ROK 2016/2017

 

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2016/2017

ZAKOŃCZENIE SZKOŁY PRZEZ KLASY III GIMNAZJUM

X MIĘDZYSZKOLNE SPOTKANIE MŁODYCH FIZYKÓW I CHEMIKÓW

czytaj więcej ...

więcej zdjęć ...

PODSUMOWANIE KONKURSU POWIATOWEGO „ 25 LAT PSP – PROFESJONALNI, SPRAWNI, POMOCNI”

czytaj więcej ...

IX SZKOLNY KONKURS „FOTOGRAFUJEMY ZJAWISKA FIZYCZNE”

Spośród prac zgłoszonych do IX Szkolnego Konkursu „Fotografujemy Zjawiska Fizyczne” dnia 14 czerwca 2017r., komisja konkursowa w składzie:

zawodowego fotografa - pana mgr Franciszka Natanka,

plastyczki - pani mgr Doroty Rozum,

fizyczki - pani mgr Reginy Białk

wyłoniła zwycięzców.

Oceniano:

oryginalność pomysłu - do 10 pkt,

opis zjawiska fizycznego - do 20 pkt,

wrażenia artystyczne pracy - do 10 pkt,

jakość fotograficzną - do 10 pkt.

Przyznano:

I MIEJSCE:

Karolinie Pławeckiej z klasy IIIC za pracę „Wielofunkcyjność”

II MIEJSCE:

Oliwii Daniel z klasy IIB za pracę „Iskra elektryczna”

III MIEJSCE:

Małgorzacie Dominik z klasy IIB za pracę „Mroźna królowa”

Zwyciężczyniom gratulujemy!

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział.

Zapraszamy za rok.

VIII EDYCJA RAJDU EDUKACYJNEGO „SZLAKAMI ŻOŁNIERZY 1. PUŁKU STRZELCÓW PODHALAŃSKICH AK”

W dniach 9-11 czerwca 2017 r. odbyła się VIII edycja rajdu edukacyjnego „Szlakami Żołnierzy 1. Pułku Strzelców Podhalańskich AK”. Głównymi organizatorami rajdu są Instytut Pamięci Narodowej i Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych. W spotkaniu uczestniczyło 15 zespołów z całej Małopolski. W tym roku po raz pierwszy w wędrówce wzięła udział drużyna z naszego gimnazjum nosząca kryptonim „Borowy”. Reprezentowały nas: Magdalena Orzeł, Katarzyna Gołąb, Katarzyna Lis, Katarzyna Tokarz, Aleksandra Rosiek, Edyta Zelek, Urszula Kraska, Milena Greń, Justyna Gołąb, Joanna Gonet wraz z opiekunem panem Wojciechem Karteczką.

Tegoroczna edycja rajdu odbyła się w Paśmie Łososińskim Beskidu Wyspowego nad malowniczym Jeziorem Rożnowskim, gdzie funkcjonowały w czasie II wojny światowej struktury Obwodu AK Nowy Sącz oraz działały oddziały partyzanckie – m.in. OP pchor. Józef Toczka „Topora”. Pomimo że większość zadań rajdowych związana była właśnie z okresem 1939–1945, uczestnicy poznawali także historię powiatu nowosądeckiego oraz mieli okazję podziwiać walory turystyczno-przyrodnicze regionu.

Pierwszego dnia rajdu uczestnicy przeszli z Marcinkowic przez Białowodzką Górę i Chełm do Tęgoborza, do bazy, która mieściła się w Szkole Podstawowej im. mjr. pil. Jerzego Iszkowskiego. W sobotę uczestnicy wykonywali swoje zadania w rejonie Świdnika, Jodłowca, Znamirowic i Tęgoborza. W ostatnim dniu rajdu miało miejsce uroczyste zakończenie, wręczenie nagród dla najlepszych patroli oraz Msza Św. w intencji żołnierzy
i współpracowników Armii Krajowej.



FIZYKA, CHEMIA, BIOLOGIA NA WESOŁO

W piątek, 9 czerwca 2017r. trzynastka odważnych gimnazjalistów z osiemnastu zakwalifikowanych (wymagana roczna ocena co najmniej dobra z trzech konkursowych przedmiotów), przystąpiła do rozwiązywania nie całkiem poważnego testu VIII SZKOLNEGO KONKURSU „FIZYKA, CHEMIA, BIOLOGIA NA WESOŁO”.

W tym roku najłatwiejsza okazała się fizyka ze średnią punków 7,8. Najtrudniejsza dla uczniów była chemia - średnia punktów 5,2. Na chemiczne pytanie o bezchmurny atom, tylko Ola Włosińska z klasy IIIa odpowiedziała prawidłowo.

Organizatorkami i sędzinami konkursu były: pani Dyrektor mgr Monika Miś, pani mgr Regina Białk i pani mgr Aneta Niezabitowska-Bielecka.

Wyniki:

I miejsce:

Karolina Pławecka IIIC – 22 pkt

(maksimum punktów z fizyki)

Dominika Zelek IIIC – 22pkt

(najlepszy wynik z biologii)

Karol Frączek IIC – 22 pkt

(najlepszy wynik z chemii)

II miejsce:

Kinga Filipek  IIIA – 21 pkt

III miejsce:

Patrycja Oleksy IIIA – 20 pkt

Gratulujemy uczestnikom odwagi i poczucia humoru!

 

„ … dziecko nie jest naczyniem,

do którego można wlać wiedzę,

ale ogniem, który należy rozpalić.”

                                                                                                                                                                                   Plutarch

X MIĘDZYSZKOLNE SPOTKANIE  MŁODYCH FIZYKÓW I CHEMIKÓW

Poprzez doświadczenia uczymy się najefektywniej, ponieważ poznajemy świat wszystkimi naszymi zmysłami, dlatego też w ramach swojej działalności dydaktycznej ZS w Laskowej już X raz zorganizował Spotkanie Młodych Fizyków i Chemików pod hasłem „Dziwy fizyki i chemii”, które odbyło się 8 czerwca 2017r. w Publicznym Gimnazjum im. Janusza Korczaka w Laskowej.

W spotkaniu wzięli udział gimnazjaliści z Łososiny Dolnej, Ujanowic, Sadek - Kostrzy i Laskowej oraz nauczyciele fizyki i chemii.

Naszym celem było pokazanie drugiego ciekawego oblicza  chemii i fizyki - nauk zajmujących i pasjonujących młode umysły. Szczególną wartość dydaktyczną miały warsztaty, w trakcie, których uczestnicy sami wykonywali doświadczenia. Tego typu demonstracje pomagają w zapamiętaniu i zrozumieniu wiedzy zdobytej w szkole lub na zajęciach kół zainteresowań z chemii oraz fizyki.

Pokazom towarzyszyła gorąca atmosfera odbioru prezentowanych doświadczeń przez uczniów, które zawierały elementy zabawy, pobudzały gimnazjalistów do myślenia, wyciągania wniosków i stawiania pytań. W trakcie pokazu eksperymentujący uczniowie byli nagradzani brawami.

Cały pokaz prowadziła mgr Aneta Niezabitowska – Bielecka i mgr Regina Białk - (nauczycielki chemii i fizyki) organizatorki imprezy.

Audytorium stanowili zaproszeni goście, a to:

Sekretarz Gminy Laskowa - Pan Jan Orzeł

Kierownik Zespołu Obsługi Szkół i Przedszkoli - Pani Bożena Chełmecka

Dyrektor Zespołu Szkół im. Janusza Korczaka - Pani mgr Monika Miś

Nauczyciele fizyki i chemii z

Zespołu Szkół im Janusza Korczaka w Laskowej – Pani A. Niezabitowska – Bielecka, Pani R. Białk

Zespołu Szkół im. Świętej Kingi w Ujanowicach – Pani Katarzyna Kołodziej,

Zespołu Szkół Podstawowo – Gimnazjalnych im. Jana Pawła II w Łososinie Dolnej- Pani Małgorzata Jaśkiewicz,

Zespołu Szkół Publicznych Gimnazjum im. Jana Pawła II w Sadku – Kostrzy – Pani Joanna Pazdan, gimnazjaliści „Młodzi Fizycy i Chemicy” z wyżej wymienionych szkół.

Na zakończenie imprezy gimnazjaliści demonstrujący ciekawe doświadczenia otrzymali nagrody oraz dyplomy, a nauczyciele fizyki i chemii podziękowania za trud włożony w przygotowanie uczniów do udziału w X Międzyszkolnym Spotkaniu Młodych Fizyków i Chemików w naszej szkole.

Organizator

Aneta Niezabitowska - Bielecka

 

III FESTYN RODZINNY W ZESPOLE SZKÓŁ W LASKOWEJ 

Ruch, gwar i zabawa towarzyszyły uczestnikom III Festynu Rodzinnego, który odbył się 4 czerwca w Zespole Szkół w Laskowej. Podobnie jak dwa lata temu, także i w tym roku z naszego zaproszenie licznie skorzystali mieszkańcy Laskowej i okolic. Miło nam było gościć uczniów wraz z całymi rodzinami. Swoją obecnością zaszczycili nas również przedstawiciele lokalnych władz. Wśród nich znaleźli się: Wójt Gminy Laskowa Pan Czesław Stanisławczyk, Sekretarz Gminy Pan Jan Orzeł, Przewodniczący Rady Gminy Pan Piotr Stach, a także przedstawiciele Rady Gminy: Pan Ryszard Ficoń, Pan Jerzy Jonik oraz Pan Michał Kogutowicz. Gościliśmy również Pana Stanisława Zelka – Sołtysa wsi Laskowa. Gminny Zespół Obsługi Szkół i Przedszkoli reprezentowały: Pani Bożena Chełmecka, Pani Anna Gołąb, Pani Krystyna Gołąb oraz Pani Renata Mazgaj. Nasze zaproszenie przyjęła również Pani Wicedyrektor Zespołu Szkół w Ujanowicach Wiesława Szarek. Towarzyszyli nam także emerytowani pracownicy naszej szkoły - Pani Maria Woźniak, Pani Marzena Stach, Pani Teresa Ryś, Pani Zofia Florek, Pani Maria Michura, Pani Elżbieta Gurgul, Pani Teresa Frączek, Pani Wanda Guzik oraz Pan Stanisław Michura.

Tak jak w ubiegłych latach organizatorzy zadbali o to, aby nie zabrakło atrakcji. Przybyłych gości powitała Pani Dyrektor Monika Miś w towarzystwie Pana Grzegorza Jędrzejka, który i tym razem wcielił się w rolę konferansjera. Po części oficjalnej wystąpiła znana i lubiana kapela Laskowioki. Następnie swój talent zaprezentowały dziewczynki należące do parafialnej scholii. Występującym solistkom towarzyszył szkolny chór, a akompaniował im zespół instrumentalny składający się z absolwentów naszej szkoły. Nie zabrakło również pokazów tanecznych. Na scenie zaprezentowała się grupa uczęszczająca na zajęcia baletowe prowadzone w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Turystyki.

Dużą atrakcję stanowiły przedstawienia teatralne przygotowane przez uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum. Widzowie mogli obejrzeć spektakl pt. „Podsłuchane, podglądane o Hamlecie powiedziane” w wykonaniu szkolnego koła teatralnego, przedstawienie muzyczne pt. „Królowa Śniegu” przygotowane przez szóstoklasistów oraz angielską wersję „Kopciuszka”, którą zaprezentowali uczniowie klasy pierwszej gimnazjum. Nie lada atrakcją okazał się występ Koła Gospodyń Wiejskich przygotowany specjalnie na tę okazję.

W świetlicy szkolnej odbył się turniej gier planszowych oraz konkurs kulinarny „Święto chleba”, w których wzięli udział uczniowie wraz z rodzicami. Dużą popularnością cieszyły się rodzinne konkurencje sportowe. Tak jak poprzednim razem wspaniałą atrakcją okazał się występ uczniów trenujących karate. Nie zabrakło też chętnych do obejrzenia pokazu pierwszej pomocy w wykonaniu przedstawicieli Auto Moto Klubu z Limanowej oraz prezentacji sprzętu strażackiego przygotowanego przez OSP w Laskowej. Wiele osób podziwiało pokazy doświadczeń w wykonaniu Szkolnego Koła „Eksperymentator”.
Dla najmłodszych przygotowane były przejażdżki na koniach, kucykach i mnóstwo innych atrakcji. Jednak największą z nich, jak zwykle, okazała się loteria fantowa z cennymi nagrodami, która dostarczyła uczestnikom pozytywnych wrażeń. Każdy mógł skosztować dań z grilla oraz pysznych ciast i przekąsek przygotowanych przez rodziców.

