ROK 2010/2011

 

SPOTKANIE FINALISTÓW I LAUREATÓW 
W dniu 14 czerwca w Limanowskim Domu Kultury odbyło się podsumowanie tegorocznych konkursów i olimpiad przedmiotowych. Jak co roku w naszym gimnazjum nie zabrakło uczniów, którzy osiągnęli znaczące sukcesy w tych konkursach. To właśnie Uczniom, Nauczycielom, Dyrektorom Szkół oraz Rodzicom dziękował i gratulował Małopolski Kurator Oświaty, Aleksander Palczewski, parlamentarzyści i samorządowcy. 
Nasi Najlepsi Uczniowie i ich Nauczyciele: 
Frączek Barbara - Laureatka Małopolskiego Konkursu Biologicznego (P. Monika Sułkowska) 
Sławęta Krystian - Laureat Małopolskiego Konkursu Geograficznego (P. Halina Zawada) 
Bulanda Rafał - Laureat Małopolskiego Konkursu Geograficznego (P. Halina Zawada) 
Nowak Katarzyna - Laureatka Małopolskiego Konkursu Geograficznego (P. Halina Zawada) 
Marcisz Justyna - Finalistka Małopolskiego Konkursu Geograficznego (P. Halina Zawada) 
Rosiek Klaudia - Finalistka Małopolskiego Konkursu Geograficznego (P. Halina Zawada) 
Stach Dawid - Finalista Małopolskiego Konkursu Geograficznego (P. Halina Zawada) 
Wróbel Radosław - Finalista Małopolskiego Konkursu Matematycznego (P. Edyta Leśniak, P. Elżbieta Gurgul) 
Czech Wojciech - Finalista Małopolskiego Konkursu Informatycznego (P. Monika Sułkowska) 

POWITANIE LATA W KORZKWI 
Co roku nasza szkoła bierze udział w organizowanym od lat przez Stowarzyszenie Pomocy Niepełnosprawnym „Bądźcie z Nami” festynie integracyjnym w Korzkwi. W tym roku w spotkaniu wzięły udział klasy VI b oraz III b gimnazjum pod opieką Pani Dyrektor Marii Woźniak, Pani Ireny Orzeł oraz Pani Agnieszki Szubryt. Spotkanie jak zwykle przebiegło w bardzo miłej atmosferze na wspólnych tańcach i świetnej zabawie.

