ROK 2022/2023

 

„Dzieci! Dumne miejcie zamiary, górne marzenia i dążcie do sławy. Coś z tego zawsze się stanie”

Janusz Korczak

„Wiem więcej o Januszu Korczaku”

Tegoroczna edycja konkursu „Wiem więcej o Januszu Korczaku” odbyła się 1 czerwca. Tym razem reprezentanci poszczególnych klas odpowiadali na pytania dotyczące życia i twórczości patrona naszej szkoły. Uczestnicy konkurowali w dwóch kategoriach: klasy IV i V oraz klasy VI - VIII. Wszyscy wykazali się dużą wiedzą i znali wiele szczegółów na temat życia i działalności Janusza Korczaka. W kategorii klas młodszych pierwsze  miejsce zajęła klasa V b, którą reprezentowali Natalia Dudek i Piotr Bielecki, zaś wśród starszych klas najlepsza okazała się klasa VII a reprezentowana przez Weronikę Prajsnar i Karolinę Zelek. Komisja w składzie: Pani Irena Orzeł, Pani Małgorzata Oleksy oraz Pani Sylwia Orzeł wręczyła zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom nagrody ufundowane przez Samorząd Uczniowski.

Wszystkim, którzy podjęli trud przygotowania się do konkursu, serdecznie gratuluję!

Katarzyna Lisek

XIII POWIATOWA SPARTAKIADA SPECJALNA

2. czerwca br. w Zespole Szkolno – Przedszkolnym Nr 1 w Limanowej odbyła się  XIII Powiatowa Spartakiada Specjalna w której uczestniczyli uczniowie naszej Szkoły. Kacper Zelek 5b, Dawid Sajdak 3b oraz Dawid Jędrzejek 1a wzięli udział we wszystkich konkurencjach przygotowanych przez organizatorów.

Każdemu zadaniu towarzyszył duży doping i świetna zabawa.

Wszyscy uczestnicy zostali wielkimi zwycięzcami i otrzymali pamiątkowe dyplomy, medale oraz nagrody rzeczowe.

Gratulujemy!

III GMINNY KONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO „SPRING ENGLISH QUIZ”

26. kwietnia w Szkole Podstawowej w Krosnej odbył się III Gminny Konkurs Języka Angielskiego. Do pracy z arkuszem konkursowym przystąpiło 25 uczestników z siedmiu szkół.

W kategorii klas 7-8 Maja Pławecka z klasy 8a zajęła II miejsce. Natomiast w kategorii klas 4-6 Zofia Dziedzic z klasy 6 a i Weronika Matras z klasy 6b zdobyły ex aequo I miejsce.

Gratulujemy!

XVIII SPOTKANIE Z TWÓRCZOŚCIĄ  KS. JANA OD BIEDRONKI

 

Moim symbolem jest biedronka (boża krówka).

Jeszcze w seminarium napisałem wiersz

Modlitwa do świętego Jana od Krzyża: 

Święty Janie od Krzyża, kiedy pełnia lata
i derkacz się odezwał, głuchy odgłos łąki, 
owieczka dzwonkiem beczy, przepiórka szeleści,
rzuć mi malwę i nazwij Janem od Biedronki.

Lubię to stworzenie, gdyż jest wesołe, ma kropki i jest dowcipne.

Jan Twardowski Autobiografia

 

Słowa księdza Jana Twardowskiego tak zgrabnie zapisywane w licznych tomach poezji i prozy cieszą się nieustanną  popularnością wśród czytelników  w każdym wieku. Jego poezję pokochali wszyscy – nie tylko katolicy. Otoczony ludźmi, ale samotny. Sam nie nazywał siebie poetą, ale księdzem piszącym wiersze. Zostawił po sobie 1123 wiersze, opowiadania dla dzieci i zbiory anegdot.

30. marca 2023 r. 45 uczniów reprezentujących 27 szkół podstawowych z terenu powiatu limanowskiego przypomniało teksty poety podczas XVIII edycji Powiatowego Konkursu Poezji ks. Jan Twardowskiego Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą…

Konkurs zorganizował Zespół Szkolno-Przedszkolny w Laskowej, Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Turystyki w Laskowej oraz Szkoła Podstawowa im. Świętego Józefa w Krosnej. Patronat honorowy nad konkursem objął Starosta Limanowski Mieczysław Uryga.