Spotkanie jednak nie mogłoby się odbyć, gdyby nie hojność sponsorów, wśród których znaleźli się: Maria i Henryk Jędrzejek – Firma Handlowo - Usługowa JĘDREK, Barbara i Stanisław Zawada - MONOLIT, Halina i Roman Dudek – Przedsiębiorstwo Wielobranżowe „Laskopol”, Mariusz Pławecki i Tomasz Pławecki – MARITOM, Mariusz Uryga – URYGUS, Rafał Jędrzejek – Przedsiębiorstwo Usługowo – Inżynieryjne BUDMOST, Urząd Gminy Laskowa, Gminny Zespół Obsługi Szkół i Przedszkoli
w Laskowej, Bank Spółdzielczy w Limanowej Oddział w Laskowej, Zbigniew Szewczyk – Agencja Ubezpieczeniowa DORATEX, Jan Wojtas – ELMECH Elektromechanika Pojazdowa, Czesław Michura – Firma Wielobranżowa Handel, Transport i Spedycja, Wojciech Gądek, Adam Kaczmarczyk – Auto-Części, Kazimierz Garbacz – Apteka VITA, Apteka NOWA w Limanowej, EKOPROMET – Kazimierz Wojtas, Katarzyna i Marcin Gawron – Salon Fryzjerski, Kwiaciarnia NARCYZ, Janusz Piechura – Salon Fryzjerski JANOX, Bożena Dudek – Zakład Fryzjerski, Ewa i Piotr Pajor, Agata Sroka – Gabinet Kosmetyczny BELLA, Teresa Ryś – Firma Handlowo-Usługowa „Ryster”, Piotr Wątroba – Usługi Ogólnobudowlane, Andrzej Kotlarz – Firma KANTRANS, Piotr Jonik – SILVER HOME Pracownia Złotnicza, Dariusz Łącki - Kiosk Sklep Wielobranżowy, Justyna i Jerzy Jonik – Biuro Rachunkowe ABAK-US i Zakład Stolarski KORNIK, Delikatesy CENTRUM, Dom Weselny STRUMYK, Wincenty Krzyżak – SADY WINCENTA Gospodarstwo Sadownicze, Bogusława Darowska –SMYKOLANDIA w Limanowej, Zajazd LASKOWIANKA, BLACHOTRAPEZ, Firma Handlowo-Usługowa HYDROMIX, Tomasz Stankiewicz - STAN SPORT, Małgorzata Błaż - Kantor Wymiany Walut, Barbara Ptaszek – FOR-MONT, Przedsiębiorstwo Produkcji Lodów KORAL, Sklep Odzieżowy BAJA, Wioletta Pajor – Sklep Odzieżowy VIOLA, Halina i Stanisław Ficoń, Marzena Gonet – Zakład Krawiecki „Maja”, Mariola Zapiór, Jolanta i Krzysztof Bukowiec, Bożena i Jan Orzeł, Renata i Marek Florek, Jolanta i Paweł Kurek, Renata i Paweł Paruch, Halina i Zbigniew Orzeł, Grażyna i Leszek Gutowicz, Sonia i Ryszard Stryczek – Piekarnia, Joanna Grzelak – Studio Urody ELIZ, Katarzyna Chełmecka – Gabinet masażu, Wojciech Matras – MAT-BRUK, Bernadeta Matras F.H.U. ANNA, Wojciech Jonik – Firma Produkcyjno – Handlowo – Usługowa, Ewelina i Bartłomiej Stanisławczyk – BS OGRODY, Bogumiła i Robert Mamak, Ewa i Zbigniew Marcisz, Halina i Krzysztof Olchawa, Małgorzata i Paweł Sajdak, Anna Oleksy – STUDIO KOSMETYCZNE ANGEL, Marek Szafrański – Malarstwo Artystyczne, Maria Dudek, Andrzej Bukowiec, Małgorzata Janas, Józef Stach, Józef Waligóra, Dorota i Wojciech Latała.

Cieszymy się, że i tym razem tak wiele osób skorzystało z naszego zaproszenia. Dziękujemy wszystkim.

Więcej zdjęć na stronie Szklonego Koła Fotograficznego

 PIKNIK INTEGRACYJNY W DOBREJ

8 czerwca 2017 roku uczniowie naszej szkoły – Madzia Sądel i Dawid Janiczek pod opieką pani Marty Woźniak wzięli udział w IV Pikniku Integracyjnym pod hasłem „Razem Raźniej” w Dobrej. Piękna, słoneczna pogoda towarzyszyła nam przez cały dzień. Najpierw mieliśmy przyjemność obejrzeć przedstawienie podopiecznych Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Dobrej pod tytułem „Brzydkie kaczątko”. Następnie rozpoczął się III Minifestiwal aktywności muzycznej dzieci i młodzieży. W tym roku naszą szkołę reprezentowała Madzia Sądel. Uczennica wystąpiła z piosenką pt. „Dla taty i mamy” i zdobyła wyróżnienie. Na uczestników czekało mnóstwo atrakcji – zabawy przy muzyce, malowanie twarzy, tory przeszkód, rzuty do celu z nagrodami, występy klaunów, pojazdy policji i straży pożarnej. Dla wszystkich przygotowane były pyszności z grilla, ciasta, owoce i inne smakołyki. Największą atrakcją okazał się występ zespołu „Gołecki”, przy którym wszyscy wspaniale się bawili. 

DZIEŃ BEZPIECZEŃSTWA CYFROWEGO W GIMNAZJUM

PARAFIADA DZIECI I MŁODZIEŻY

Z okazji obchodów Dnia Dziecka w Zespole Szkół w Laskowej, jak co roku, została zorganizowana Parafiada Dzieci i Młodzieży. Projekt ten był współfinansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki i w tym roku przyświecało mu hasło: „głosić - przemieniać - wychowywać”. Koordynatorem całego przedsięwzięcia był pan Tomasz Zawada.

Warto przypomnieć, że współzałożycielem (1989), propagatorem i długoletnim prezesem Stowarzyszenia Parafiada im. św. Józefa Kalasancjusza był nasz rodak ojciec Józef Joniec. Ruch parafiadowy, którego głównym przesłaniem jest wychowanie młodego pokolenia poprzez wiarę, kulturę i sport, zgodnie z zaczerpniętą ze starożytnej Grecji triadą: świątynia-teatr-stadion, ma na celu promocję i realizację parafiadowego programu wychowawczo-profilaktycznego. Mimo tragicznej śmierci ojca Jońca w katastrofie smoleńskiej w 2010 r. zainicjowana przez niego działalność wciąż się rozwija.

Tegoroczne święto sportu rozpoczęliśmy Mszą św. w kościele parafialnym, realizując jednocześnie pierwszy filar triady. Ksiądz proboszcz Andrzej Wanat zwrócił uwagę na to, iż jedność powinna towarzyszyć w każdej dziedzinie naszego życia: w kościele Jezus jednoczy nas przy ołtarzu, na scenie dzięki wspólnemu wysiłkowi aktorów spektakl nabiera odpowiedniego wyrazu, a na boisku drużyna, aby osiągnąć cel – zwycięstwo -  także musi tworzyć jedność. Następie uczniowie złożyli kwiaty i zapalili znicze pod obeliskiem upamiętniającym ojca Józefa Jońca. Drugi filar mieliśmy okazję zrealizować poprzez obejrzenie spektaklu teatralnego pt. „Lekcja przyjaźni” przygotowanego przez uczniów ze szkolnego kółka teatralnego pod opieką pani Katarzyny Banaś. Po przedstawieniu opartym na fragmentach książki „Mały Książę” uczniowie przystąpili do wypełnienia zasadniczego i budzącego najwięcej emocji zadania, czyli do rozgrywek sportowych. Rywalizacja  między klasami odbyła się  w czterech konkurencjach. W szkole podstawowej była to piłka nożna, ringo, biegi przełajowe i mini-siatkówka, natomiast w gimnazjum piłka nożna, street-ball, biegi przełajowe i siatkówka plażowa. Najmłodsi uczniowie z klas 0 – 3 udali się na piesze wycieczki po okolicy.  Dodatkową atrakcją był także bumper ball. W przerwie zmagań sportowych oraz kibicowania wszyscy uczniowie mogli posilić się kiełbaskami z grilla i herbatą ufundowanymi przez Radę Rodziców. Podczas wszystkich rozgrywek panowała bardzo miła atmosfera oraz dobry, sportowy duch walki i rywalizacji.

Łącznie w zmaganiach sportowych wzięło udział 150. uczestników. Wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy i medale, a zwycięskie drużyny puchary. Najlepsi sportowcy wezmą także udział w Miedzynarodowej Parafiadzie Dzieci i Młodzieży, która odbędzie się w lipcu w Warszawie.

Wszystkim gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

 Małgorzata Oleksy

OGRODY POETYCKIE

                                                                                  "Poezjo! gdzie twoje melodyjne dźwięki”

                                                                                                                          (A. Mickiewicz)

19 maja Publiczne Gimnazjum w Laskowej powitało w swych progach niezwykłych gości w ramach XIV edycji „Poetyckich Ogrodów” zorganizowanych przez Pana Marka Stępnia – limanowskiego poetę, i Pana Marka Dudka – podróżnika, fotografa i autora filmów o tematyce wysokogórskiej i przyrodniczej.

Pani Dyrektor Monika Miś, otwierając spotkanie,  podziękowała za zaproszenie wychowawców i uczniów z Laskowej na tegoroczne „majowe święto poezji”. Podkreśliła, że to zaszczyt wysłuchać wierszy czytanych przez samych autorów i wziąć udział w dyskusji o poezji, o jej wartości dla człowieka, o sposobach powstania strof, których twórcy  umieją trafić bezpośrednio do serca odbiorcy.

Potem poeci: Joanna Babiarz, Tadeusz Basiaga, Kazimierz Burnat, Andrzej Dembkowski, Eligiusz Dymowski, Kazimierz Ivosse, Kasia Raczek, Marek Stępień, Janusz Szot i Kazimierz Świegocki uwodzili słuchaczy metaforami, które w kilku słowach skojarzonych niecodziennie zamykały miłość, gniew, wzruszenie, marzenia
o przyszłości, pamięć chwil minionych...

Pan Marek Stępień napisał o idei „Poetyckich Ogrodów”: „Chcielibyśmy, aby były to dni ludzi wrażliwych”. Rzeczywiście subtelność ludzkiej duszy odczuwało się w czasie spotkania w Laskowej. Uczniowie, którzy z okazji wizyty niezwykłych gości wystąpili przed publicznością, mimo tremy szczególnie wzruszyli tego dnia. Pięknie zaśpiewała Faustyna Wróbel tekst Jonasza Kofty „Pamiętajcie o ogrodach”. Nauczyciele muzyki – Pani Sylwia Orzeł i Pan Jarosław Guzik, zaskoczyli słuchaczy wykonaniem utworu „Pokaż mi swoje skrzydła”.

Chwile spotkania ze współczesną poezją miały niezwykły charakter także dzięki dekoracji z motywem ogrodu. Pani Dorota Rozum i tym razem zachwyciła swą plastyczną interpretacją zdarzenia.

Autorzy ofiarowali do zbiorów biblioteki kilkanaście swoich tomików poezji. To cenny dar – materialna pamiątka spotkania. Jednak chwile wzruszeń są bezcenne, bo na długo zostaną w sercu i pamięci. A może zainspirują niektórych uczniów, by na moment uwolnić się od rzeczywistości i wsłuchać się w podszepty własnej duszy, usłyszeć inną prawdę – głębszą, prawdziwszą, o sobie i innych. Z takich chwil rodzi się poezja.

KONKURS  MATEMATYCZNY  „OLIMPUS”

W styczniu 2017 roku uczniowie gimnazjum wzięli udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Matematycznej „Olimpus”. Uczestnicy zmagali się z ciekawymi zadaniami o różnym stopniu trudności, które sprawdzały zarówno wiedzę jak i zdolność logicznego myślenia.

Uczniowie rywalizowali między sobą w odpowiednich kategoriach wiekowych

W kategorii klas I gimnazjum:

V miejsce - Kamila Załupska  I B

V miejsce-  Dawid Jonik  I B

W kategorii klas II gimnazjum:

X miejsce - Urszula Kraska II C

Uczniowie  otrzymali dyplomy i nagrody książkowe.

Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy uzyskanych wyników. 

XIII RAJD TAJNEGO NAUCZANIA im. ZOFII OLEKSY

W dniach 23 – 24 maja 2017 uczniowie naszej szkoły wzięli udział w XIII Rajdzie Tajnego Nauczania im. Zofii Oleksy organizowanym przez Zespół Szkół w Ujanowicach. Wczesnym rankiem wyruszyliśmy w trzech grupach: „Laskowianki” pod opieką Pani Marii Tajduś, „Nieprzygotowani” wraz z Panem Jarosławem Guzikiem oraz „Leśne skrzaty” Pani Marty Woźniak. Po raz pierwszy w tym roku do naszych grup przyłączyli się również absolwenci naszego gimnazjum „Ekonom i spółka” pod opieką Pani Katarzyny Kiełbasy. Pogoda nam sprzyjała i dobry humor nas nie opuszczał. Po kilku godzinach marszu dotarliśmy do szkoły w Ujanowicach, gdzie zostaliśmy ugoszczeni pysznym bigosem. Po krótkim odpoczynku udaliśmy się do kościoła na Mszę Świętą w intencji nauczycieli i uczniów biorących udział w tajnym nauczaniu. Następnie wzięliśmy udział w Wieczornicy, na którą przyjechało wielu znakomitych gości, m.in. Wójt Gminy Laskowa – Pan Czesław Stanisławczyk, Księża z parafii Ujanowice, przedstawiciele władz Gminy oraz uczniowie biorący udział w tajnym nauczaniu lub członkowie ich rodzin, a także Pani Elżbieta Mordarska – prezes związku nauczycielskiego, emerytowani Nauczyciele oraz Dyrektorzy szkół z terenu gminy Laskowa. Późnym wieczorem uczestnicy próbowali swoich sił w konkursie wiedzy o tajnym nauczaniu. Oceniane były także przygotowane przez grupy biografie uczniów tajnego nauczania bądź żołnierzy AK. Następnego dnia uczniowie wzięli udział w konkursie piosenki turystycznej i konkursie o apteczkach. W ogólnej klasyfikacji jedno z pierwszych I miejsc zajęła nasza grupa – „Leśne skrzaty”. Drugie miejsce przypadło grupie „Laskowianki”, a trzecie miejsce wywalczyli „Nieprzygotowani”. W rajdzie uczestniczyło 12 grup, czyli łącznie ponad 100 osób. Wszystkim drużynom serdecznie gratulujemy!!! Zapraszamy do udziału i spróbowania swoich sił za rok.

Marta Woźniak

NIEZAPOMNIANA ZABAWA Z NIEPEŁNOSPRAWNYMI DZIEĆMI W ,, BAGATELI" PODCZAS COROCZNEGO SPOTKANIA „BĄDŹMY RAZEM”

Dnia 16. maja 2017 r. klasy: lll c gimnazjum z wychowawczynią Katarzyną Banaś, 10. uczniów z lll b i uczniowie klasy 3a szkoły  podstawowej wraz z wychowawczynią Grażyną Gutowicz oraz panią dyrektor Moniką Miś i panią  Martą Woźniak wybrały się do Krakowa do teatru "Bagatela" na  przedstawienia teatralne przygotowane  przez niepełnosprawne dzieci ze stowarzyszenia  "Bądźcie z nami" . Przy okazji świętowano 25 lat istnienia fundacji.

Całość rozpoczęła się od przemowy przewodniczących spotkania , którzy pięknymi słowami podziękowali wszystkim Przyjaciołom Dzieci , angażującym się w pracę fundacji . Wszyscy przybyli zostali serdecznie powitani. Po wymianie słów wdzięczności,nadszedł oczekiwany moment występów.                                      

Popisy zaczęły się od przedszkolaków , które doskonale wczuły się w role owadów, roślin,  rodziców, którzy nie mieli dla nich czasu, tancerz , żeglarzy i w kowbojów  z Dzikiego Zachodu. Jedna z podopiecznych fundacji Maja Łuc, absolwentka szkoły w Skawinie, kończąca edukację , zaskoczyła zgromadzonych swoim ogromnym talentem wokalnym . Maja dała popis swych umiejętności, wzruszając słuchaczy do łez, a w zamian została nagrodzona gromkimi  brawami.