REGIONALNA PARAFIADA 2011 
Co roku 1 czerwca w Zespole Szkół im. Janusza Korczaka w Laskowej jest organizowana Parafiada Regionalna. Impreza odbywa się w ramach autorskiego programu stworzonego w 1989 r. przez Zakon Pijarów na bazie starożytnej greckiej triady stadion - teatr - świątynia. Program ten zakłada całoroczny, wielostopniowy system współzawodnictwa i ma na celu przede wszystkim popularyzację oraz upowszechnianie aktywności młodzieży zmierzającej do pełnego i harmonijnego rozwoju jej osobowości. Głównym organizatorem i koordynatorem przebiegu Parafiady w Laskowej jest Pan Tomasz Zawada. 
Tegoroczne spotkanie miało bardziej uroczysty charakter niż zazwyczaj, bowiem był to dzień, kiedy wspominaliśmy naszego rodaka, a jednocześnie współtwórcę Parafiady, Ojca Józefa Jońca. Z tej okazji swoją obecnością zaszczycili nas wspaniali goście, m.in. Prowincjał Zakonu Ojców Pijarów Ojciec Józef Matras, Ksiądz Proboszcz Andrzej Wanat, Ksiądz Katecheta Łukasz Opolski, Wójt Gminy Laskowa Pani Stanisława Niebylska, Wizytator Małopolskiego Kuratorium Oświaty Pani Teresa Szczurowska, Przewodnicząca Rady Gminy Laskowa Pani Ewa Pajor, Kierownik GZOSiP w Laskowej Pani Bożena Chełmecka, Dyrektor GOKSiT w Laskowej Pan Zdzisław Pajor, Sekretarz Urzędu Gminy Pan Jan Orzeł, Radni Rady Gminy Laskowa, rodzeństwo Ojca Józefa Jońca: Pani Maria Siara i Pani Dorota Szczurek oraz Pan Stanisław Joniec, Przedstawicielka Stowarzyszenia Parafiadowego z Warszawy Pani Maria Kujel, a także jego szkolni koledzy - Pan Ryszard Ficoń, Pan Roman Dudek, Pan Tadeusz Zelek, Pan Stanisław Domiter oraz Dyrektorzy szkół z terenu Gminy Laskowa. 
Uroczystość rozpoczęła się tradycyjnie od Mszy Świętej, którą koncelebrowali Ksiądz Proboszcz Andrzej Wanat, Ojciec Józef Matras oraz Ksiądz Łukasz Opolski. Po nabożeństwie wszyscy zaproszeni goście udali się na plac przed szkołą, gdzie odbyła się część oficjalna spotkania, która rozpoczęła się krótkim montażem słowno – muzycznym w wykonaniu młodzieży. Następnie Pani Dyrektor Maria Woźniak powitała zebranych gości i odwołując się do biografii Ojca Józefa Jońca, podkreśliła jego inspirującą rolę w kształtowaniu właściwych postaw młodzieży. Z kolei Pani Wójt Stanisława Niebylska w swoim wystąpieniu ze wzruszeniem mówiła o osobistych spotkaniach z Ojcem Józefem Jońcem. Przypomniała zebranym, że był to człowiek wyjątkowo skromny, wrażliwy na potrzeby innych ludzi, gorąco zaangażowany w pracę z młodzieżą, bo wierzył w potencjał, który tkwi w młodym człowieku. 
Głównym punktem uroczystości było odsłonięcie tablicy upamiętniającej Ojca Józefa Jońca oraz posadzenie symbolicznego dębu. Warto pamiętać, że właśnie ten rodak był pomysłodawcą i organizatorem akcji sadzenia w Polsce Katyńskich Dębów Pamięci w ramach programu ”Katyń… ocalić od zapomnienia”. Celem tego projektu jest jest posadzenie 21.857 Dębów Pamięci. Każdy z nich ma upamiętniać konkretną osobę, która zginęła w Katyniu, Twerze lub Charkowie. W programie uczestniczą głównie szkoły, ośrodki wychowawcze, drużyny harcerskie, ale także urzędy gmin, starostwa powiatowe oraz inne instytucje i organizacje. 
Po części oficjalnej rozpoczęły się rozgrywki sportowe, w których udział wzięli reprezentanci wszystkich szkół z terenu Gminy Laskowa. Młodzi sportowcy rywalizowali ze sobą w dwóch kategoriach: szkoły podstawowe i gimnazja. Próbowali swoich sił w kilkunastu konkurencjach. Zgodnie z tradycją współzawodnictwo między drużynami przebiegało w duchu sportowej rywalizacji i było czasem wyśmienitej zabawy dla dzieci i młodzieży. 
Wyniki rozgrywek sportowych: 
piłka nożna chłopców 
I miejsce - drużyna z Gimnazjum w Ujanowicach 
II miejsce - drużyna z Gimnazjum w Laskowej 
koszykówka dziewcząt 
I miejsce - drużyna z Gimnazjum w Ujanowicach 
II miejsce - drużyna z Gimnazjum w Laskowej 
siatkówka dziewcząt 
I miejsce - drużyna z Gimnazjum w Laskowej 
II miejsce - drużyna z Gimnazjum w Ujanowicach 
siatkówka chłopców 
I miejsce - drużyna z Gimnazjum w Laskowej 
II miejsce - drużyna z Gimnazjum w Ujanowicach 
tenis stołowy dziewcząt 
I miejsce - Magdalena Marcisz (Laskowa) 
II miejsce - Aleksandra Olchawa ( Laskowa) 
III miejsce - Jadwiga Chełmecka (Ujanowice) 
tenis stołowy chłopców 
I miejsce - Paweł Stach (Ujanowice) 
II miejsce - Jacek Lis (Laskowa) 
III miejsce - Zbigniew Salabura (Ujanowice) 
biegi przełajowe dziewcząt 
I miejsce - Edyta Gołąb (Ujanowice) 
II miejsce - Natalia Janas (Laskowa) 
III miejsce - Justyna Sławęta (Laskowa) 
biegi chłopców 
I miejsce - Mateusz Klimek (Ujanowice) 
II miejsce - Patryk Pławecki (Ujanowice) 
III miejsce - Marian Mordarski (Laskowa) 
piłka siatkowa plażowa dziewcząt 
I miejsce - Dominika Knurowska, Ewelina Pajor (Laskowa) 
II miejsce - Paulina Stach, Paulina Dudek (Laskowa) 
III miejsce - Barbara Kiławiec, Lucyna Marcisz (Ujanowice) 
piłka plażowa chłopców 
I miejsce - Adrian Matras, Krystian Sławęta (Laskowa) 
II miejsce - Rafał Kiławiec, Jakub Orzeł (Ujanowice) 
III miejsce - Marek Jędrzejek, Adam Zelek (Laskowa) 
W czasie Parafiady odbył się również Konkurs wiedzy o Janie Pawle II. Organizatorką konkursu jest Pani Ewa Kruczek. Konkurs odbył się w dwóch kategoriach: szkoły podstawowe i gimnazja. Wyniki konkursu: 
GIMNAZJUM: 
I miejsce Małgorzata Postrożny (Laskowa) 
II miejsce Barbara Frączek (Laskowa) 
III miejsce Magdalena Oleksy (Ujanowice) 
Wszystkim uczestnikom bardzo serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

IV MIĘDZYSZKOLNE SPOTKANIE MŁODYCH BADACZY, CZYLI „DZIWY FIZYKI I CHEMII” 
Dnia 18 maja 2011 już po raz czwarty młodzi gimnazjaliści spotkali się w Zespole Szkół im Janusza Korczaka w Laskowej, aby podzielić się swoimi zaskakującymi doświadczeniami z fizyki i chemii. 
Spotkanie prowadził i rozpoczął o godzinie 10.00 Radosław Wróbel z klasy IIIb. Po przywitaniu dostojnych gości: poseła na Sejm RP Wiesława Janczyka, przedstawicielki gminy Laskowa - P. Bożeny Chełmeckiej, pani dyrektor Zespołu Szkół mgr Marii Woźniak oraz uczestników i ich opiekunów rozlosowano kolejność wystąpień. 
Spotkanie po raz kolejny dowiodło, że młodzi ludzie lubią i potrafią w sposób mądry dzielić się swą wiedzą i samodzielnie wykonać niesamowite eksperymenty. 
Uczniowie z 7 gimnazjów z Laskowej, Łososiny Dolnej, Sadku- Kostrzy, Ujanowic Wilkowiska, Limanowej i Starej Wsi obejrzeli 24 prezentacje wsparte rozlicznymi eksperymentami. Każde wystąpienie miało swój niepowtarzalny tytuł i charakter. W tym roku zobaczyliśmy miedzy innymi: Magiczną pianę, Wulkan, Skaczące fasolki, Chmurę w butelce, Burzę w próbówce, Błyskawicę w kieszeni, Magiczną pompkę, Super szybką galaretkę, Kolorowe ognie. Tęczę białą i siedmiobarwną. Obejrzeliśmy dźwięki, krystalizację i maszyny proste. Na koniec - na pamiątkę pierwszego balonu „Ad astra”- uczennica laskowskiego Gimnazjum- Anna Rozum z klasy IIIb - przy współpracy publiczności- posłała „do gwiazd” dwa latające lampiony. 
W tym roku publiczność za najciekawszy pokaz uznała i nagrodziła gromkimi brawami - przedstawione przez Dominikę Jędrzejek z klasy IIIc zestaw doświadczeń p.t.: „Na tropach kina” 
Z naszego gimnazjum wystąpiły także Karolina Zapiór z klasy IIIc z doświadczeniem p.t. „Paskowy napój” oraz Beata Pachowicz z klasy IIIc z „Zagadką koła rowerowego”. 
W przerwie uczestnicy spotkania udali się na poczęstunek sponsorowany przez Sklepik Szkolny. 
Na koniec spotkania P. Dyrektor wręczyła dyplomy i nagrody wszystkim uczestnikom spotkania oraz podziękowania opiekunom uczniów, którzy przygotowali wychowanków do pokazów. Podziękowała organizatorce spotkania oraz sponsorom nagród: Gminie Laskowa, Posłowi na Sejm RP Wiesławowi Janczykowi, Bankowi Spółdzielczemu w Limanowej, Firmie „Emiter” z Limanowej, Firmie „Gurgul” z Limanowej, i Wydawnictwu GWO.