Zmagania konkursowe  oceniało jury w składzie: przewodniczący  komisji Pan Janusz Michalik, specjalista do spraw animacji kultury i teatru Małopolskiego Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu;  Pani Joanna Dębska, instruktor w dziale animacji kultury Limanowskiego Domu Kultury; Pani Paulina Ablewicz - kierownik filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Nowym Sączu - Filia w Limanowej oraz  Ksiądz Andrzej Wanat Proboszcz parafii Laskowa.

W recytacje uczniów z uwagą także wsłuchiwali się zaproszeni goście: Pan Mieczysław Uryga Starosta Powiatu Limanowskiego; Pani Dorota Stanisławczyk Radna Powiatu Limanowskiego; Pan Piotr Stach Wójt Gminy Laskowa; Pani Anna Gurgul Przewodniczącą Rady Gminy Laskowa; Pani Grażyna Prusak – Burdacka Wizytator Kuratorium Oświaty w Krakowie - Delegatura w Nowym Sączu oraz Pani Bożena Chełmecka -  Kierownik Gminnego Zespołu Obsługi Szkół i Przedszkoli w Gminie Laskowa.

Tak duże przedsięwzięcie nie byłoby możliwe bez wsparcia sponsorów, którymi
w tym roku było 
Starostwo Powiatowe w Limanowej, Urząd Gminy w Laskowej, Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Turystyki w Laskowej, Bank Spółdzielczy w Limanowej – oddział w Laskowej, Pan Krzysztof Chełmecki, Piekarnia Stryczek, Piekarnia Ewy i Piotra Pajor oraz Ks. Proboszcz Andrzej Wanat, Pan Wojciech GądekFirma Tymbark i Ferma Drobiu Dariusz i Paweł Ptaszek.

Konkurs rozstrzygnięto w dwóch kategoriach.

Laureatami w klasach 4-6 zostali:

Nikola Papież Szkoła Podstawowa w Pisarzowej

II Gabriela Pałka Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Pawła II w Męcinie

III Wiktor Rokiciński Zespół Szkolno-Przedszkolny w Laskowej

Wyróżnienie Milena Wątroba Szkoła Podstawowa nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Siekierczynie

Wyróżnienie Anna Kowalczyk Szkoła Podstawowa nr 4 w Słopnicach      

Wyróżnienie Patrycja Augustyn Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Żmiącej

Wyróżnienie Anna Wątroba Szkoła Podstawowa w Pasierbcu

Wyróżnienie Fryderyk Pachut Szkoła Podstawowa nr 2 im. Stanisława Konarskiego w Starej Wsi

Wyróżnienie Karol Mróz Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Dobrej

Laureaci z klas 7-8 to:

Karolina Galica Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Pawła II w Męcinie

II Joanna Gołąb Zespół Szkolno-Przedszkolny w Laskowej

III Aneta Klag Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Jastrzębiu

Wyróżnienie Zuzanna Cież Szkoła Podstawowa nr 2 im. Juliana Tuwima w Kasince Małej

Wyróżnienie Julita Woźniak Szkoła Podstawowa nr 2 im. Konstytucji 3 Maja w Męcinie

Wyróżnienie Zuzanna Staśko Szkoła Podstawowa im. Józefa Marka  w Tymbarku

Wyróżnienie Adrianna Śliwa Szkoła Podstawowa im. Marii Dąbrowskiej w Nowym Rybiu

Wyróżnienie Józef Bogacz Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Dobrej

 

Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni dyplomami oraz nagrodami książkowymi, a laureaci również nagrodami rzeczowymi. Uczestnikom gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnych edycjach konkursu.

Małgorzata Oleksy

POWIATOWE  IGRZYSKA DZIECI- III MIEJSCE W SIATKÓWCE CHŁOPCÓW

20.03.2023 odbyły się Powiatowe Igrzyska Dzieci w siatkówce chłopców. Zawody odbyły się na hali widowiskowo- sportowej w Kamienicy a ich organizatorem był Międzyszkolny Ośrodek Sportowy Powiatu Limanowskiego oraz Powiatowy Szkolny Związek Sportowy. W zawodach wzięło udział 9 zespołów, które po losowaniu  rywalizowały ze sobą  w trzech grupach systemem „ każdy z każdym”.  Laskowa trafiła na drużyny z Tymbarku i SP nr 4 z  Limanowej. Po obu zwycięstwach zmierzyli się w grupie finałowej z zespołami ze Szczyrzyca oraz z gospodarzami turnieju- Kamienicą.