Na koniec, po wręczeniu bukietów kwiatów i lśniących "Złotych Słoneczek" fundatorom , sponsorom i przyjaciołom, widownia została zaproszona na scenę, gdzie wspólnie z aktorami  śpiewano, tańczono  i zajadano się słodyczami.

Spotkanie w "Bagateli" wielu nauczyło tolerancji, miłości do bliźniego, ale też pozwoliło się na chwilę zatrzymać i oddać refleksji : Dzieci, które stereotypowo uznawane są za "niezdolne do wielu czynności", zdołały zachwycić swoimi umiejętnościami , którymi nieraz nie potrafią się pochwalić całkowicie zdrowi ludzie. Na zakończenie wycieczki uczniowie wraz z nauczycielami udali się na pyszne lody do Żegociny .

Katarzyna Zelek

Katarzyna Waligóra

DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH

„WIEM WIĘCEJ O JANUSZU KORCZAKU”

9 maja w naszej szkole odbyła się kolejna edycja konkursu – „WIEM WIĘCEJ O JANUSZU KORCZAKU”, którego celem jest popularyzacja twórczości i poglądów patrona naszej szkoły. Organizatorkami konkursu były Pani Małgorzata Oleksy i Pani Wanda Wrona. Konkurs adresowany był dla uczniów klas I - III i składał się z czterech etapów. W pierwszym etapie należało wykonać pracę plastyczną przedstawiającą postać Janusza Korczaka lub jego książkowych bohaterów. Drugi etap to puzzle –  2 osobowe drużyny miały do ułożenia puzzle przedstawiające ilustrację z książki Janusza Korczaka pt. „Krol Maciuś I”. W trzecim etapie 2 osobowe zespoły miały za zadanie wybrać prawidłowe dokończenie złotych myśli Janusza Korczaka spośród trzech propozycji. W ostatnim etapie reprezentanci klas odpowiadali na dwa pytania dotyczące życia i twórczości Janusza Korczaka.

W ogólnej klasyfikacji miejsce I zdobyła klasa IIIA, miejsce II – klasa IB, natomiast miejsce III przypadło klasie IIIB.
Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwała Pani Halina Zawada, Pani Małgorzata Oleksy i Pani Wanda Wrona.
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali słodkie nagrody ufundowane przez Spółdzielnię Uczniowską.

XII GMINNY KONKURS MATEMATYCZNY

W dniu 05.05.2017 odbył się XII Gminny Konkurs Matematyczny. W konkursie udział wzięli uczniowie Szkół Podstawowych z terenu gminy Laskowa, oraz uczniowie z Publicznego Gimnazjum z Laskowej i Ujanowic. Uczniowie rywalizowali miedzy sobą w odpowiednich kategoriach wiekowych.

W kategorii klas I gimnazjum:

I miejsce – Adrian Sajdak IB

II miejsce – Dawid Jonik IC

W kategorii klas II gimnazjum:

I miejsce – Szymon Pajor IIA

III miejsce – Urszula Kraska IIC

W kategorii klas III gimnazjum:

II miejsce – Katarzyna Gołąb IIIB

ŚWIAT WOKÓŁ MNIE

21 marca 2017 o 11.00 w Liceum Plastycznym w Nowym Wiśniczu na sali gimnastycznej w obecności gimnazjalistów z całej Polski, ich opiekunów, przedstawicieli władz samorządowych i instytucji kultury otwarta została wystawa pokonkursowa III Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla uczniów gimnazjów „Świat wokół mnie”. Konkurs objęty był patronatem honorowym Ministra Edukacji Narodowej i Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie.

Jury konkursu w składzie: dr hab. Grzegorz Wnęk, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (przewodniczący) oraz nauczyciele Liceum Plastycznego w Nowym Wiśniczu: mgr sztuki Robert Dudek, mgr sztuki Sławomir Nitendel, mgr sztuki Przemysław Sławiński, mgr Michał Nieć, po obejrzeniu 462 prac, nadesłanych z 53 szkół i placówek, wyłoniło laureatów. Jury przyznało nagrody: Rektora ASP w Krakowie, Grand Prix, nagrody i wyróżnienia w kategorii malarstwo, rysunek, fotografia, wyróżnienia w dziedzinie grafiki oraz nagrodę Kuratora Konkursu. Łącznie nagrodzono 21 uczniów. Uczennica Naszego Gimnazjum Oliwia Daniel z klasy IIB uczestniczka zajęć Szkolnego koła Fotograficznego „Fotka”, które prowadzi pani mgr Regina Białk, zdobyła jedno z 5 wyróżnień w kategorii fotografia.

W trakcie wernisażu zwycięzcy tegorocznej edycji, przy głośnych brawach publiczności odebrali zasłużone nagrody i dyplomy. Podziękowania skierowane zostały również do ich nauczycieli plastyki.

Po wernisażu gościom zaprezentowane zostały dwa pokazy: Marzenia ubrane w kolor czyli przygotowany przez dział tkaniny artystycznej pokaz ubioru, obejmujący kilka kolekcji zaprojektowanych i wykonanych przez uczennice pod opieką Ewy Dominiak oraz pokaz Taekwondo w poprowadzony przez trenera Sławomira Franczaka.

IV RAJD DLA DZIECI I MŁODZIEŻY „BESKIDZKIE WYSPY”

4 maja odbył się IV Rajd dla dzieci i młodzieży „Beskidzkie Wyspy”. Tym  razem młodzi turyści udali się na Szczebel, aby stamtąd podziwiać piękne widoki na Lubomir, Lubogoszcz i dolinę Raby. Z naszego gimnazjum też wyruszyła drużyna z opiekunem – Panem Wojciechem Karteczką.

Na Szczebel wędrowaliśmy czarnym szlakiem z Lubnia, dzięki czemu mogliśmy zobaczyć jaskinię Zimna Dziura, a właściwie tylko jej wejście. Na szczycie czekało na nas rozpalone ognisko, kiełbaski i konkursy. Choć pogada początkowo nam sprzyjała, to  kiedy schodziliśmy zaczęło mocno padać, mimo to wszyscy szli uśmiechnięci, zadowoleni z kąpieli błotnych zafundowanych przez Matkę Naturę.

Gdy zeszliśmy do Mszany Dolnej byliśmy mokrzy, zziębnięci, ale przede wszystkim bardzo dumni z siebie. Mimo, że wciąż pozostało kilka nierozstrzygniętych sporów, jak kto kogo pchnął i ile metrów ma ostatni kilometr, to wszyscy dowiedzieliśmy się czegoś nowego o naszych pięknych beskidzkich wyspach.

Urszula Kraska

226 ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

Witaj majowa jutrzenko, Świeć naszej polskiej krainie… tymi słowami 28 kwietnia 2017 r. klasa VI b oraz zespół muzyczny z Gimnazjum przywitali całą społeczność Szkoły na akademii z okazji 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

W montażu słowno – muzycznym uczniowie, pod opieką pani Małgorzaty Oleksy i pana Jarosława Guzika, przypomnieli fakty historyczne poprzedzające wydarzenia majowe  w Polsce w 1791 roku oraz następstwa uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

 Szczególnie podkreślono piękno naszej ojczyzny, a także znaczenie hymnu, godła i barw narodowych. 

DZIEŃ PRZEDSIĘBIORCZOŚCI W TISCHNERZE

Tydzień po egzaminach gimnazjalnych nasi uczniowie mieli okazję uczestniczyć w warsztatach i szkoleniach w ramach akcji Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości, którą honorowym patronatem objął Prezydent RP. Wydarzenie odbyło się w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Ks. Józefa Tischnera w Limanowej. Trzecioklasiści wzięli udział w warsztatach z zakresu ekonomii: ”Symulacja firmy”, z zakresu turystyki: „Moja podróż”, z zakresu budownictwa: „Graficzne przedstawienie uziarnienia kruszywa/ Wykonanie krzywej przesiewu kruszywa” oraz w warsztatach z zakresu reklamy: „Fotografia oraz wykonanie środków reklamowych”. Uczniowie zmierzyli się z różnymi wyzwaniami i poznali nowe obszary działania. Za św. Augustynem powtórzyli: „Świat jest książką i ci, którzy nie podróżują czytają tylko jedną stronę.”

POWIATOWY TURNIEJ WIEDZY O BEZPIECZEŃSTWIE W RUCHU DROGOWYM

Duży sukces odnieśli uczniowie Publicznego Gimnazjum w Laskowej na Powiatowym Turnieju Wiedzy o Bezpieczeństwie w Ruchu Drogowym.  Arkadiusz Marcisz, Jan Piaskowy i Wojciech Dudek uplasowali się na drugim stopniu podium wyprzedzając 10 mistrzów pozostałych gmin. Podopieczni Tomasza Zawady ulegli jedynie gospodarzom zawodów z Kasinki Małej. Uczestnicy mieli za zadanie rozwiązać test wiedzy z zakresu przepisów drogowych i zachowania na skrzyżowaniach, pokonać rowerowy tor przeszkód oraz odpowiedzieć na pytania dotyczące pierwszej pomocy przedmedycznej. 

Indywidualnie najlepiej spisali się Wojtek Dudek  (4 miejsce) oraz Arek Marcisz  (9 miejsce) za co otrzymali nagrody rzeczowe od organizatorów. 

Gratulujemy!

EGZAMIN 

W dniach od 19 do 21 kwietnia odbył się egzamin gimnazjalny. W pierwszym dniu trzecioklasiści zmagali się z częścią humanistyczną egzaminu, czyli z historią, wiedzą o społeczeństwie i językiem polskim. W drugim dniu uczniowie zdawali najpierw egzamin z przedmiotów przyrodniczych (biologia, geografia, chemia, fizyka), a później z matematyki. Trzeci dzień egzaminów to język obcy. Wszyscy uczniowie zdawali go na poziomie podstawowym i rozszerzonym. 

APEL WIELKANOCNY

Jak co roku w ostatnim dniu przed wiosenną przerwą świąteczną uczniowie naszej szkoły mogli poczuć atmosferę zbliżających się Świąt Paschalnych, uczestnicząc w świątecznym apelu przygotowanym przez uczniów klasy Ib i Ic pod kierunkiem Pani Anety Niezabitowskiej-Bieleckiej i Pani Wandy Wrony. Występ uczniów klas pierwszych uświetnił śpiew chóru pod batutą Pani Sylwii Orzeł.

Pani Dyrektor Monika Miś złożyła wszystkim życzenia oraz podzieliła się jajkiem z przewodniczącymi klas

ROCZNICA ŚMIERCI O. JÓZEFA JOŃCA

KATARZYNA GOŁĄB W DZIESIĄTCE NAJLEPSZYCH W POWIECIE

6 kwietnia 2017 roku w I LO im. Władysława Orkana już po raz czternasty odbyła się Powiatowa Gimnazjada „Wiem Wszystko”. Naszą szkołę reprezentowały: Kinga Filipek (3a), Katarzyna Gołąb (3b) i Magdalena Orzeł (3b). Konkurs jest przeznaczony wyłącznie dla uczniów klas trzecich powiatu limanowskiego. Celem gimnazjady jest promowanie najlepszych gimnazjalistów oraz kształtowanie tzw. „zdrowej rywalizacji” wśród uczniów. Nasze gimnazjalistki musiały zmierzyć się z pisemnym testem, obejmującym wiadomości i umiejętności objęte programem nauczania z poszczególnych przedmiotów oraz częścią ustną, zorganizowaną na zasadzie teleturnieju „Jeden z dziesięciu”. Do grona finalistów, czyli dziesiątki najlepszych gimnazjalistów w powiecie zakwalifikowała się Katarzyna Gołąb. Serdecznie gratulujemy!

Magdalena Orzeł

TEGOROCZNY FESTIWAL TEATRÓW DZIECI I MŁODZIEŻY POWIATU LIMANOWSKIEGO „BAJDUREK” ROZSTRZYGNIĘTY

W dniu 6 kwietnia 2017 r. grupa teatralna „ Ty i Ja „ prowadzona przez Panią Katarzynę Banaś wzięła udział w  ELIMINACJACH POWIATOWYCH XXXII FESTIWALU TEATRÓW DZIECI I MŁODZIEŻY „BAJDUREK”,

Komisja w składzie:
- Jacek Milczanowski - aktor
- Bogdan Słomiński - aktor
- Wiesława Frączek – plastyk

przyznała wyróżnienie dla grupy teatralnej „Ty i Ja” z Zespołu Szkół Publicznego Gimnazjum im. Janusza Korczaka w Laskowej za spektakl „Lekcja przyjaźni”.

W spektaklu wystąpili Urszula Kraska jako Lis i Karol Frączek jako Mały Książę. Ich występ wspomagali:

Wojtek Rosiek -  muzyka

Aleksandra Kurek – sufler

Naszym aktorom gratulujemy udanego występu.

KONKURS FILMOWY "OBLICZA INTERNETU"

W miesiącu marcu 2017r. został przeprowadzony konkurs filmowy pod tytułem "Oblicza Internetu".

Celem tego konkursu była

  • popularyzacja tematyki związanej z bezpieczeństwem korzystania z portali internetowych oraz tworzeniem przyjaznej sieci online,
  • podkreślenie potencjału Internetu do wykorzystania w edukacji, kontaktach z rówieśnikami oraz jako forma twórczej rozrywki,
  • rozwijanie umiejętności posługiwania się technologią informacyjną, komputerową, oprogramowaniem graficznym,
  • kształtowanie umiejętności selekcji potrzebnych informacji.

Do konkursu zgłoszono 14 prac. Zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe i dyplomy.

I miejsce

Piotr Mól, Jakub Rozum, Adrian Szkarłat, Paweł Pachowicz, Jakub Pytel

II miejsce

Wiktoria Paruch, Patrycja Florek, Magdalena Tajs, Katarzyna Dudzik, Aneta Golonka

III miejsce

Jonik Dawid, Śliwa Emil, Dudek Wojciech, Kamil Król, Oleksy Hubert, Sądel Bartłomiej

III miejsce

Nowak Paulina, Nowak Edyta, Wiktor Weronika, Stachura Sylwia, Krzyżak Julia, Zelek Karolina2

Pozostali uczniowie, którzy wzięli udział w konkursie a nie zdobyli miejsca otrzymali nagrodę pocieszenia - Prince Polo.

Wszystkim gratulujemy.