"Pomóż, dając mi szansę" - Janusz Korczak 
"MAM TALENT - ROK 2011 ROKIEM ODKRYWANIA TALENTÓW" 

9 maja - to stała data w naszym szkolnym kalendarzu. W tym dniu obchodzimy Święto Szkoły. Jak co roku, rozpoczęliśmy uroczystość od Mszy Św., którą sprawował ks. proboszcz, Andrzej Wanat. Po jej zakończeniu udaliśmy się plac szkolny, a stąd wyruszyliśmy tradycyjnym pochodem przez ulice Laskowej. Każda klasa niosła ze sobą przygotowane wcześniej transparenty, które przedstawiały wybitne talenty z różnych dziedzin. Pani Dyrektor w swoim przemówieniu wyróżniła nasze szkolne talenty - laureatów i finalistów konkursów przedmiotowych oraz uczniów, którzy osiągnęli sukcesy w konkursach plastycznych, recytatorskich, muzycznych, zawodach sportowych i wielu innych. Kolejnym punktem programu był montaż słowno-muzyczny poświęcony patronowi szkoły, Januszowi Korczakowi. Po akademii rozpoczęły się występy klasowych talentów. W przerwie meczu piłki nożnej mogliśmy obejrzeć występ szkolnych cheerleaderek. 
Nad całością imprezy czuwał P. Adrian Kowalewski. 
W ogólnej klasyfikacji konkursów (oceniane były: plakaty, transparenty oraz występy na scenie) zwyciężyła klasa IIa, II miejsce zdobyła klasa IIIc, zaś III - klasa IIIb. 
Rada Rodziców ufundowała dla wszystkich poczęstunek.

WIWAT 3 MAJ! 
220 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja była okazją do lekcji historii, na którą zaprosili nas uczniowie klasy VIa wraz ze swoim wychowawcą, P. Wojciechem Karteczką. W dniu 5 maja pokazali montaż słowno-muzyczny, dzięki któremu mieliśmy okazję przypomnieć sobie tamte wydarzenia. 


II SZKOLNY KONKURS „FIZYKA, CHEMIA, BIOLOGIA NA WESOŁO” 
4 maja 2011 roku po raz kolejny w naszej szkole odbył się konkurs z trzech dziedzin przyrodniczych, w którym uczniowie gimnazjum zetknęli się z nietypowym zestawem 30 zadań testowych. Żartobliwie pytania z poważnych nauk wymagały wiedzy i poczucia humoru. 
Organizatorkami i sędziami konkursu były: P. Regina Białk, P. Aneta Niezabitowska-Bielecka i P. Monika Sułkowska. 
Chłopcy najlepiej poradzili sobie z pytaniem: Co łączy kobietą i planetę? Dla dziewcząt najłatwiejsza była nazwa „świętojańskiego” pierwiastka. 
Wyniki: 
I miejsce - Paulina Stach, klasa IIIa - 18p 
II miejsce - Dawid Stach, klasa IIIa - 17p, Piotr Golonka, klasa IIb - 17p 
III miejsce – Justyna Marcisz, klasa IIIc - 16p

III SZKOLNY KONKURS FOTOGRAFUJEMY ZJAWISKA FIZYCZNE 
Już po raz trzeci w naszej szkole P. Regina Białk ogłosiła konkurs na najciekawsze zdjęcie zjawiska fizycznego. Prace należało złożyć na zaplecze fizyczne do końca marca 2011. W terminie zgłoszono do konkursu zaledwie 11 prac, z których trzyosobowa komisja w składzie: 
fotograf, P. Franciszek Natanek, 
plastyk, P. Dorota Rozum, 
fizyk, P. Regina Białk, 
wybrała najpiękniejsze prace. 
W tym roku komisja przyznała: 
I miejsce Justynie Marcisz z klasy IIIc za dwie prace: „Żaba” i „Okulary” 
II miejsce Dawidowi Porębie z klasy IIIa za pracę „Dyfuzja” 
III miejsce Magdzie Marcisz z klasy IIIa za pracę „Refrakcja” 
IV miejsce Aleksandrze Olchwie z klasy IIIa 
V miejsce Agacie Bukowiec z klasy Ia 
VI miejsce Natalii Wróbel z klasy IIIc

NIE LĘKAJCIE SIĘ... 
W dniu 1 maja będziemy przeżywać niezwykłą uroczystość - papież Benedykt XVI ogłosi błogosławionym naszego ukochanego Ojca Św. Jana Pawła II. 29 kwietnia uczniowie przybliżyli nam Jego życie i niezwykły pontyfikat. Montaż słowno-muzyczny przygotowany został pod kierunkiem P. Kingi Adamczyk.

