, klasa Id - Miejska Góra – Łysa Góra – Korab – Rozpite, klasa IIa - Laskowa – Jaworzna (Korab), klasa IIb - Laskowa – Rozpite, klasa IIIb - Laskowa – Jaworzna – Żmiąca, klasa IIIc - Laskowa – Kamionna. 
Podczas wędrówki uczniowie zachwycali się pięknem przyrody w czasie odchodzącego lata, podziwiali otaczający ich krajobraz. Wycieczki były lekcją patrzenia, słuchania, myślenia, mówienia i wzajemnego poznania się w warunkach odmiennych niż stwarza im izba lekcyjna. Przyniosły wiele korzyści natury poznawczej i wychowawczej, pozostawiły wszystkim niezapomniane wspomnienia.

SZKOLNA DEMOKRACJA 
W dniu 19.09.2007r. w Publicznym Gimnazjum im. Janusz Korczaka w Laskowej odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Celem wyborów było wyłonienie Zarządu Samorządu Uczniowskiego na rok szkolny 2007/2008. Wybory odbyły się zgodnie z ordynacją wyborczą SU. Czynne i bierne prawo wyborcze miał każdy uczeń tutejszego gimnazjum. 
Nad prawidłowym przebiegiem wyborów czuwała komisja w składzie: 
Przewodniczący: Tomasz Wójcik - kl IIIc 
Członkowie komisji: Aneta Rosiek - kl IIa, Magdalena Frączek - kl IIb, Anita Wcisło - kl IIc oraz opiekun SU p. Monika Sułkowska. 
Ogółem uprawnionych do głosowania było 232 uczniów i 27 nauczycieli. Oddano 228 głosów ważnych i 16 głosów nieważnych. 
W wyniku wyborów nowy Samorząd Uczniowski utworzą: 
Przewodniczący - Alicja Filipek, 
Zastępcy - Jan Jonik,Ewa Pławecka 
Członkowie - Patrycja Sądel, Bartłomiej Grzegorzek, 
Sekcja Redakcyjna - Dawid Papież, Sekcja Porządkowa - Wioleta Wiśniowska, Sekcja Gospodarcza - Maciej Guzik, Sekcja Kulturalna - Łukasz Matras, Sekcja Sportowa - Kamil Piszczek. 
Wybory jak co roku, były dla uczniów świetną lekcją zasad demokracji i przygotowaniem do świadomego udziału w przyszłym życiu społecznym i politycznym.

OGÓLNOPOLSKI ZLOT KORCZAKOWSKI 
W związku z przypadającą w tym roku 65 rocznicą śmierci pedagoga i pisarza Janusza Korczaka uczniowie naszej szkoły otrzymali zaproszenie na Ogólnopolski Zlot Korczakowski, który był w Warszawie i Treblince w dniach 14-16.IX.br. Z przyjemnością przyjęliśmy zaproszenie i 45 uczniów z kl IIIb, IIIc, IIb, IIc wraz z wychowawcami i z-cą dyr. Szkoły, P. mgr Marta Kogutowicz wyruszyło do Warszawy. 
Pobyt w Warszawie i Treblince przebiegał zgodnie z przygotowanym przez organizatorów ciekawym programem.

WIELKIE PORZĄDKI 
W dniu 14.09.2007r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w corocznej akcji „Sprzątania Świata”. Poszczególne klasy wraz z wychowawcami o godzinie 1230 wyruszyły w wyznaczone im rejony naszej wioski. Uczniowie zebrali kilkanaście wielkich worów śmieci. Najwięcej było butelek i puszek. Wszystkie te odpadki zostały wywiezione przez pracowników Urzędu Gminy w Laskowej. 
Akcję poprzedzały pogadanki dotyczące oszczędzania surowców naturalnych, energii, materiałów. Wychowawcy w pogadankach zwrócili uwagę na przeciwdziałanie zmianom klimatycznym i na to, co każdy z nas może zrobić sam, aby środowisku było lżej. 
Akcja „Sprzątania Świata” jest pożyteczna. Trudno oprzeć się refleksji, że gdybyśmy mniej śmiecili to mniej pojemników zapełnilibyśmy sprzątając swoją małą ojczyznę i świat. Wystarczy zmienić niektóre nawyki.

SZKOŁA WITA NAS 
W dniu 03.09.2007r. w Zespole Szkół im. Janusza Korczaka w Laskowej odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2007/2008 Pani Dyrektor mgr Maria Woźniak powitała zebranych nauczycieli, uczniów i rodziców. Zapoznała klasy z przydziałem wychowawstw, przedstawiła nowych uczniów, którzy zostali ciepło przyjęci przez koleżanki i kolegów. 
Przedstawiła również nowych nauczycieli, którzy będą uczyć w tutejszej szkole a to:
P. Aneta Niezabitowska – Bielecka – nauczyciel chemii (gimnazjum), 
P. Regina Białk – nauczyciel fizyki (gimnazjum), 
P. Katarzyna Sułkowska – nauczyciel religii (szkoła podstawowa), 
P. Agnieszka Szubryt – nauczyciel j. angielskiego (szkoła podstawowa), 
P. Sławomir Rymarczyk – pedagog (gimnazjum i szkoła podstawowa). 
Klasy przywitały ich gromkimi brawami. 
Pani Dyrektor mgr Maria Woźniak wyraziła podziękowania i słowa uznania za 25 letnią działalność dydaktyczno – wychowawczą Pani mgr Marzenie Stach, Pani mgr Marii Knurowskiej, Pani mgr Krystynie Grzegorzek za 30 letnią działalność dydaktyczno - wychowawczą Pani mgr Teresie Ryś, życzyła im dalszych osiągnięć w pracy zawodowej. Podziękowała również Pani mgr Urszuli Ptaszek, nauczycielowi fizyki i matematyki za dotychczasową pracę w tutejszej szkole i życzyła jej wszelkiej pomyślności w życiu osobistym. Wszystkim wymienionym Paniom wręczyła kwiaty. 
Następnie uczniowie udali się na spotkania z wychowawcami. 
 

Kontakt z nami

Zespół Szkolno-Przedszkolny
w Laskowej

Laskowa 2
34-602 Laskowa

tel.: (18)3333010 
fax: (18)3370833 
zslaskowa@zslaskowa.edu.pl