Organizator DBI

Aneta Niezabitowska - Bielecka

Irena Matras - Kotlarz

„MÓJ WIZERUNEK ONLINE”

W naszej szkole w miesiącach styczeń i luty 2017r. w ramach zajęć z wychowawcą zostały przeprowadzone lekcje, podczas których:

  • zapoznano uczniów ze specyfiką cyberprzemocy,
  • pokazano możliwe konsekwencje cyberprzemocy dla jej sprawców i ofiar,
  • pokazano, że świadkowie cyberprzemocy powinni na nią reagować

Dodatkowo wychowawcy wyświetlili filmy edukacyjne

„Historia Kosia”, „Historia Wiki”, „Historia Kamy”, „Historia Ojka", dzięki którym zapoznano uczniów z zagrożeniami prywatności w sieci.

Pokazano konsekwencje nierozważnych działań online, takich jak: wysyłanie i publikowanie „odważnych” zdjęć oraz lekkomyślne zamieszczanie w sieci innych treści tego typu, przyjmowanie do grona „znajomych” osób bliżej nieznanych, niewylogowywanie się z konta po zakończeniu użytkowania serwisu, udostępnianie haseł i loginów, ignorowanie ustawień prywatności w portalach społecznościowych, itp.

Podsumowaniem było wypracowanie zasad bezpiecznego korzystania z sieci, z naciskiem na bezpieczeństwo w społecznościach internetowych.

Organizator DBI

Aneta Niezabitowska - Bielecka

Irena Matras - Kotlarz

TURNIEJ BRD

W czwartek 23 marca Gimnazjum w Laskowej było organizatorem Turnieju "Bezpieczeństwo w Ruchu Drogowym ". W turnieju wystąpiło 34 uczniów z terenu Gminy Laskowa. Zawodnicy mieli za zadanie napisać test z wiedzy o przepisach ruchu drogowego oraz pokonać na rowerze specjalnie przygotowany tor przeszkód. 

Wyniki:

W kategorii szkół podstawowych :

1. SP Jaworzna

2. SP Laskowa

3. SP Kamionka Mała 

Indywidualnie:

Kategoria gimnazjum :

1. Arkadiusz Marcisz- Laskowa

2. Wojciech Dudek- Laskowa 

3. Piotr Gołąb- Ujanowice 

Kategoria szkół podstawowych:

1  Łukasz Czyżycki- Krosna 

2. Karol Waligora- Ujanowice 

3. Przemysław Orzeł- Kamionka Mała 

Etap powiatowy odbędzie się w Kasince Małej 25 kwietnia.

Gratulujemy!

SPONSORZY TURNIEJU:

- Dyrektor ZS w Laskowej 

- Firma STAN-SPORT Tomasz Stankiewicz

- Firma VT-PERFORMANCE Tadeusz Pogwizd

PROJEKT EDUKACYJNY KLASY IIC

Dnia 21 marca na sali gimnastycznej odbyła się prezentacja projektu edukacyjnego klasy IIC pt. ”W jaki sposób liczby wpływają na życie człowieka?”. Poszczególne grupy prezentowały wynik swojej kilkumiesięcznej pracy. Pierwsza grupa przedstawiła historię powstania liczb. Następnie uczniowie zaprezentowali klasyfikację liczb oraz ich własności. Podczas prezentacji uczniowie wyjaśnili co to są liczby trójkątne i czworokątne oraz w jaki sposób powstają te liczby. Kolejna grupa zaprezentowała ciekawe gry liczbowe, dzięki którym można ćwiczyć logiczne myślenie. Ostatnia grupa przedstawiła znaczenie niektórych liczb oraz magię liczb. Podczas zaprezentowanej scenki w wróżbą ukazali numerologię liczb. Pod koniec prezentacji uczniowie poczęstowali widzów ciasteczkami, w których znajdowały się wróżby.

PREZENTACJA  PROJEKTU  EDUKACYJNEGO  KLASY  II B

Dnia 21 marca 2017 roku odbyła się prezentacja projektu edukacyjnego pt. „Czym zajmują się banki i w którym najkorzystniej ulokować swoje oszczędności” przygotowanego przez klasę II B pod opieką Pani Anny Guzik.  Przedstawiono zebranym funkcje Narodowego Banku Polskiego oraz w scenkach zaprezentowano usługi, jakie oferują nam banki. Uczniowie mogli dowiedzieć się jak założyć konto młodzieżowe, jak działa bankomat i wpłatomat oraz czym różnią się  i do czego służą karty płatnicze, jak z nich bezpiecznie powinniśmy korzystać. Jako ciekawostkę zaprezentowano jakie sekrety kryją  numery kont bankowych i kart kredytowych, jak sprawdzić za pomocą algorytmu matematycznego  Luhna, czy nie zawierają błędu. Ponadto  słuchacze mieli okazję  dowiedzieć się jak sprawdzić autentyczność znaków pieniężnych. Zebrani zostali poinstruowani, jak postąpić  w przypadku  podejrzenia że banknot jest fałszywy .W ramach projektu uczniowi klasy II b zapoznali się z ofertami lokat Banku Spółdzielczego, Banku PKO Bank Polski oraz Banku Pekao S. A. Autorzy projektu obliczyli odsetki, aby wybrać ofertę najkorzystniejszą w określonych warunkach. Opracowane dane przedstawiono za pomocą tabel i wykresów. Prezentacja projektu zakończyła się quizem dla gimnazjalistów dotyczącym usług i produktów bankowych. Na uważnych słuchaczy za poprawne udzielenie odpowiedzi czekał słodki upominek.

„CHEMICZNYM OKIEM 2016/17”

W miesiącu marcu 2017r. odbył się Szkolny Konkurs pt „Chemicznym Okiem 2016/17”

Tematyka zgłaszanej pracy była dowolna, natomiast jej przekaz musiał odzwierciedlać chemiczny punkt widzenia. Wartość merytoryczna oraz oprawa graficzna stanowiły główne kryterium oceny. Prace wykonano w formie plakatu popularnonaukowego w postaci elektronicznej – plik graficzny.

Zwyciężyli

I miejsce - Edyta Zelek klasa 3c

II miejsce - Jakub Piegza klasa 2b

III miejsce - Monika Janas klasa 1b

Zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe i dyplomy.

Organizator

Aneta Niezabitowska - Bielecka

MIĘDZYSZKOLNY KONKURS RECYTACJI I POEZJI ŚPIEWANEJ "NIEKTÓRZY LUBIĄ POEZJĘ"

W czwartek 16 marca uczennica naszej szkoły Maria Dudek wzięła udział w konkursie organizowanym przez Zespół Szkół nr 1 im. Józefa Piłsudskiego w Limanowej. Wspólnie z innymi gimnazjalistami z powiatu limanowskiego spotkali się w murach sławnego „Ekonoma”, aby oddać cześć poezji. W ramach XIII już edycji Międzyszkolnego Konkursu Poezji Mówionej i Śpiewanej Marysia wykonała  utwór „Śpieszmy się ” – słowa ks. Jan Twardowski, muzyka Maciej Turkowski.

Aby umilić czas oczekiwania na werdykt jury, w myśl przytoczonych słów Wisławy Szymborskiej „Niektórzy lubią poezję…”, organizatorzy przygotowali krótki występ dwójki uczniów szkoły średniej.

Po ogłoszeniu wyników okazało się, że  nasza uczennica zdobyła II miejsce.

SZKOLNY KONKURS BEZPIECZNY INTERNET

W dniu 17 marca 2017 roku w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs z wiedzy o Bezpiecznym Internecie.Do konkursu przystąpiło 10 uczniów z klas gimnazjalnych.

W eliminacjach szkolnych I miejsce i kwalifikacje do etapu powiatowego otrzymali:

Jakub Piegza z klasy 2b

Tomasz Grzegorzek z klasy 2a

Zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe i dyplomy.

Organizatorzy DBI

Aneta Niezabitowska - Bielecka

Maciej Jakóbczyk

VIII POWIATOWY KONKURS BEZPIECZNY INTERNET DLA GIMNAZJUM

29.03.2017r. w Zespole Szkół Samorządowych nr 2 w Limanowej odbył się VIII Powiatowy Konkurs BEZPIECZNY INTERNET.

W konkursie tym wzięli udział Tomasz Grzegorzek i Jakub Piegza przygotowani pod opieką nauczyciela informatyki Anety Niezabitowskiej - Bieleckiej.

Organizatorem konkursu był:

Zespół Szkół Samorządowych nr 2 w Limanowej przy współpracy Komendy Powiatowej Policji w L-wej, Starostwa Powiatowego w Limanowej i Urzędu Miasta Limanowa.

Honorowy patronat nad konkursem objął Władysław Bieda Burmistrz Miasta Limanowa oraz Jan Puchała Starosta Limanowski. Patronat merytoryczny sprawowała Fundacja Dzieci Niczyje.

W konkursie uczestniczyło 29 uczniów z 16 gimnazjów Powiatu Limanowskiego.

Głównym celem tego konkursu było propagowanie wiedzy na temat bezpiecznego korzystania z Internetu oraz profilaktyka w tym zakresie.

W tym samym dniu w szkole równolegle odbyło się szkolenie dla opiekunów uczniów, prowadzone przez komisarza Wojciecha Chechelskiego z Wydziału Prewencji KWP w Krakowie nt. „Bieżące zagrożenia w sieci”. Nauczyciele otrzymali certyfikaty oraz materiały od sponsorów.

Odbyło się także szkolenie uczniów przybyłych na Konkurs z zakresu cyberprzemocy i zagrożeń internetowych oraz bezpiecznych zachowań w Internecie.

W konkursie

IV miejsce zajął nasz uczeń Jakub Piegza z klasy IIb.

Gratulujemy!

Opiekun DBI

Aneta Niezabitowska - Bielecka

Maciej Jakóbczyk

DZIEŃ MATEMATYKI

14 marca w naszej szkole odbył się Dzień Matematyki. Z tej okazji przedstawiciele klas I – III gimnazjum uczestniczyli w konkursie, który składał się z dwóch etapów.

W pierwszej części uczniowie zdobywali punkty grając w gry logiczne i liczbowe. Konkurs ten został przeprowadzony przez grupę uczniów z klasy IIC w ramach projektu edukacyjnego.

W drugim etapie uczniowie uczestniczyli w turnieju pt.”Pieniądz to nie wszystko”. Czteroosobowe drużyny rozwiązywały zadania bawiąc się matematyką.

W każdej z konkurencji zawodnicy zbierali punkty dla swojej klasy. Ostatecznie najlepsza okazała się klasa IIIB. Wszyscy otrzymali słodką niespodziankę a najlepsze drużyny zostały nagrodzone.

ODDANA BOGU

8 marca wielu uczniów naszej szkoły miało okazję obejrzeć w kinie dramat religijny ukazujący historie męczeńskiej śmierci Karoliny Kózkówny pt. „Zerwany kłos”. Witold Ludwig tym filmem debiutuje na fotelu reżyserskim. Ze względu na dosyć niski budżet raczej nie jest to produkcja wysokich lotów i zdecydowanie została skierowana  do publiczności, jaką są osoby należące do Kościoła katolickiego. Wątpię, aby widownia niewierząca była w stanie odebrać wrażliwość samej historii młodej męczennicy, wielką głębię tej biografii. Nadmienię, że w filmie mamy też pokazany los Tereski mieszkającej w tej samem wsi, która zostaje zgwałcona i zachodzi w ciążę, więc musi żyć z konsekwencjami tego zdarzenia. Trzeba przyznać, że Witold Ludwik podjął się pokazania trudnej problematyki moralnej.

W rolę Karoliny wcieliła się Aleksandra Hejda, której gra aktorska była, według mnie, momentami nie do końca przekonywująca i nie pozwalała wczuć się w tragedię tej postaci. Najbardziej podobało mi się, jak Witold Bieliński odegrał rolę nieuległego księdza Władysława Mądrali, który mimo zagrożenia walczył (słowem) z okrutnym kozakiem. Główni żołnierze – Sorokin i dowódca jednostki, w  przekonywujący sposób ukazali zło i nienawiść.

Bez wątpienia film warto obejrzeć ze względu na muzykę Krzysztofa Janczaka i zdjęcia Juliana Kucaja. Podkreślają klimat i nastój poszczególnych scen, wywołują pożądane emocje u widza. Muzyka – prawdziwa rozkosz dla uszu! Zdjęcia – piękne ujęcia i kolory!

Mimo wszystko uważam, że film jest wart uwagi, ponieważ punkt kulminacyjny fabuły był w stanie uciszyć i przejąć nawet najbardziej rozgadaną część widowni, a współczesną młodzież trudno doprowadzić do takiego wyciszenia.

Daria Oleksy - klasa IIIa

PATRYCJA FLOREK I JEJ SUKCESY!!!

Patrycja nie ma chwili na odpoczynek, ciągle trenuje, ciągle bierze udział w zawodach. Jej ciężka praca przynosi owoce. Proszę tylko spojrzeć na te imponujące wyniki:

21.01.- XXIX Liga MOZN Jurgów złoto slalom

04.02- Młodzieżowy Puchar Polski Jaworzyna - srebro slalom gigant

05.02 -Młodzieżowy Puchar Polski Jaworzyna - złoto slalom gigant

03-05.02 Mistrzostwa Polski Juniora C:

  • slalom gigant złoto (mistrzostwo Polski)
  • slalom złoto (mistrzostwo Polski)
  • super gigant złoto (mistrzostwo Polski)
  • kombinacja alpejska złoto (mistrzostwo Polski)

19.02 - XXIX liga  MOZN Suche - złoto slalom

18.03 - Młodzieżowy Puchar Polski Krynica - srebro slalom gigant

19.03 - Młodzieżowy Puchar Polski Krynica - złoto slalom

20.03 - Młodzieżowy Puchar Polski  mistrzostwa TZN Zakopane - złoto slalom gigant

21.03 - Młodzieżowy Puchar Polski  mistrzostwa TZN Zakopane - złoto slalom

klasyfikacja generalna Pucharu Polski 1. miejsce

Mistrzyni województwa Małopolskiego

V Memoriał Marii Kaczyńskiej Rabka - złoto

W między czasie Patrycja reprezentowała Polskę w zawodach międzynarodowych FIS (wymagane kwalifikacje z rankingu )

23.01 - INTERKRITERIUM VRATNA Słowacja slalom gigant - 6. miejsce

24.01 - INTERKRITERIUM VRATNA Słowacja slalom - srebro

w tych zawodach uczestniczyły reprezentacje 12 krajów.

14.02 - ZAGREB CHILDREN TROPHY FIS Chorwacja slalom - 7. miejsce

15.02 - ZAGREB CHILDREN TROPHY FIS Chorwacja slalom - gigant brąz

W zawodach tych brało udział aż 26 krajów!