APEL ŚWIĄTECZNY 
W tym roku apel świąteczny odbył się 15 kwietnia. Uczniowie klasy Ib pod kierunkiem wychowawcy, P. Wandy Wrony przygotowali na tę okazję montaż słowno-muzyczny pt. "Jest Zmartwychwstanie". P. Dyrektor złożyła wszystkim życzenia oraz podzieliła się jajkiem z przewodniczącymi klas. 

EGZAMIN GIMNAZJALNY 
12 kwietnia rozpoczął się trzydniowy egzamin gimnazjalny. Na egzaminie sprawdzane jest opanowanie wiadomości i umiejętności określonych w standardach wymagań egzaminacyjnych, które są podstawą przeprowadzania egzaminu w trzeciej klasie gimnazjum, obowiązujących we wszystkich szkołach w Polsce. 
Egzamin ten sprawdza umiejętności międzyprzedmiotowe, uwzględniając powiązania między różnymi dziedzinami wiedzy. Zdawany jest w trzech częściach: 
- pierwsza obejmuje wiadomości i umiejętności z zakresu przedmiotów humanistycznych, 
- druga obejmuje wiadomości i umiejętności z zakresu przedmiotów matematyczno-przyrodniczych, 
- trzecia obejmuje wiadomości i umiejętności z zakresu języka obcego nowożytnego (w naszej szkole - język angielski). 
Wynik egzaminu z części humanistycznej i matematyczno-przyrodniczej będzie miał wpływ na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadgimnazjalnej. Test z języka obcego ma tylko diagnozować jego znajomość przez ucznia.

POŚWIECENIE TABLICY UPAMIĘTNIAJĄCEJ ROCZNICĘ ŚMIERCI OJCA JÓZEFA JOŃCA 
W dniu 10 kwietnia 2011 r. o godz. 11.30 odbyła się Msza Św. oraz uroczyste poświęcenie tablicy upamiętniającej pierwszą rocznicę śmierci Ojca Józefa Jońca, który zginął w katastrofie smoleńskiej. 

LWIĄTKO 2011 
W dniu 29 marca 2011 siedmioro uczniów naszego gimnazjum przystąpiło do Polsko- Ukraińskiego Konkursu Fizycznego „Lwiątko 2010”. Mieli do rozwiązania 30 zadań za 150 punktów. Za każde źle rozwiązanie odejmowano punkty. Zadania oceniała międzynarodowa komisja dlatego wyniki pojawiły się dopiero w maju. 
W konkursie wzięło udział 22000 uczniów z 1500 szkół. 
Najlepsi w naszej szkole to: 
Poziom: KLASY 1-2 gimnazjum (średnia punktów wszystkich uczestników konkursu 46,85) 
Hołub Rafał 64,751 Pkt 
Golonka Piotr 56,751 Pkt 
Marek Matras 55,251 
Jelonek Joanna 26,253 
Poziom: KLASY 3 gimnazjum (średnia punktów wszystkich uczestników konkursu 51,23) 
Zapiór Karolina 46,503 pkt 
Jędrzejek Dominika 35,253 pkt 
Rozum Anna 34,75 pkt

V TARGI EDUKACYJNE 
W dniu 29 marca 2011 r. odbyły się już po raz piąty Limanowskie Targi Szkół Ponadgimnazjalnych. Organizatorem imprezy jest II LO i CKU w Limanowej. Swoją ofertę edukacyjną prezentowały szkoły: I LO w Limanowej, II LO w Limanowej, ZS Nr 1 w Limanowej, ZSTiO w Limanowej, ZS w Szczyrzycu, ZS w Tymbarku, ZS Ekonomik, ZSZ CRZiP w Limanowej, a także Szkoła Językowa McGregor, CKU w Limanowej i MCIZ w Nowym Sączu. 
Gimnazjaliści, którzy w tym roku kończą szkołę i stają przed wyborem dalszej drogi kształcenia mieli okazję poznać dokładnie ofertę edukacyjną szkół z naszego regionu. 
Jak co roku uczniowie klas III naszego gimnazjum wraz z opiekunami skorzystali z zaproszenia do udziału w imprezie mającej pomóc im dokonać trafnego wyboru swojej przyszłej szkoły ponadgimnazjalnej.

SZKOLNE KOŁO CARITAS PRZY ZESPOLE SZKÓŁ W LASKOWEJ 
Od 16 lutego 2011r. działa w szkole podstawowej Szkolne Koło Caritas Diecezji Tarnowskiej. Opiekę nad Kołem przyjęła P. Ewa Kruczek. 
W porozumieniu z Dyrektorem Caritas Diecezji Tarnowskiej w dniu 24 marca 2011 r. odbyła się uroczysta Msza Św. połączona z wręczeniem legitymacji i oficjalnym zainaugurowaniem działalności Koła. Całej uroczystości przewodniczył Zastępca Dyrektora Caritas Diecezji Tarnowskiej Ks. Piotr Grzanka. Na zakończenie Ks. Piotr złożył na ręce Pani Dyrektor Marii Woźniak gratulacje i wyrazy uznania za inicjatywę utworzenia SKC. Następnie miało miejsce uroczyste wręczenie legitymacji członkowskich.