W dniach10-11.03 Patrycja miała możliwość startów w najważniejszych zawodach dla wszystkich narciarzy z całego świata.

ALPECIMBRA FIS CHILDREN CUP d. TROFEO TOPOLINO- MISTRZOSTWA ŚWIATA DZIECI 2017.

W zawodach brały udział reprezentacje 40 państw z wszystkich kontynentów, każdy kraj wystawiał 2-3 najlepszych zawodników.

(Ogromna większość z najlepszych szkół sportowych)

Pierwszego dnia Patrycja w slalomie gigancie zajęła14. miejsce. Drugiego dnia Patrycja wywalczyła 8. Miejsce.

Patrycjo! Gratulujemy, jesteśmy z Tobą całym sercem i cieszymy się z wszystkich Twoich sukcesówyes

WYNIKI II WOJEWÓDZKIEGO  KONKURSU PLASTYCZNEGO PT. ”KREATYWNY PORTRET PISARZA –  WŁADYSŁAW REYMONT INACZEJ”

Prywatna Szkoła Podstawowa nr 2 i Prywatne Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 2 im. Noblistów Polskich w Krakowie po raz drugi zorganizowały Wojewódzki Konkurs Polscy Laureaci Nagrody Nobla. Tegoroczna, druga już, edycja konkursu poświęcona była Władysławowi Reymontowi.

W dniu 17 marca 2017 r. dwoje naszych uczniów Marcin Pławecki - 2A i Katarzyna Zelek – 3C pojechali  po odbiór nagród za udział w tym konkursie. Marcin zdobył 3 miejsce a Kasia wyróżnienie.

Oboje wzięli udział w finałowej gali połączonej z wystawą prac wszystkich nagrodzonych.

Chcemy wam pokazać kilka zdjęć prac wszystkich wyróżnionych.

Irena Matras-Kotlarz

XIV EDYCJA POWIATOWEGO KONKURSU POEZJI KSIĘDZA JANA  TWARDOWSKIEGO

„Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą…”

„Powiedziałem kiedyś do jednego chłopca: „Kochany Stefku”, a on na to zareagował bardzo żywo: „Jak ładnie do mnie ksiądz mówi! Inni do mnie mówią „ty ośle” albo „zakało rodziny””. Były to dzieci zaniedbane, odtrącone przez rodziców, dzieci chorych psychicznie       i pijaków. Były miłe, przylepne, spragnione miłości. Często miały straszne życie w domu […]”

Ks. Jan Twardowski, Autobiografia

Zacytowany fragment biograficznych wspomnień poety przywołany został podczas tegorocznego spotkania młodych miłośników poezji całego powiatu limanowskiego. Organizatorzy mieli na celu, nie tylko przedstawienie różnorodnej interpretacji wierszy Jana od biedronki, ale również pogłębienie wiedzy na temat życia i twórczości poety, który rozumiał młodzież doskonale i potrafił nawiązać z nią wspaniałe relacje.

Spotkania takie wnoszą także w życie młodych ludzi nowe światło na odbiór i przekaz  poezji, a może i zachęcą do własnej radosnej twórczości?

9. marca 2017 r. w Gminnym Ośrodku Kultury Sportu i Turystyki w Laskowej odbył się XIV Powiatowy Konkurs Poezji ks. Jana Twardowskiego.

Pomysłodawczyniami i organizatorami tego przedsięwzięcia są Pani mgr Katarzyna Banaś i Pani mgr Małgorzata Oleksy, wspiera je Dyrektor ZS w Laskowej, a także –  tak jak    w latach ubiegłych - Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Turystyki w Laskowej.  W organizacji całej imprezy pomagała również młodzież z kółka dziennikarskiego „Kleksiarze”.

Honorowy patronat nad konkursem objęło  Starostwo Powiatowe w Limanowej. Nie sposób również pominąć sponsorów, bez których pomocy tak duża impreza nie mogłaby się odbyć. W tym roku  wsparli ją: Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Turystyki w Laskowej, Urząd Gminy w Laskowej, wiceminister finansów Pan Wiesław Janczyk, Starostwo Powiatowe  w Limanowej, Pan Krzysztof Chełmecki, Piekarnia Ryszarda Stryczka, Piekarnia Piotra Pajora oraz Firma Tymbark, Turystyka Wacław Wąsowicz, Spółdzielnia Uczniowska w Zespole Szkół  w Laskowej, Ks. Proboszcz Andrzej Wanat, Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Pawła Ptaszka, Bank Spółdzielczy w Limanowej – oddział w Laskowej.

O wygraną walczyło 41 osób, które oceniało jury w składzie: przewodniczący komisji Pan kierownik działu marketingu i promocji Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ  w Nowym Sączu Piotr Gryźlak, Pani pełnomocnik burmistrza ds. Miejskiej Biblioteki Publicznej w Limanowej Joanna Michalik oraz Pani dyrektor Domu Kultury w Limanowej Magdalena Szczygieł – Smaga. Konkurs rozstrzygnął się w dwóch kategoriach – szkoły podstawowe i gimnazja.

Laureatami w kategorii szkoła podstawowa zostali:

  1. Michał Giza, Szkoła Podstawowa nr 4 w Limanowej
  2. Edyta Pietrzak, Szkoła Podstawowa w Kasinie Wielkiej

          Amelia Zelek, Szkoła Podstawowa w Kamionce Małej

  1. Józef Bogacz, Szkoła Podstawowa w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Dobrej

Paweł Gołdyn,  Szkoła Podstawowa w Żmiącej

Magdalena Kościelniak, Szkoła Podstawowa w Rabie Niżnej

Martyna Kaim, Zespół Placówek Oświatowych w Słopnicach

Marlena Woźniak, Szkoła Podstawowa nr 1 w Męcinie

                  Julia Setlak, Szkoła Podstawowa nr 2 w Mszanie Dolnej

Laureatami z gimnazjum zostali:

  1. Dawid Śmieszek, Gimnazjum nr 1 w Zespole Placówek Oświatowych w Kasinie Wielkiej

Jakub Zoń, Gimnazjum nr 1 w Limanowej

  1. Aleksandra Woźniak, Publiczne Gimnazjum w Męcinie
  2. Szymon Górszczyk, Publiczne Gimnazjum w Pisarzowej

Julia Golonka, Gimnazjum nr 4 w Limanowej

Aleksandra Szewczyk, Publiczne Gimnazjum w Dobrej

Wyróżnienie: Ewelina Kuśnierz, Gimnazjum w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Dobrej.

Wszyscy recytatorzy otrzymali dyplom uczestnictwa sponsorowany przez Dyrektora Zespołu Szkół w Laskowej oraz nagrody książkowe ufundowane przez GOKSiT w Laskowej. Laureaci otrzymali również nagrody rzeczowe ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Limanowej.

Wszystkim uczestnikom, ich opiekunom, sponsorom i jurorom dziękujemy za udział  w tegorocznym konkursie i zapraszamy za rok.

Aleksandra Kurek

SUKCESY PATRYCJI I PATRYKA

Trasy narciarskie Czorsztyn Ski w Kluszkowcach gościły w dniu dzisiejszym zawodników rywalizujących w Wojewódzkiej Gimnazjadzie w narciarstwie alpejskim . 

W zawodach znakomicie zaprezentowali się uczniowie naszej szkoły. Znana już środowisku narciarskim (nie tylko w Polsce) Patrycja Florek została mistrzynią województwa małopolskiego!!! W kategorii chłopców świetnie wypadł także Patryk Gonet, który zakończył zawody na 9 miejscu na 100 startujących zawodników. Trzeba zaznaczyć, iż oboje byli najmłodszymi zawodnikami w swojej kategorii . 

Dzięki Patrycji i Patrykowi, wysoko sklasyfikowany został także powiat limanowski (wśród dziewcząt 3., a u chłopców 4. miejsce) 

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!! 

Tomasz Zawada

FESTIWAL ZAWODÓW W ZESPOLE SZKÓŁ TECHNICZNYCH I OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH W LIMANOWEJ

KOSMICZNA WĘDRÓWKA

28 lutego 2017, cztery klasy Naszego  Gimnazjum przekroczyły próg przenośnego planetarium, które firma Astronautilus rozstawiła na dużej sali gimnastycznej. Wraz z panem Rafałem udaliśmy się w kosmiczną wędrówkę po naszym nocnym niebie i przypomnieliśmy sobie – znane nam z lekcji geografii - obiekty, które można zobaczyć po zachodzie Słońca. Obserwowaliśmy rozgwieżdżone niebo i przepiękne, kolorowe gwiazdozbiory. Rozpoznaliśmy charakterystyczne dla danej pory roku gwiazdy i gwiazdozbiory. Z bliska obejrzeliśmy Księżyc, wszystkie planety Układu Słonecznego oraz naszą życiodajną gwiazdę czyli Słońce.

To była krótka, czterdziestopięciominutowa podróż w ogrom Kosmosu. Może kogoś zachęciła do zastania w przyszłości astronomem, matematykiem, fizykiem lub turystą po Wszechświecie.

SUKCESY

22 lutego 2017 odbył się w Naszym Gimnazjum specjalny apel, na którym wręczono:

  • tablet Edycie Zelek z klasy III C za zajęcie pierwszego miejsca w Szkolnym Konkursie Graficznym na logo projektu unijnego „Młody Laskowianin Europejczykiem”;
  • głośniki Jakubowi Sądlowi z klasy III C za zdobycie wyróżnienia w Szkolnym Konkursie Graficznym na logo projektu unijnego „Młody Laskowianin Europejczykiem”;
  • tablet Dominice Zelek z klasy III C za zajęcie pierwszego miejsca w kategorii fotografia w I Ogólnopolskim Konkursie Historycznym "Historia II wojny światowej: kampania wrześniowa";
  • dyplom Karolinie Pławeckiej z klasy III C za udział I Ogólnopolskim Konkursie Historycznym "Historia II wojny światowej: kampania wrześniowa";
  • dyplom Weronice Wiktor  z klasy II A za udział I Ogólnopolskim Konkursie Historycznym "Historia II wojny światowej: kampania wrześniowa".

GRATULUJEMY!  

FINAŁ KONKURSU „ZAWODOWY GPS”

Mamy trzy wyróżnione uczennice w następujących  branżach: handlowej – Karolinę Pławecką z klasy IIIC, gastronomicznej – Edytkę Zelek z klasy IIIC, a także zoologiczno-weterynaryjnej – Darię Oleksy z klasy IIIA.  21 lutego 2017 roku w budynku Zespołu Szkół nr 1 w Limanowej odbyła się gala finałowa drugiej edycji konkursu zawodoznawczego. „Zawodowy GPS” miał na celu przygotowanie uczniów do świadomego wyboru szkoły ponadgimnazjalnej poprzez wspieranie i motywowanie ich w rozwijaniu i poszerzaniu zainteresowań zawodowych. Konkurs dał okazję do uświadomienia trzecioklasistom ich predyspozycji zawodowych, poznanie swoich mocnych i słabych stron, a także możliwość konfrontacji  możliwości i osiągnięć z rówieśnikami  z różnych szkół. Spośród 225 uczniów klas III jury nagrodziło dyplomami okolicznościowymi i nagrodami rzeczowymi 21 uczestników z 14 gimnazjów. Cieszymy się, że wśród nagrodzonych było sześciu trzecioklasistów z naszej gminy, w tym nasze trzy uczennice. Gratulujemy  udziału w finale konkursusmiley

WRAŻENIA Z WARSZTATÓW TEATRALNYCH

Dnia 7-8 lutego w budynku GOKSiT w Laskowej, odbyło się spotkanie grupy teatralnej, zorganizowane przez polonistkę Panią Katarzynę Banaś, realizującej projekt unijny  Młody Laskowianin Europejczykiem.  Kółko teatralne, przygotowuje się do wystawienia sztuki  Williama Szekspira pt. "Hamlet”. Pierwszego dnia, gdy wszyscy byliśmy już w komplecie, po zrobieniu ciepłej herbatki, zabraliśmy się do pracy. Każdy z nas był  bardzo zaangażowany i podekscytowany próbami do występu, gdyż każdy miał szansę pokazać swój talent aktorski.

Mieliśmy dużo propozycji i uwag, co do scenariusza, ale nasze trzy anioły: Kinga Filipek, Patrycja Oleksy i Ula Kraska, wszystkie nasze pomysły połączyły w całość,  a afekt był fenomenalny, o czym się niedługo przekona cała społeczność Zespołu Szkół.

Po namiętnych ćwiczeniach, przyszedł czas na wieczór filmowy i odpoczynek. To chyba najlepszy moment, aby trochę się zrelaksować i wspólnie pośmiać. Niestety sen jest na pierwszym miejscu, więc każdy z nas, musiał grzecznie iść spać. Tylko niektórzy skarżyli się na bezsenność, z powodu dziwnych niedźwiedzich dźwięków, dobiegających ze sceny (Pst… tam spała nasza opiekunka!). Na szczęście odkryto, kto, co jest źródłem niepokojących odgłosów. Niestety nie możemy podać dokładnych namiarów na sprawcę tychże odgłosów, ponieważ grozi to unicestwieniem.

Na drugi dzień, po zjedzeniu śniadania, Pani Banaś zaproponowała nam świetną zabawę. Dzięki niej, mogliśmy się otworzyć na innych ludzi i lepiej się poznać. Pomogła nam w rozwijaniu wyobraźni i pokazywaniu emocji, co jest bardzo istotne dla aktora. W fantastyczny sposób uświadomiła wszystkim, że zabawa może nas nauczyć akceptacji samego siebie i drugiego człowieka. Spotkanie dobiegło końca i trzeba było wracać do domu. Myślę, że każdy wyniósł coś pozytywnego i nader inspirującego ze wspaniale  spędzonego czasu. Liczymy na więcej wspólnych chwil!

Joanna Augustyn

JESTEM WOLNY OD UZALEŻNIEŃ

W ramach Dni Profilaktyki i Promocji Zdrowia 18 stycznia 2017 r. odbyła się akademia pod hasłem „Jestem wolny od uzależnień”. Akademia miała na celu ukazanie negatywnego wpływu papierosów, alkoholu, narkotyków i dopalaczy na organizm człowieka.

Dodatkowo zostały ogłoszone wyniki konkursu na najlepszą prezentację lub film pokazujący skutki uzależnień 

I miejsce – prezentacja klasy IB, którą przygotowała Monika Janas

II miejsce – prezentacja klasy IIIA przygotowana przez Patrycję Oleksy i Weronikę Filipek

III miejsce – prezentacja klasy IIIB przygotowana przez Izabela Wróbel 

Z KOLĘDĄ W ŚDS

W ostatnim tygodniu nauki przed feriami zimowymi miało miejsce wyjątkowe wydarzenie. Z wielką przyjemnością przyjęliśmy zaproszenie od Kierownika, Uczestników i Pracowników zaprzyjaźnionego z nasza szkołą Środowiskowego Domu Samopomocy w Ujanowicach na spotkanie świąteczne. W programie nastrojowej uroczystości w ramach muzykoterapii odbył się przygotowany przez uczestników ŚDS występ grupy kolędniczej, która zachwyciła nas pięknymi strojami. Następnie, zaplanowano wspólne kolędowanie animowane przez pana Jarka i jego utalentowany zespół J! Cała sala śpiewała świąteczne szlagiery. W przerwie,  przy pięknie i bogato zastawionych stołach toczyły się wesołe rozmowy. Na koniec mogliśmy przeżyć ubiegły rok we wspomnieniowej prezentacji multimedialnej, która obrazowała cel istnienia  i radość tego miejsca. Dziękując za spotkanie mówimy: do zobaczenia.

KONKURS DLA UCZNIÓW KLAS TRZECICH GIMNAZJUM „ZAWODOWY GPS”

Dnia 17 stycznia 2017 roku o godzinie  10:00 w budynku Zespołu Szkół nr 1 na ulicy Józefa Piłsudskiego 81 w Limanowej odbył się dla blisko 70 gimnazjalistów II etap konkursu Zawodowy GPS. Do organizatorów tegorocznej edycji konkursu zgłosili się uczniowie z 16 gimnazjów z terenu powiatu limanowskiego. Z radością informujemy, że w tej rozgrywce wzięło udział 11 naszych trzecioklasistów, którzy podjęli się rozwiązania zadań konkursowych w sześciu branżach: budowlanej – Jakub Rozum z klasy IIIC, ekonomicznej – Dominika Sułkowska z klasy IIIB, handlowej – Paweł Zelek z klasy IIIA oraz Karolina Pławecka z klasy IIIC, hotelarskiej – Kinga Filipek z klasy IIIA, gastronomicznej – Agata Pławecka z klasy IIIB oraz Natalia Dudek, Mariola Zawada i Edytka Zelek z klasy IIIC, a także zoologiczno-weterynaryjnej – Daria Oleksy z klasy IIIA i Aleksandra Rosiek z klasy IIIB. Gratulujemy awansu do drugiego etapu i życzymy udziału w finale konkursu:)

PRZEGLĄD KOLĘDNICZY

W dniu 18.01.2017 roku w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Turystyki w Laskowej, odbył się XXIII Gminny Przegląd Grup Kolędniczych.

Na scenie zaprezentowało się 12 grup kolędniczych, podzielonych na następujące kategorie: grupa dziecięca, grupa młodzieżowa, grupa dorosłych.

Nasze gimnazjum reprezentowała grupa „Z konikiem” w skład której wchodzili chłopcy: Jakub Orzeł kl. 1B, Jakub Waligóra kl. 1B, Mateusz Wróbel 2B, Patryk Sławęta kl. 2B, Szymon Jędrzejek kl. 1B, Szymon Pajor kl. 2A, Krzysztof Michura kl.2B, Błażej Michura kl. 3B, Paweł Zelek kl. 3A, Jan Piaskowy kl. 3B, Michał Kukla kl. 3B, Piotr Stach kl. 3B. Grupa zajęła 2 miejsce.

ZBIÓRKA DO PROJEKTU M3

Każde dzieło zaczyna się od ludzi. Bez Was ten pomysł wsparcia wolontariuszy Projektu M3 nigdy by nie istniał. Oni - Wolontariusze M3 - pracują na pełny etat, aby jak najlepiej pomagać w różnych zakątkach świata. Poświęcają swój czas na prezentacje, wyjazdy, przygotowanie wszelkiego typu akcji i wydarzeń. Spędzają długie godziny nad projektami, dokumentami, grafiką i wszystkim tym, czego czasami nie widać. Wyjeżdżają na Madagaskar, Ukrainę i do Beninu, aby pomagać drugiemu człowiekowi. Nigdy nie brakuje im zapału do pracy i wiary w to, że są w stanie zmienić czyjeś życie na lepsze. Wy – bezimienni z sercem na dłoni i uśmiechem od ucha do ucha, chętnie pijący kakao – dzięki złożonym licznie materiałom papierniczym i nie tylko J staliście się częścią tego przedsięwzięcia. Przekazaliśmy na konto Sekretariatu Misyjnego w ramach Projektu M3 zebrane pieniądze – 410,00 zł, które pomogą w uruchomieniu stołówki dla dzieci w Fort – Dauphin. W imieniu obdarowanych, którzy już pakują w paczki złożone w grudniu przez Wasze rodziny dary … przekazuję Wam słowa podziękowania. Za Wasze uśmiechy i bezinteresowną pomoc. Za to, że nigdy Was nie brakuje, gdy trzeba działać, że można na Was liczyć, że jesteście! - DZIĘKUJEMY! I prosimy - bądźcie.

POWIATOWA GIMNAZJADA MŁODZIEŻY W NARCIARSTWIE ALPEJSKIM

Wczoraj na Stacji Narciarskiej "Śnieżnica" w Kasinie Wielkiej odbyła się Powiatowa Gimnazjada Młodzieży w Narciarstwie Alpejskim.

W kategorii dziewcząt ur. 2001-2003 zwyciężyła Patrycja Florek z PG Laskowa (I przejazd: 00:24:25, II przejazd: 00:25:28). Miejsce drugie wywalczyła Aleksandra Sowa z Gimnazjum w Rabie Niżnej (I przejazd: 00:26:31, II przejazd: 00:27:21), miejsce trzecie Zuzanna Liberda również z Gimnazjum w Rabie Niżnej (I przejazd: 00:28:53, II przejazd: 00:29:67).

W kategorii chłopców ur. 2001-2003 miejsce pierwsze zajął Patryk Gonet z PG Laskowa (I przejazd: 00:25:49, II przejazd: 00:25:95). Miejsce drugie przypadło Grzegorzowi Kościelniakowi z Gimnazjum w Rabie Niżnej (I przejazd: 00:26:00, II przejazd: 00:26:36), miejsce trzecie Pawłowi Zapale z Gimnazjum w Porębie Wielkiej (I przejazd: 00:26:36, II przejazd: 00:26:43). 

Wyniki drużynowe:

II miejsce dla Laskowej w kategorii drużynowej chłopców 

III miejsce dla Laskowej w kategorii drużynowej dziewcząt 

W punktacji zespołowej szkół zarówno w kategorii dziewcząt ur. 2001-2003, jak i kategorii chłopców ur. 2001-2003 zwyciężyło Gimnazjum z Poręby Wielkiej.

Skład drużyny: Patrycja Florek, Joanna Gonet, Patryk Gonet, Jan Piaskowy, Piotr Stach , Patryk Sławęta, Jakub Piegza

Nad prawidłowym przebiegiem Powiatowej Gimnazjady Młodzieży w Narciarstwie Alpejskim czuwali: kierownik zawodów - Feliks Piwowar, kierownik tras - Sławomir Pala oraz sędzia główny - Józef Smęda.

Zawody zorganizowali: ZPO - Międzyszkolny Ośrodek Sportowy PL Limanowa, Powiatowy Szkolny Związek Sportowy Limanowa i Stacja Narciarska " Śnieżnica " Kasina Wielka.

czytaj więcej ....

Artykuł na limanowa. in

ZABAWA CHOINKOWA

WYJĄTKOWE SPOTKANIE

Jak co roku mieliśmy zaszczyt gościć emerytowanych pracowników naszej szkoły. Tegoroczne spotkanie odbyło się 4 stycznia. O godzinie 13 spotkaliśmy się w małej sali gimnastycznej, gdzie przybyłych gości powitała Pani Dyrektor Monika Miś. Swoją obecnością zaszczycili nas w tym roku Pani Maria Woźniak, Pani Zofia Florek, Pani Teresa Frączek, Pani Janina Jelonek, Pani Danuta Kurczab, Pani Anna Michura, Pani Elżbieta Mordarska, Pani Ewa Pławecka, Pani Teresa Ryś, Pani Stefania Sławek, Pani Marzena Stach, Pani Anna Śliwa, Pan Marek Baczyński, Pan Stanisław Michura, Pan Zbigniew Mordarski, Pan Stanisław Pasionek, Pan Józef Rosiek oraz Pan Mieczysław Stankiewicz. Po oficjalnym powitaniu gości głos zabrali gimnazjaliści, którzy specjalnie na tę okazję przygotowali przedstawienie pt. Świat potrzebuje miłości. Całość uświetnił występ chóru. Po zakończeniu części oficjalnej goście udali się na poczęstunek, któremu towarzyszyły długie rozmowy.

KOLEJNE SUKCESY PATRYCJI FLOREK

I miejsce – Puchar Polski Suche (14.01.2017)

I miejsce – Puchar Polski Suche (15.01.2017)

Zdobywając najwyższe miejsca na podium Patrycja wywalczyła tytuł Najlepszej Zawodniczki Stacji Suche.

Cieszymy się z sukcesów osiągniętych przez naszą uczennicę, gratulujemy i cały czas jej kibicujemy!!!

SUKCESY PATRYCJI FLOREK W NARCIARSTWIE ALPEJSKIM

Z radością informujemy o  kolejnych sukcesach naszej uczennicy Patrycji Florek. Patrycja zdobyła  3 złote medale w najwyższych rangą zawodach w Polsce:

I miejsce - Puchar Polski - Suche (20.12. 2016 r.)

I miejsce - Puchar Polski - Czarna Góra (7.01.2017 r.)

I miejsce - Puchar Polski - Czarna Góra (8.01.2017 r.)

Kolejny cel Patrycji to kwalifikacje na mistrzostwa świata.

Gratulujemy osiągniętych wyników, życzymy dalszych sukcesów sportowych i mocno trzymamy kciuki! 

INTEGRACYJNE SPOTKANIE WIGILIJNE 2016

16 grudnia 2016 roku w Zespole Szkół im. Świętej Kingi w Ujanowicach już po raz czwarty odbyło się Integracyjne Spotkanie Wigilijne. Uczestniczyło w nim w sumie 18 dzieci ze Szkoły Podstawowej w Jaworznej, Zespołu Szkół w Laskowej oraz Zespołu Szkół w Ujanowicach.

Wszystkich przybyłych gości przywitała pani dyrektor mgr Elżbieta Sabik, a następnie odbyły się Jasełka. Kolejnym punktem spotkania było wspólne wykonywanie ozdób świątecznych.

 Z naszej szkoły w spotkaniu wzięli udział:

Sądel Magdalena – klasa II gimnazjum, Janiczek Dawid- klasa I gimnazjum, oraz Florek Arkadiusz  - klasa I szkoła podstawowa wraz z opiekunami p. Martą Woźniak i Marią Tajduś. 

TURNIEJ PIŁKI SIATKOWEJ

Kolejny raz w naszej szkole odbył się turniej piłki siatkowej organizowany co roku przez Tomasza Zawadę i Łukasza Chełmeckiego. W tym roku do rywalizacji przystąpiły trzy zespoły: 

- Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Limanowej

- Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych Limanowa

- Gimnazjum w Laskowej 

Zwycięzcę wyłoniono systemem "każdy z każdym". Najlepszą drużyną okazał się popularny "Ekonomik" przed ZSTiO w Limanowej.  Naszym chłopcom przypadło miejsce na trzecim stopniu podium.  Dziękujemy wszystkim za aktywną zabawę i zapraszamy za rok :)

HEJ KOLĘDA! GIMNAZJUM

Co roku, tuż przed Świętami Bożego Narodzenia, spotykamy się w klasach, aby wspólnie spędzić czas, połamać się opłatkiem, złożyć sobie życzenia. Tak było i tym razem. 22 grudnia z samego rana odbył się koncert kolęd. Każda klasa prezentowała przygotowane specjalnie na tę okazję kolędy i pastorałki. Następnie udaliśmy się do klas, aby zasiąść przy wigilijnym stole. Składaliśmy sobie życzenia, kolędowaliśmy, a przede wszystkim spędziliśmy czas w miłym towarzystwie. Po klasowych wigiliach udaliśmy się na spotkanie z Panią Dyrektor, która złożyła wszystkim serdeczne życzenia i przełamała się opłatkiem z przewodniczącymi poszczególnych klas. Na zakończenie wspólnie zaśpiewaliśmy kolędy.

ZAWODY W PIŁCE SIATKOWEJ

W piętek 9 grudnia odbyły się w naszej szkole ostatnie zawody w tym roku kalendarzowym . Rywalizowaliśmy w piłce siatkowej, a naszym przeciwnikiem (jak zwykle ;) było "zaprzyjaźnione" Gimnazjum w Ujanowicach :) 

Jako pierwsze na boisko wybiegły dziewczęta . Od początku wydawało się, że mamy wszystko pod kontrolą. Prowadziliśmy w setach 2:0 i .... coś się zacięło . Nie pomagały zmiany, ani czasy brane przez P.Zawadę. Po bardzo zaciętej walce przegrywamy 2:3 :(

Po dziewczętach swoje umiejętności zaprezentowali chłopcy . Dal wielu były to pierwsze zawody w piłce siatkowej , co widać było w pierwszym secie, którego nieznacznie przegrywamy . Na szczęście z czasem nasi zawodnicy opanowali nerwy i w kolejnych setach pokazali kto rządzi w gminnej siatkówce . Wygrywamy 3:1 i będziemy reprezentowali gminę na zawodach powiatowych w Mszanie Dolnej. Gratulacje dla wszystkich zawodników i zawodniczek za walkę i postawę "fair play" ;)

Tomek Zawada

MIKOŁAJKI 2016

PROJEKT M3

 

W Mikołajki odbyło się wyjątkowe spotkanie z wolontariuszkami  działającymi w  Projekcie M3: Misje – Młodzi - Madagaskar. To nowa w Polsce inicjatywa zrzeszająca przy międzynarodowej organizacji Misevi Polska świeckich misjonarzy – młodych ludzi, którzy wyjeżdżają do krajów misyjnych, by wesprzeć księży  misjonarzy w ich codziennych obowiązkach. Obecne w naszej szkole wolontariuszki: Marysia Tirak i Anna Ćwik realizowały w ostatnie wakacje na Madagaskarze misję edukacyjną i medyczną, a towarzyszyła im nasza absolwentka – Asia Jelonek, także zaangażowana w misyjny wolontariat M3. Te wyjątkowe dziewczyny opowiedziały i zobrazowały nam prezentacją warunki życia i zwyczaje Malgaszy – czyli mieszkańców Madagaskaru. Uczestnicy spotkania byli zafascynowani pięknem tej czerwonej wyspy… ale nie wszystko jest tak kolorowe w tym kraju, jak nam się początkowo wydawało. W głębi pięknego krajobrazu widniała na pokazywanych fotografiach bieda, głód, choroby i brak edukacji, który zagrażał często podstawowej egzystencji. Wielu z nas wyniosło cenne refleksje z tego spotkania: radość z tego gdzie jestem i że warto pomagać!!! Dziękujemy wolontariuszkom za ich 3xP: pracę, poświęcenie i przykład. Z naszej strony oferujemy im pomoc – postanowiliśmy wesprzeć Projekt M3 zbiórką materiałów papierniczych i gorącym kubkiem kakaoJ.Kto wie, może po tym spotkaniu za kilka lat przybędzie nam w Projekcie wolontariuszy?