VIII POWIATOWY KONKURS POEZJI KS. JANA TWARDOWSKIEGO 
Dnia 10. marca 2011 r. w Zespole Szkól w Laskowej odbył się VIII Powiatowy Konkurs Poezji ks. Jana Twardowskiego. W tym roku z ramienia Rady Pedagogicznej organizatorem tej imprezy była Pani mgr Małgorzata Oleksy. Tak jak w latach ubiegłych współorganizatorem był także Gminny Ośrodek Kultury w Laskowej. Główny patronat nad konkursem objęło Starostwo Powiatowe w Limanowej. 
Specjalnym gościem była Sylwia Zelek ze Żmiącej, która otwarła konkurs śpiewając wiersz ks. Twardowskiego Śpieszmy się kochać ludzi. 
Ta duża impreza nie miałaby tak ciekawej oprawy, gdyby nie sponsorzy. W tym roku konkurs wsparli: F. H. U. Krzysztof Chełmecki, Firma Laskopol, Firma Tymbark S. A., Piekarnia Piotra Pajora, Ośrodek Szkolenia Kierowców „Oleksy” S.C., ks. proboszcz Andrzej Wanat, Pan Kazimierz Garbacz, Spółdzielnia Uczniowska z Z.S. w Laskowej, Poseł na Sejm RP Pan Bronisław Dutka. 
Tegoroczną edycję konkursu rozstrzygnięto w dwóch kategoriach – szkoły podstawowe i gimnazja - w sumie komisja konkursowa w składzie: Dyrektor MBP w Limanowej Halina Matras, Dyrektor LDK Stanisława Obrzut, Dyrektor GOK w Laskowej Zdzisław Pajor, Dyrektor ZS w Laskowej Maria Woźniak, ks. Proboszcz z Laskowej Andrzej Wanat , przesłuchała 41. uczestników z powiatu limanowskiego. 
Laureatami w kategorii szkoła podstawowa zostali: 
Grand Prix dla Mateusza Gądka ze Szkoły Podstawowej w Kaninie (opiekun mgr Renata Lis); 
I miejsce: 
Justyna Pietrzak z Zespołu Szkół Miejskich nr 2 w Mszanie Dolnej (opiekun mgr Monika Antosz -Grodzicka); 
Jolanta Janik ze Szkoły Podstawowej w Młynnem (opiekun mgr Maria Pytel); 
II miejsce: 
Patrycja Wikar ze Szkoły Podstawowej nr 1 z filią Słopnice – Granice w Słopnicach (opiekun mgr Barbara Wilczek); 
Angelika Hec ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Męcinie (opiekun mgr Jadwiga Kuczaj); 
III miejsce: 
Damian Śliwa z Zespołu Szkół Samorządowych nr 1 w Limanowej SP nr 1 (opiekun mgr Marta Oleksy); 
Dominika Rosiek ze Szkoły Podstawowej w Żmiącej (opiekun mgr Małgorzata Zelek). 
Specjalne wyróżnienie przyznano Sławomirowi Listosiowi ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Dobrej (opiekun mgr Barbara Wardyńska). 

Laureaci z gimnazjum to: 
I miejsce: Michał Grzegorzek z Publicznego Gimnazjum w Laskowej (opiekun mgr Kinga Adamczyk); 
II miejsce: Karolina Musiał z Publicznego Gimnazjum w Zespole Szkół Samorządowych nr 3 w Limanowej (opiekun mgr Czesława Michalik); 
III miejsce: Angelika Dawiec z Zespołu Placówek Oświatowych Gimnazjum nr 4 w Mszanie Górnej (opiekun mgr Katarzyna Sobuń); 
Marta Peterszajn z Niepublicznego Gimnazjum w Piekiełku (opiekun mgr Bernadeta Polak). 
Specjalne wyróżnienie przyznano Michałowi Suwajowi z Gimnazjum w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Dobrej (opiekun mgr Dominika Giza). 

Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni dyplomami oraz nagrodami książkowymi. 
Małgorzata Oleksy

SPORT W GIMNAZJUM 
W czasie ferii nasi chłopcy przygotowujący się do Rejonowej Gimnazjady w Piłce Siatkowej wzięli udział w towarzyskim turnieju o Puchar Dyrektora Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Limanowej. Nasz zespół zaprezentował się bardzo dobrze tocząc wyrównane pojedynki w starciach ze szkołami średnimi z Limanowej. 
Wyniki: 
ZS Laskowa – ZSTiO Limanowa 1:2 
ZS Laskowa – ZS nr 1 Limanowa 0:2 
ZS Laskowa – 1 LO Limanowa 2:1 
ZS Laskowa – ZSOiZ Limanowa 2:1 
Gimnazjum w Laskowej reprezentowali: 
Adrian Matras, Dawid Stach, Dawid Poręba, Marek Jedrzejek, Krystian Sławęta, Rafał Gąsiorek, Andrzej Surdziel, Zbigniew Stach, Łukasz Bulanda

DYSKOTEKA KARNAWAŁOWA 
Karnawał trwa. Tradycyjnie w naszej szkole odbywają się co roku o tej porze tzw. zabawy choinkowe. 27 stycznia świetnie bawiliśmy się w rytm starych i nowych przebojów. Dodatkową atrakcją był konkurs karaoke. Każda klasa losowała kolędę, którą później śpiewała. Jury po naradzie uznało, że najlepsi byli uczniowie klasy IIc. Nad całością imprezy czuwały: P. Halina Zawada i P. Małgorzata Oleksy.

XVII GMINNY PRZEGLĄD GRUP KOLĘDNICZYCH GMINY LASKOWA 
Po raz kolejny dzieci, młodzież i dorośli spotkali się w dniu 19 stycznia na Gminnym Przeglądzie Grup Kolędniczych Gminy Laskowa. Organizatorem Konkursu był GOKiS w Laskowej. 
Komisja w składzie Magdalena Kroch - etnograf, Benedykt Kafel - etnograf, MCK “SOKÓŁ” w Nowym Sączu, Aleksander Smaga - muzyk, MCK “SOKÓŁ” w Nowym Sączu, po obejrzeniu i gruntownej ocenie 11 grup kolędniczych postanowiła przyznać w kategorii grupa młodzieżowa dwa równorzędne I miejsca. Wśród zwycięzców była grupa kolędnicza "Z turoniem" z naszego gimnazjum. Otrzymali dyplom, nagrodę pieniężną oraz zakwalifikowali się na XII Regionalny Przegląd Kolędniczy „Zagrojcie ta turoniowi” w Kasinie Wielkiej. Program z uczniami przygotował P. Józef Kołodziej. 

GIMNAZJALIŚCI Z LASKOWEJ NAJLEPSI W POWIECIE 
17 stycznia w halach sportowych Zespołu Szkół w Dobrej i Jurkowie odbyły się organizowane przez Zespół Placówek Oświatowych w Limanowej - Międzyszkolny Ośrodek Sportowy zawody o Mistrzostwo Powiatu Limanowskiego w siatkówkę szkół gimnazjalnych chłopców. Do zawodów zgłosiło się 12 zespołów, które podzielono na trzy grupy. W grupach grano systemem każdy z każdym, a do finału trafiły najlepsze drużyny z poszczególnych grup. 
Nasi chłopcy zdobyli I miejsce. 
Skład reprezentacji: Adrian Matras, Dawid Stach, Dawid Poręba, Marek Jedrzejek, Krystian Sławęta, Rafał Gąsiorek, Andrzej Surdziel, Zbigniew Stach, Łukasz Bulanda. 
Gimnazjaliści z Laskowej reprezentować będą Powiat Limanowski na zawodach rejonowych, które planowane są na 17 marca 2011 roku w Nowym Sączu.

SPOTKANIE EMERYTOWANYCH NAUCZYCIELI I PRACOWNIKÓW 
11 stycznia odbyło się po raz drugi spotkanie Nauczycieli i Pracowników, którzy kiedyś pracowali w naszej szkole, a dzisiaj są już na emeryturze. Nad przygotowaniem całości imprezy czuwała P. Bożena Orzeł, która dodatkowo samodzielnie wykonała przepiękne anioły dla wszystkich zaproszonych Gości. 
Część artystyczną przygotowały z uczniami P. Katarzyna Sułkowska i P. Monika Sułkowska

NADZIEJA WSTĄPI W NAS 
Tradycyjnie już przed przerwą świąteczną spotkaliśmy się na wigiliach klasowych i apelu świątecznym. Zanim Pani Dyrektor złożyła wszystkim świąteczne życzenia i podzieliła się opłatkiem z przedstawicielami klas, mieliśmy okazję obejrzeć montaż słowno-muzyczny "Nadzieja wstąpi w nas" przygotowany przez klasę IIIc z wychowawcą. Apel zakończył się wspólnym kolędowaniem i koncertem kolęd w wykonaniu szkolnej orkiestry.

MIKOŁAJKI 
6 grudnia - tę datę znają nie tylko dzieci. Każdy w ten dzień wyczekuje prezentów od Świętego Mikołaja. Naszą szkołę odwiedził również ten niezwykły gość. Przybył w towarzystwie anioła i diabła. Dla każdego miał słodki upominek. 

OGÓLNOPOLSKA WIGILIA KORCZAKOWSKA W ELBLĄGU 
"Nieznany człowiek w każdym dziecku, to nasza nadzieja na przyszłość" - to słowa Janusza Korczaka. Były one mottem Ogólnopolskiej Wigilii Korczakowskiej, która odbyła się 3 grudnia 2010r. Organizatorem uroczystości był Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2 im. Janusza Korczaka w Elblągu. 
Impreza rozpoczęła się występem artystycznym. Uczniowie wspólnie ze swoimi nauczycielami i wychowawcami przedstawili wzruszający program o tematyce świątecznej. Po części artystycznej dyrektor Ośrodka, Krystyna Miezio powitała wszystkich przybyłych. Wielką niespodzianką było przybycie Świętego Mikołaja, który obdarował wszystkich prezentami. 

Potem były życzenia, dzielenie się opłatkiem i tradycyjna wieczerza wigilijna. 
Nasza szkoła, jak co roku wzięła udział w Wigilii. Do Elbląga pojechała grupa dzieci i młodzieży pod opieką P. Dyrektor, Marii Woźniak oraz P. Marty Kogutowicz. Nasi grający uczniowie dali koncert kolęd i pastorałek, który bardzo wszystkim się podobał. Mieliśmy również okazję, aby pospacerować po Elblągu i zwiedzić Malbork.

25 listopada - ANDRZEJKI 
Przy dźwiękach muzyki i w miłej atmosferze spędziliśmy tegoroczne andrzejki. Wspólną zabawę rozpoczęliśmy od godziny 16. Samorząd Uczniowski przygotował wiele konkursów, w których każdy chciał wziąć udział. Mogliśmy obejrzeć także pokaz taneczny przygotowany przez grupę Funky Freaks Crew w składzie: Ewa Guzik, Kinga Sądel, Natalia Janas, Aneta Jajeśnicę, Justyna Jajeśnica, Justyna Jabłońską. Na każdego w klasach czekały pyszne smakołyki kupione przez rodziców. Po posiłku każdy nabrał siły, żeby tańczyć, tańczyć...