Joanna Augustyn, klasa IIIA

Z PIOSENKĄ PATRIOTYCZNĄ I ŻOŁNIERSKĄ PRZEZ WIEKI

My, Pierwsza Brygada,strzelecka gromada,

Na stos rzuciliśmy swój życia los

Na stos – na stos!

Listopad to miesiące uroczystości patriotycznych, wielu akademii i konkursów o podniosłym charakterze, których celem jest upowszechnianie wśród młodych ludzi wiedzy historycznej związanej z najważniejszym wydarzeniem naszej przeszłości – odzyskaniem niepodległości w 1918r. Taką rolę na pewno mają listopadowe konkursy pieśni patriotycznych, w których – tradycyjnie od lat – nasza szkoła bierze udział.

3 listopada w Nowym Wiśniczu w XIV festiwalu „Z Piosenką Patriotyczną i Żołnierską przez Wieki” godnie reprezentowała nas Faustyna Wróbel z klasy 3b gimnazjum, a Maria Dudek z klasy 3c 18 listopada 2016r. pięknie zaśpiewała w konkursie pod hasłem: „Ciebie, Polsko, w sercu noszę”, który odbył się w Lubniu. Marysi gratulujemy III miejsca zajętego 24 listopada 2016r. w Konkursie Pieśni Patriotycznej w Limanowej. III miejsce w tej imprezie zajęła także uczennica klasy 6b Paulina Bukowiec.

Przypominanie i upowszechnianie polskiej pieśni historycznej zawsze dostarcza wielu wzruszeń i uczy patriotyzmu.

IWKOWA 2016 – FOTOGRAFICZNY I POETYCKI SUKCES NASZYCH GIMNAZJALISTEK

W środę, 23 listopada 2016 roku w Publicznym Gimnazjum im. Jana Pawła II w Iwkowej odbył się drugi etap  i finał XI edycji Międzygimnazjalnego Konkursu Poetycko - Fotograficznego "Moje myśli, moje uczucia, moje życie...". Spotkanie połączono z rozmową ze słynnym Fotografem Papieża Jana Pawła II - Panem Adamem Bujakiem, który także oceniał fotografie nadesłane na konkurs. 

Do drugiej tury konkursu zakwalifikowano prace dwóch uczennic naszego Gimnazjum: Weroniki Wiktor z klasy IIA oraz Oliwii Daniel Z klasy IIB.

Po recytacji wierszy i prezentacji ich fotograficznych interpretacji Weronika pracą: „Kotek” zdobyła I miejsce w kategorii "Interesujące zdjęcie" oraz wyróżnienie w kategorii "Wyjątkowy wiersz". Oliwia za pracę: „Pasja fotografowania”  otrzymała wyróżnienie w kategorii "Interesujące zdjęcie". Opiekunem prac fotograficznych dziewczyn była pani mgr Regina Białk. Wsparcie poetyckie udzieliła pani mgr Katarzyna Banaś

Gratulujemy sukcesu uczennicom i ich opiekunkom!

PRÓBNE EGZAMINY GIMNAZJALNE

W dniach od 23 do 25 listopada odbył się próbny egzamin gimnazjalny. W pierwszym dniu trzecioklasiści zmagali się z częścią humanistyczną egzaminu, czyli z historią, wiedzą o społeczeństwie i językiem polskim. W drugim dniu uczniowie zdawali najpierw egzamin z przedmiotów przyrodniczych (biologia, geografia, chemia, fizyka), a później z matematyki. Trzeci dzień egzaminów to język obcy. W naszej szkole wszyscy uczniowie pisali egzamin z języka angielskiego na poziomie podstawowym i rozszerzonym.​

21 listopada - ANDRZEJKI 
Przy dźwiękach muzyki i w miłej atmosferze spędziliśmy tegoroczne andrzejki. Wspólną zabawę rozpoczęliśmy od godziny 16. Podczas zabawy na każdego w klasach czekały pyszne smakołyki kupione przez rodziców. Po posiłku każdy nabrał siły, żeby tańczyć, tańczyć...

CO RADZI MŁODZIEŻY KS. DR JERZY SMOLEŃ?

Mamy wiele problemów, a nie zawsze starcza nam odwagi, by o swoich kłopotach rozmawiać otwarcie z dorosłymi. Często obawiamy się wyśmiania ze strony kolegów, więc i z nimi nie dzielimy się  swoimi troskami. Tym bardziej ucieszyliśmy się, gdy nasza pedagog – Pani Jola Bukowiec, zaproponowała, by zapisać anonimowo pytania, na które szukamy odpowiedzi. Dowiedzieliśmy się, że odpowie na nie psycholog.

16 XI 2016r. o godz. 13.00 w dużej sali gimnastycznej odbyło się spotkaniez ks. dr. Jerzym Smoleniem – psychologiem, wykładowcą Akademii Ignatianum w Krakowie, autorem wielu publikacji z dziedziny psychologii.  Nasz gość na co dzień zajmuje się problemami młodzieży, często uświadamia nastolatkom, na czym polega niewłaściwe komunikowanie się z otoczeniem. W przedmowie podkreślił, jak ważny jest dialog miedzy młodymi ludźmi i ich rodzicami, ponieważ okres dojrzewania to trudny czas. Zauważył, że w gronie rówieśników często z różnych przyczyn źle się komunikujemy, nie szanujemy drugiego człowieka. Wszystkie kpiny, wyśmiewania się z kogoś mogą stać się powodem do podejmowania przez nastolatków prób samobójczych, poczucia samotności, depresji.

Potem ksiądz Jerzy odpowiadał na pytania z naszych kartek. Podziękował, że chcemy je zadać. Powiedział, że każda wątpliwość jest ważna. Na ile czas pozwolił, analizował nasze problemy, radził jak je rozwiązywać. Mówił o konieczności rozmawiania z kimś o swoich troskach.

Było ciekawie. Zaproszony psycholog bardzo obrazowo i prosto mówił o naszych skomplikowanych sprawach. Mamy nadzieję, że jeszcze kiedyś ks. dr Jerzy Smoleń odwiedzi nas i odpowie na kolejne trudne pytania. 

Szymon Jędrzejek

Jakub Waligóra

Klasa Ib

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI W NASZEJ SZKOLE

Dnia 9 listopada 2016 r. odbyła się akademia okazji Święta Niepodległości. Rozpoczęła się o godzinie 9.40 od recytacji Joasi Bieleckiej z klasy IV wiersza Gałczyńskiego pt. „Flaga”.

Potem przyszła kolej na nieco humorystyczny występ Jana Piaskowego, Wojciecha Rakoczego, Pawła Zelka. Chłopcy w zabawnej scence pokazali nas – uczniów, jako historycznych ignorantów. Tak naprawdę niewiele wiemy o Święcie Niepodległości – skąd się wzięło, kogo w tym dniu czcimy.

Następnie zaśpiewała Faustyna Wróbel piosenkę pt. „Taki kraj”. Później akademia przybrała charakter montażu słowno – muzyczno – audiowizualnego. Wiersze, pieśni chóru szkolnego oraz komentarze prowadzących  (Jola Sądel i Michał Czaja w tej roli) ilustrowane były pokazem multimedialnym zdarzeń, postaci, które kształtowały drogę do niepodległości. Mieliśmy też okazję zobaczyć wychowanków Pani Bożeny Orzeł, którzy zatańczyli krakowiaka. Jak zawsze byliśmy pod wrażeniem śpiewu Marysi Dudek. Wykonała piosenkę pod tytułem „Miejcie odwagę”. Występ uczniów zakończyła Gabriela Gonet zaśpiewała utwór „Ja to mam szczęście”.

Akademia przygotowana przez Pana Adriana Kowalewskiego, Panią Reginę Białk, Panią Dorotę Rozum, Panią Bożenę Orzeł i Panią Sylwię Orzeł wszystkim się podobała. Była niezwykłą lekcją historii.

Gabriela Pławecka

Klasa Ic

GALA WOLONTARIATU PROJEKTU M 

Młodzi - Misje – Madagaskar  to tytułowe M3 , z  którym nasza młodzież mogła się spotkać   5  listopada w auli ITKM w Krakowie. Było barwnie, gwarnie i egzotycznie. Swoje doświadczenia z wyjazdów na Madagaskar, do Beninu w Afryce Zachodniej i Ukrainy relacjonowali  studenci i uczniowie działający w ramach inicjatywy. Wyjątkową oprawę do tych opowieści stanowiły relacje fotograficzne wolontariuszy i bazar z misyjnymi towarami. Przygotowanie do wyjazdu wolontariackiego trwa 12 miesięcy. „W ramach projektu młodzi wolontariusze przechodzą  formację duchową, kursy języka francuskiego i malgaskiego oraz pierwszej pomocy. Ponadto osoby, które już były na Madagaskarze, dzielą się z nimi swoimi doświadczeniami. Następnie wolontariusze wyjeżdżają na 3-miesięczne misje” - opowiadała Maria Tirak, która na Madagaskarze była już dwa razy, a która już przyjęła zaproszenie do wizyty w naszej szkole. Z kolei Olga Figiel, pomysłodawczyni projektu, podkreśliła, że trzyletnie doświadczenia pracy na misjach, wskazują, że jest on bardzo potrzebny i cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Dlatego wolontariusze z Projektu Mprzystapili do Międzynarodowego Stowarzyszenia Świeckich Misjonarzy Wincentyńskich Misevi Polska – gratulujemy ! Pomoc jest świadczona poprzez edukację, sport, zabawę, pomoc materialną, pomoc medyczną i zawodową. "Zaczynaliśmy od 4 osób, teraz wspomaga nas 70 wolontariuszy. Mamy nadzieję, że miejsce po miejscu, życie za życiem będziemy mogli ten świat zmieniać, bo o to tak naprawdę chodzi w naszej pracy" - oceniła. Wśród wolontariuszy jest liczne grono młodych pochodzących z terenu naszego powiatu… mamy nadzieję już wkrótce poznać ich bliżej – zapraszamy.

BYLIŚMY NA XIX RAJDZIE „SZLAKIEM CMENTARZY Z I WOJNY ŚWIATOWEJ”

Choć 10 listopada temperatura  nie była zbyt wysoka , a szczyty miejscowych gór pokrywał śnieg, ponad 40 uczniów naszej szkoły wyruszyło na w XIX Młodzieżowy  Rajd  „Szlakiem cmentarzy z I wojny światowej”. Impreza została  zorganizowana przez  CKSiT w Żegocinie oraz GOKSiT w Laskowej.

Gimnazjaliści wraz z opiekunami dzielnie pokonali trasę liczącą około  12 km, zatrzymując się i oddając hołd spoczywającym na cmentarzu nr 368 na Jabłońcu, cmentarzu  nr 359 na Korabiu, cmentarzu nr 358 w Laskowej oraz cmentarzu nr 302 w Żegocinie.

Pod koniec tego długiego, męczącego, ale również  radosnego dnia w CKSiT w Żegocinie odbył się konkurs na najpiękniej wykonaną pieśń patriotyczną. Po zakończeniu rywalizacji młodzież z opiekunami odpoczęła w Zespole Szkół w Laskowej, gdzie spędziła noc.

Następnego dnia uczniowie udali się na cmentarz nr 357 na Jastrząbce, gdzie złożyli wieńce na grobach poległych żołnierzy, a później uczestniczyli w Mszy świętej. Potem, jury przedstawiło wyniki konkursu i nagrodzono najlepszych uczestników rajdu. Przepędzeniem mrozu zajęła się OSP z Kamionki Małej, która serwowała pyszny bigos i cieplutką herbatę zmarzniętym rajdowiczom. Uroczystość uświetniła swą obecnością Grupa Rekonstrukcyjna „Kasztanka”, której członkinią jest jedna z naszych gimnazjalistek - Katarzyna Latała.

Podczas rajdu młodzież miała okazję do pogłębienia swojej wiedzy historycznej i geograficznej o regionie, oddania hołdu żołnierzom poległym w tych okolicach w czasie I wojny światowej oraz do miłego i aktywnego spędzenia czasu wraz z rówieśnikami, z czego wszyscy skwapliwie skorzystali.

Urszula Kraska - członkini „Korpusu Zwiadowców”

NA MECZU WISŁY KRAKÓW Z GÓRNIKIEM ŁĘCZNA

Jak co roku wierni kibice Wisły z naszej szkoły, udali się do Krakowa, aby wspierać swój ukochany klub. W niedzielę 6 listopada mocna ekipa 20 osób nie szczędziła gardeł na meczu Wisły Kraków z Górnikiem Łęczna. Doping przyniósł zamierzony efekt, wygraliśmy 3:2 :) Ku naszemu pozytywnemu zaskoczeniu, cała drużyna przyszła pod nasz sektor, osobiście podziękować za wsparcie ;) Do domu wróciliśmy zadowoleni i pełni pozytywnych wrażeń. Do zobaczenia ponownie na kibicowskim szlaku ;)

JASNA STRONA TEATRU

Kolejny wyjazd do teatru. Eh, nuda, nuda, nuda? Jacyś przebierańcy  w śmiesznych strojach z XVI wieku, skacząc po scenie, deklamują wierszem kwestie mało zrozumiane.  Powrót o 1:00 w nocy. Co, o pierwszej? Może być ciekawie. Spacer nocą po oświetlonym Krakowie. Romantycznie. Ale ten teatr, ach, trzy godziny nudy! Najwyżej się zdrzemnę. Mam nadzieję , że krzesła będą w miarę wygodne . Zgłaszam się . Co jeśli popełniam błąd ? Jeśli popełniam błąd? Jeśli nie, będzie ciekawe ? Nawet to nie jest po lekcjach, niech tam… No cóż , klamka zapadła . Zobaczymy .