ORLIK 2012 
W dniu 16 listopada odbyło się uroczyste otwarcie kompleksu boisk sportowych przy naszej szkole. Budowa kompleksu odbyła się w ramach programu Moje boisko - Orlik 2012. 

XIII RAJD SZLAKIEM CMENTARZY I WOJNY ŚWIATOWEJ - JAK ONI W 1914 ROKU... 
Już po raz trzynasty Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Żegocinie wspólnie z Gminnym Ośrodkiem Kultury, Sportu i Turystyki w Laskowej zorganizowali w dniach 10-11 listopada Młodzieżowy Rajd "Szlakiem cmentarzy I wojny światowej - Jak Oni w 1914 roku". Impreza o dużych walorach patriotycznych i turystycznych cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem ze strony uczniów i nauczycieli, którzy wędrują od cmentarza do cmentarza, by w ten sposób oddać hołd żołnierzom poległym w okolicy Limanowej, Laskowej, Żegociny podczas I wojny światowej. Rajd jest także okazją do poszerzenia wiedzy historycznej i geograficznej o regionie. Patronat honorowy nad tegorocznym Rajdem objęli: Wójt Gminy Laskowa - Stanisława Niebylska i Wójt Gminy Żegocina - Jerzy Błoniarz. 
W tym roku w Rajdzie uczestniczyły z naszej szkoły 3 drużyny pod opieką P. Adriana Kowalewskiego, P. Tomasza Zawady i P. Justyny Jędrzejek. W ogólnej klasyfikacji drużyna Jastrzębie zdobyła III miejsce.

ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ 
Listopad 1918 roku był szczególny na wszystkich terenach należących do Rzeczpospolitej. 92 lata temu, po ponad wieku, Polska pojawiła się na mapach Europy. Był to początek formowania naszej państwowości. 
To szczególne wydarzenie zostało nam przypomniane w dniu 9 listopada. Akademię z tej okazji przygotowała P. M. Tajduś z uczniami kl. VI, zaś oprawę muzyczną zawdzięczamy P. M. Wygodzie, która prowadzi chór w naszej szkole.

KONKURS POEZJI I PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ 
W dniu 9 listopada odbył się IX Powiatowy Konkurs Poezji i Pieśni Patriotycznej. Organizatorem konkursu był Zespół Szkół Samorządowych nr 1 w Limanowej. Na scenie Limanowskiego Domu Kultury wystąpił również nasz uczeń, Marcin Uryga (IIIb). Jury było urzeczone Jego występem. Marcin zdobył najwyższe z możliwych miejsce - Grand Prix. Nad przygotowaniem ucznia do recytacji czuwała P. Irena Orzeł. 

WCZORAJ I DZIŚ GMINY LASKOWA 
W dniu 4 listopada odbył się kolejny konkurs wiedzy o przeszłości i teraźniejszości Gminy Laskowa. Nasze gimnazjum reprezentowały uczennice kl. Ib, Anna Oleksy i Katarzyna Krzyżak. W konkursie wzięły udział drużyny ze wszystkich szkół podstawowych z terenu gminy oraz gimnazja z Laskowej i Ujanowic. Każda szkoła przygotowała historię swojego kościoła bądź kaplicy. Najpierw uczniowie prezentowali prace, a następnie przystąpili do pisania testu. Komisja w składzie: P. Grażyna Prusak, P. Bożena Chełmecka i P. Zdzisław Pajor oceniła prace pisemne oraz prezentacje i ustaliła werdykt. II miejsce w kategorii gimnazja przypadło Ance i Kasi. Do konkursu uczennice przygotowywał P. W. Karteczka.

PANCZENISTA PAWEŁ ZYGMUNT W NASZEJ SZKOLE 
27 października odbyło się w naszej szkole spotkanie z Pawłem Zygmuntem, łyżwiarzem szybkim, wielokrotnym mistrzem Polski, medalistą mistrzostw świata i Europy, olimpijczykiem. 
Spotkanie stanowiło część akcji “Zostań Olimpijczykiem”, której organizatorami są Paweł Zygmunt, jego żona, Katarzyna oraz firma Samsung. 
Olimpijczyk tłumaczył uczniom znaczenie idei olimpijskiej oraz dzielił się wiedzą z zakresu historii igrzysk. Szczególnie podkreślał fakt, iż hasło olimpijskie - Kalos Kagathos - nawołuje do dbałości zarówno o ciało jak i umysł. 
Częścią spotkania był konkurs, w którym uczniowie mogli wygrać telefon ufundowany przez sponsora, firmę Samsung. Nagrodę miał otrzymać uczeń najlepiej odpowiadający na pytania związane z tematem spotkania. Ostatecznie jednak zwycięzcę wyłoniono w drodze losowania, a został nim Kacper z kl. IVb.

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ 
Dzień Edukacji Narodowej - czy też Dzień Nauczyciela - obchodzony jest od 1972 roku 14 października. Początkowo traktowany był hołd składany oświeceniowej Komisji Edukacji Narodowej, teraz stanowi świetną okazję do wyróżnienia nauczycieli i pedagogów. 
13 października odbyła się akademia z tej właśnie okazji. Na wstępie Pani Dyrektor przywitała nauczycieli, uczniów oraz gości z Niemiec. Następnie wręczyła dla wyróżniających się nauczycieli nagrody. Klasy IIb i IIc pod okiem swoich wychowawców (P. A. Guzik i P. E. Leśniak) przygotowały montaż słowno-muzyczny. Hasłem przewodnim ich występu były słowa "Za trud, za serce, za przekazywana wiedzę - dziękujemy". 
Samorząd Uczniowski Gimnazjum i Szkoły Podstawowej oraz Spółdzielnia Uczniowska do życzeń dołączyły słodki upominek dla nauczycieli i pracowników szkoły.