W końcu nadchodzi ten dzień . 28 października, piątek, przed nami długi weekend.

Okazuje się, że przynajmniej będę zwolniona z ostatnich lekcji. Przyjeżdżamy  na miejsce .  Zimno . Brzydko. Nie zapowiada się dobrze . Jak se pościelisz , tak się wyśpisz , czyż nie? Trzeba było się nie zapisywać . Smok, fota, Wawel, fota,rynek, fota. Biegnę do pijalni czekolady, niestety za dużo ludu. Nie zdążę w wyznaczonym czasie. Kolejna porażka. Idziemy dalej, do galerii. McDonald’s! Cały sens tej wycieczki. Zamawiam McDouble i Colę. Kolejne kilka kilogramów… no i co z tego. Człowiekowi coś od życia się należy. Godzina 18.00 – zbiórka i do teatru marsz. Budynek jest imponujący, miejsca mamy najlepsze w lożach i pierwszych rzędach. Brawo. Godzina 18.30 i zaczęło się.

Jestem w loży z przyjaciółmi. Chociaż tyle, może się wyśpię. Zaczyna się spektakl. Hmm, naprawdę spoko. Romeo i Julia – przełamanie konwencji, taniec w kostiumach z epoki, a bohaterowie występują w strojach, które możemy zobaczyć na ulicy.  Rewelacyjna muzyka, wspaniała gra aktorów, w sposób wyjątkowy uwypuklenie komediowej strony tragedii szekspirowskiej. Jest i czas na smutek, a nawet na uronienie łzy, malutkiej łzy. Kto by pomyślał, przecież czytałam ten dramat  w ubiegłym roku szkolnym , znam finał. No cóż, jest to efekt naprawdę fenomenalnej gry aktorów.

Wychodzę zachwycona, jak każdy.  Jeszcze spacer po starym Krakowie, mam czas na refleksję i mnóstwo pytań zadawanych samej sobie: po co ta śmierć, dlaczego, czy warto było? Wprawdzie zwaśnione rody godzą się nad grobem dzieci, ale po co, na co?

Najważniejszy w tragedii jest dla mnie akt szósty:
zmartwychwstanie z pobojowisk sceny,
poprawianie peruk, szatek,
wyrywanie noża z piersi,
zdejmowanie pętli z szyi,
ustawianie się w rzędzie pomiędzy żywymi
twarzą do publiczności.

Ukłony pojedyncze i zbiorowe:
biała dłoń na ranie serca,
dyganie samobójczyni,
kiwanie ściętej głowy.

Ukłony parzyste:
wściekłość podaje ramię łagodności,
ofiara patrzy błogo w oczy kata,
buntownik bez urazy stąpa przy boku tyrana.

Deptanie wieczności noskiem złotego trzewiczka.
Rozpędzanie morałów rondem kapelusza.
Niepoprawna gotowość rozpoczęcia od jutra na nowo.

Wejście gęsiego zmarłych dużo wcześniej,
bo w akcie trzecim, czwartym, oraz pomiędzy aktami.
Cudowny powrót zaginionych bez wieści.

Myśl, że za kulisami czekali cierpliwie,
nie zdejmując kostiumu,
nie zmywając szminki,
wzrusza mnie bardziej niż tyrady tragedii.

Ale naprawdę podniosłe jest opadanie kurtyny
i to, co widać jeszcze w niskiej szparze:
tu oto jedna ręka po kwiat śpiesznie sięga,
tam druga chwyta upuszczony miecz.
Dopiero wtedy trzecia, niewidzialna,
spełnia swoją powinność:
ściska mnie za gardło.

/Wisława Szymborska/

Jedno jest pewne! Będziesz wracać do teatru, nie tylko ze szkołą. Namówisz rodziców, rodzeństwo, przyjaciół. Postanowienie na nowy rok? Częściej niż do tej pory chodzić do teatru. Prawdziwego teatru.

 Katarzyna Latała

DZIEŃ PAPIESKI

27 października 2016 r. odbyła się akademia z okazji Dnia Papieskiego, która została przygotowana przez Księdza Henryka Kołodzieja, Panią Katarzynę Sułkowską. Oprawą muzyczną zajęła się Pani Sylwia Orzeł.

Po wejściu do sali gimnastycznej zaważyliśmy skromną, ale wymowną, dekorację. Na przeciwległej do drzwi ścianie, po lewej stronie, był duży plakat, ukazujący świętego Jana Pawła II i świętą Faustynę na tle Jezusa Miłosiernego. Napis „Bądźcie świadkami miłosierdzia” przemawiał do każdego. Chór szkolny i uczniowie klasy 3b oraz szóstoklasiści wyglądali naprawdę odświętnie .

Akademia rozpoczęła się ulubioną pieśnią Jana Pawła II „Barką”. Montaż słowno-muzyczny , którego wysłuchaliśmy, przypomniał nam głębokie myśli naszego papieża, jego wiersze oraz wspomnienia ludzi o tym wielkim człowieku . Soliści i chór szkolny naprawdę pięknie śpiewali.

Ważnym akcentem akademii było wystąpieniem grupy wolontariuszy Szkoły Podstawowej prowadzonej przez Panią Ewę Kruczek. Opiekunka  krótko scharakteryzowała działalność uczniów, zaprosiła do współpracy każdego, kto ma „wyobraźnię miłosierdzia”.

Na zakończenie głos zabrała Pani Dyrektor,  dziękując organizatorom akademii. Następnie podała bieżące informację.

Uczennice klasy 2a gimnazjum

WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO

14 października, dokładnie w Dniu Edukacji Narodowej, cała społeczność szkolna wzięła udział w uroczystej akademii. Wszyscy uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły zebrali się w dużej sali gimnastycznej, gdzie Pani Dyrektor przypomniała rys historyczny obchodów tego święta, a następnie wręczyła Nagrody Dyrektora zasłużonym pedagogom i pracownikom szkoły. Po tym wystąpieniu inicjatywę przejęli uczniowie wszystkich szczebli naszego Zespołu Szkół począwszy od klasy 0 poprzez klasy 1-6, a skończywszy na klasie 3 gimnazjum. Pod kierunkiem p. Magdaleny Gołąb i p. Dominika Mordarskiego oraz przy fachowym muzycznym wsparciu ze strony p. Sylwii Orzeł, w zabawny i dosłownie w śpiewający sposób, przedstawili oni problemy i trudności szkolne z jakimi muszą borykać się na co dzień. Muzyczna analiza wybranych przedmiotów była przeplatana kawałami o Jasiu i tanecznymi popisami uczennic z klasy 6 i 3 SP. Na koniec przewodniczący Samorządów Szkolnych SP i Gimnazjum, w imieniu wszystkich uczniów, złożyli nauczycielom najlepsze i najgorętsze życzenia. Osłodzone one zostały symboliczną czekoladą ufundowaną przez Samorząd Uczniowski SP  i Gimnazjum oraz Spółdzielnię Uczniowską.

Ile kropli w morzu,

Ile śniegu płatków białych,

Ile kłosów w zbożu,

Ile słońca w świecie całym,

Ile sekund w roku,

Ile drzew jest w lesie,

Ile domów wokół,

Ile grzybów jesień niesie,

Ile w górze ptaków,

Ile ptasich piór,

Ile ziaren maku,

Ile jest na ziemi gór,

Ile gwiazd na nocnym niebie

I ile barwnych kwiatów, które wiosną łąki ścielą –

Tyle dzisiaj szczerych życzeń składamy naszym Nauczycielom!

PRÓBNA EWAKUACJA SZKOŁY NA OKOLICZNOŚĆ POŻARU

4 października 2016r. w naszej szkole została przeprowadzona próbna ewakuacja szkoły na okoliczność pożaru Akcję przygotował  mgr Tomasz Zawada i członkowie  OSP Laskowa.

Alarm ogłoszono o godz. 11.00, wtedy rozległ się charakterystyczny trzykrotny dźwięk dzwonka szkolnego. Uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy szkoły zachowali się zgodnie z instrukcją. Uczący polecili dyżurnym zamknąć okna w salach, sami zabezpieczyli urządzenia elektryczne i dziennik lekcyjny. Następnie wszyscy w ustalonym porządku udali się najkrótszą drogą ewakuacyjną do wyznaczonego miejsca zbiórki, czyli do dużej sali gimnastycznej. Tam nauczyciele sprawdzili obecność uczniów i przekazali informację na temat stanu liczebnego klasy wskazanej osobie. Ewakuacja przebiegła sprawnie – trwała 4 minuty.

Następnie Pan Tomasz oddał głos członkom OSP Laskowa, którzy zaprezentowali, jak zgodnie z przepisami przeprowadzić pierwszą pomoc przedmedyczną, gdy w czasie pożaru ( lub w innej sytuacji) ktoś straci przytomność. Akcją dowodził członek zarządu OSP - Paweł Mąka; dokładnie wyjaśnił kolejność postępowania tych, którzy udzielają pomocy. Nieprzytomnego ( w tej roli Jacek Kukla ) ratowali nasi starsi koledzy – Bartłomiej Daniel, Dominik Jonik.

Uczniowie z zainteresowaniem śledzili akcję ratowniczą nieprzytomnego.

Na pewno wielu z nich po obejrzeniu  tak fachowej i obrazowej prezentacji, będzie umiało się właściwie zachować w podobnej sytuacji. Na koniec Pan Zawada podziękował członkom OSP Laskowa oraz pochwalił zabranych za zdyscyplinowanie.

Grupa Magdy Orzeł (Kasia Tokarz, Kasia Gołąb, Paulina Rozum)

SZKOLNY KONKURS CZYTELNICZY „MISTRZ PIĘKNEGO CZYTANIA”

Październik to miesiąc bibliotek szkolnych. Jak co roku w naszej szkole z tej okazji biblioteka zorganizowała Szkolny Konkurs Czytelniczy. Tym razem wyłoniono Mistrza Pięknego Czytania.

Uczestnicy mieli za zadanie zaprezentować wybraną przez siebie książkę w formie plakatu oraz poprzez przeczytanie jej fragmentu.

Komisja oceniająca uczestników konkursu z klas IV – VI SP w składzie P. Krystyna Grzegorzek, P. Jolanta Bukowiec i P. Magdalena Mąka przyznała następujące miejsca:

I Gabriela Guzik, Justyna Waligóra, Maria Zelek – kl. IV b,

II Karol Kukla, Norbert Uryga – kl. IV a,

III Roksana Strzelecka – kl. VI a.

Natomiast jury oceniające gimnazjalistów - P. Monika Miś, P. Jolanta Bukowiec i P. Katarzyna Lisek - zdecydowało, że Mistrzem Pięknego Czytania zostały uczennice z klasy III A Joanna Augustyn i Weronika Filipek, II miejsce przypadło Kindze Pławeckiej i Jolancie Sądel z klasy I A, a III Izabeli Wróbel i Janowi Piaskowemu z klasy III C.

Zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe i dyplomy, a pozostali wyróżnieni dyplomy.

Wszystkim serdecznie gratulujemy i zapraszamy do biblioteki szkolnej!

Ewa Kruczek

Małgorzata Oleksy

„Z OBIEKTYWEM PRZEZ POWIAT”

25 października 2016r,  w salach bibliotecznej Galerii Sztuki w Limanowej odbyło się finałowe podsumowanie VI  Powiatowego Konkursu  Fotograficznego „Z obiektywem przez Powiat”. Na tegoroczną edycję konkursu trafiło ogółem 259 prac autorstwa 64 fotografów zamieszkałych nie tylko na terenie województwa małopolskiego, ale i śląskiego. W konkursie nagrodzono tylko 9 prac.

Szkolne Koło Fotograficzne „Fotka” działające przy naszym Gimnazjum pod kierunkiem pani mgr Reginy Białk, wysłało na ten konkurs 5 prac swoich uczestników. Fotografie: Dominiki Zelek (IIIC) „Beskidzka jesień”,  Magdaleny Hebdy (IIB) „Ulotność”, Oliwii Daniel (IIB) „Dwór”, Wiktorii Papież (IB) „Zapomniane” i Karoliny Pławeckiej (IIIC) „Opuszczony” trafiły do pokonkursowej wystawy najlepszych.  Praca Karoliny Pławeckiej (IIIC) zdobyła jedno z 6 wyróżnień.

Gratulujemy! 

SPOTKANIE AUTORSKIE Z PANIĄ RENATĄ PIĄTKOWSKĄ

29 września 2016 r. mieliśmy przyjemność gościć w naszej szkole panią Renatę Piątkowską, autorkę wielu książek dla dzieci i młodzieży.

Pani Renata ukończyła socjologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jej twórczość literacka zyskała duże uznanie o czym świadczą m.in. liczne nagrody. Książka Wieloryb otrzymała Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego, Na wszystko jest sposób II nagrodę w konkursie im. Astrid Lindgren, a Wszystkie moje mamy  I nagrodę w konkursie Przecinek i Kropka.  Trzy z jej książek zostały wpisane na Złotą Listę Fundacji ABC XXI Cała Polska Czyta Dzieciom. Za całokształt twórczości pisarka otrzymała Nagrodę im. Marii Weryho-Radziwiłłowicz. Jest miłośniczką dobrego malarstwa i uwielbia jeździć konno.

Autorce towarzyszyła pani Malwina Kożurno, zawodowy lektor, która prezentowała fragmenty twórczości pani Piątkowskiej.

Spotkanie odbyło się w dwóch grupach – klasy 1-4 SP oraz 5-6 SP i I gimnazjum. Młodsze dzieci  zapoznały się z humorystycznymi opowiadaniami autorki, a także z prawdziwymi opowieściami o zwierzętach. Natomiast starsi uczniowie poznali historię Malali, pakistańskiej dziewczynki, która broni praw dzieci, przede wszystkim do nauki i wyrażania własnego zdania.

Po zakończonych spotkaniach wszyscy chętni mogli zakupić sobie książki zaproszonego gościa i otrzymać pamiątkowy autograf.

 

Małgorzata Oleksy

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO

 

Kontakt z nami

Zespół Szkolno-Przedszkolny
w Laskowej

Laskowa 2
34-602 Laskowa

tel.: (18)3333010 
fax: (18)3370833 
zslaskowa@zslaskowa.edu.pl