WYBORY 2010 
20 września odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. O to zaszczytne stanowisko ubiegało się w tym roku szkolnym 7 kandydatów. Nad prawidłowym przebiegiem głosowania czuwała Komisja w składzie: Barbara Frączek (IIIb), Dominika Jędrzejek (IIIc) oraz Katarzyna Nowak (IIc). Po podliczeniu głosów okazało się, ze największym poparciem cieszy się Dominika Knurowska z klasy IIIb, która uzyskała 80 głosów i tym samym została Przewodniczącą SU. Jej zastępcą został Michał Jędrzejek (IIb), który uzyskał 40 głosów.Pozostałe głosy: Krystian Sławęta (IIIc) - 38, Szymon Michura (Ib) - 14, Joanna Jelonek (IIc) - 11, Andrzej Marcisz (Ic) - 9, Krzysztof Pytel (Ib) - 3.

GOŚCIE Z KRAKOWA 
Od wielu lat nasza szkoła jest zaprzyjaźniona ze Stowarzyszeniem Pomocy Niepełnosprawnym "Bądźcie z nami". Niejednokrotnie mogliśmy uczestniczyć w imprezach organizowanych przez Stowarzyszenie, jak festyny w Korzkwi lub występy w teatrze Bagatela. Goście z Krakowa odwiedzali także wcześniej Laskową. Przyjechali do nas również w dniu 14 września. Pani dyrektor, Maria Woźniak i uczniowie klasy IIIb troskliwie zajęli się grupą dzieci niepełnosprawnych i ich opiekunami. Udali się na wycieczkę w okolice wyciągu narciarskiego, skąd Goście mogli podziwiać panoramę Beskidu Wyspowego. Później wszyscy uczestniczyli w ognisku. Nasi przyjaciele nie wyjechali z pustymi rękoma. Na pamiątkę pobytu w Laskowej każdy otrzymał upominek. 

ROK SZKOLNY 2010/2011 ZACZĄĆ CZAS! 
Po dwumiesięcznej przerwie wróciliśmy do szkoły. Ten szczególny dzień zaczął się od Mszy Św., po której przeszliśmy na salę gimnastyczną, gdzie odbyła się uroczystość inauguracji nowego roku szkolnego. Pani Dyrektor, Maria Woźniak przywitała uczniów, nauczycieli, rodziców oraz P. Niebylską, Wójta Gminy Laskowa. Podczas uroczystości wręczono akty nadania awansu zawodowego. Nauczycielem mianowanym zostały: P. Katarzyna Lisek, P. Katarzyna Sułkowska (Szkoła Podstawowa) oraz P. Małgorzata Oleksy (Gimnazjum). To nie był koniec miłych akcentów. Gratulacje i podziękowania za długoletnią pracę otrzymały: P. Dorota Rozum, P. Bogusława Rosiek, P. Ewa Kruczek, P. Mariola Zapiór i P. Bożena Orzeł. 
Od września pracuje w naszej szkole P. Kinga Adamczyk, która przez rok zastępować będzie 
P. Katarzynę Banaś przebywającą na urlopie zdrowotnym. 
Wychowawcami klas pierwszych zostali: P. Aneta Niezabitowska-Bielecka (Ia), P. Wanda Wrona (Ib), 
P. Janusz Wrona (Ic). 
Na zakończenie wystąpili uczniowie klas V, którzy wraz z P. Katarzyną Lisek przygotowali montaż słowno-muzyczny. 

PARAFIADA 2010 - ŚWIĄTYNIA – TEATR – STADION 
Podobnie jak w ubiegłych latach reprezentacja Zespołu Szkół im. Janusza Korczaka w Laskowej wzięła udział w 22 już Finałach Międzynarodowej Parafiady Dzieci i Młodzieży, które odbyły się w Warszawie w dniach 10 – 18 lipca 2010 r. 
14 uczestników pod opieką P. Tomasza Zawady mogło uczestniczyć w programie opartym na parafiadowej triadzie: ŚWIĄTYNIA – TEATR – STADION. 
Nasza reprezentacja również w tym roku pod względem sportowym spisała się bardzo dobrze. Zdobyliśmy drugie miejsca w siatkówce i koszykówce dziewcząt w kategorii gimnazjum. Puchary te zadedykowaliśmy o. Józefowi Jońcowi, naszemu rodakowi tragicznie zmarłemu pod Smoleńskiem, pomysłodawcy i założycielowi Stowarzyszenia Parafiada. 
Oto pełen skład reprezentacji: 
Beata Filipek, Kinga Pasionek, Natalia Kita, Dominika Knurowska, Paulina Stach, Paulina Dudek, Ewelina Pajor, Mateusz Rosiek, Bartłomiej Zelek, Grzegorz Zelek, Dawid Sułkowski, Ludwik Jonik, Patryk Kukla, Piotr Tokarz 
Udział w tych finałach nie byłby możliwy gdyby nie nasi sponsorzy, którym składamy serdeczne podziękowania, a są to: 
- Urząd Gminy w Laskowej 
- Parafia p.w. Najświętszego Imienia Maryi w Laskowej 
- Stowarzyszenie Parafiada im. Józefa Kalasancjusza 
- Ewa i Piotr Pajor 
- GSKS Laskowa 
- KUKS Laskovia Laskowa 
- Zespół Szkół im. Janusza Korczaka w Laskowej 
opracował: P. Tomasz Zawada 

Kontakt z nami

Zespół Szkolno-Przedszkolny
w Laskowej

Laskowa 2
34-602 Laskowa

tel.: (18)3333010 
fax: (18)3370833 
zslaskowa@zslaskowa.edu.pl