Pomimo tego, że nasi chłopcy zaprezentowali siatkówkę na wysokim poziomie i walczyli bardzo zawzięcie, to w meczach finałowych  musieli uznać wyższość przeciwników.  Ulegli dwukrotnie w tie-break’u i ostatecznie zajęli  III miejsce.

Drużyna Laskowej wystąpiła w składzie: Bukowiec Daniel,  Gonet Franciszek,  Gaik Colin,  Dudek Artur,  Pławecki Piotr,  Ptaszek Kacper,  Strzelecki Dawid,  Matras Maksymilian.

MISTRZOSTWO POWIATU W SIATKÓWCE CHŁOPCÓW DLA LASKOWEJ!

16.03. 2023 odbyły się Powiatowe Igrzyska Młodzieży Szkolnej w siatkówce chłopców. Zawody odbyły się na hali widowiskowo- sportowej w Kamienicy a ich organizatorem był Międzyszkolny Ośrodek Sportowy Powiatu Limanowskiego oraz Powiatowy Szkolny Związek Sportowy. W zawodach wzięło udział 9 zespołów, które po losowaniu  rywalizowały ze sobą  w trzech grupach systemem „ każdy z każdym”.  Laskowa trafiła na drużyny z Szyku i SP nr 2 z  Limanowej. Po obu zwycięstwach zmierzyli się w grupie finałowej z zespołami z Mordarki i Mszany Dolnej. Tutaj również wykazali się dużymi umiejętnościami siatkarskimi  oraz  tzw.  „zimną krwią”, pokonując obydwu rywali i zdobywając ostatecznie pierwsze miejsce a także awans do zawodów rejonowych, które odbędą się 14.04.2023 w N. Sączu.

Najlepszym zawodnikiem turnieju został Karol Olchawa,  którego  wyróżniono nagrodą ufundowaną przez Bank Spółdzielczy w Limanowej - sponsora Powiatowych Igrzysk Młodzieży Szkolnej.

Drużyna Laskowej wystąpiła w składzie:  Maciej Gąsiorek, Wojciech Kita, Krystian Kożuch, Dominik Kuchta, Jakub Latała, Karol Olchawa, Kamil Rokiciński.                                                                                                       

                                      

III Gminny Konkurs Fotograficzny „Zjawisko fizyczne a reakcja chemiczna”

1 marca 2023 roku, podczas XIV Międzyszkolnego Spotkania Młodych Fizyków i Chemików pod hasłem „Dziwy fizyki i chemii” w budynku Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Laskowej, obyło się podsumowanie Gminnego Konkursu Fotograficznego „Zjawisko fizyczne a reakcja chemiczna”.

Uczniowie klas siódmych i ósmych ze szkół z terenu Gminy Laskowa zgłosili do konkursu 78 fotografii przedstawiających zjawiska fizyczne lub reakcje chemiczne, które udało im się zaobserwować w otaczającym świecie.

Fotografie - wykonane sprzętem o różnorakim poziomie technicznym (od profesjonalnych cyfrówek po proste aparaty w telefonach komórkowych) – miały przestawiać: Niezwykłe przypadki odskoku hydraulicznego oraz Zaskakujące barwy korozji.

Komisja w składzie:

przewodnicząca: fizyczka - Pani mgr Reginy Białk,

zawodowego fotografa - Pana mgr Franciszka Natanka,

plastyczki - Pani mgr Ireny Matras - Kotlarz,

chemiczki – Pani mgr Anety Niezabitowskiej - Bieleckiej

Oceniała:

oryginalność pomysłu - do 10 pkt,

opis zjawiska fizycznego/reakcji chemicznej - do 20 pkt,

wrażenia artystyczne pracy - do 10 pkt,

jakość fotograficzną - do 10 pkt.

Przyznała:

I miejsce:

Annie Chrobak z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Laskowej za prace: „Wodne perełki” i „Wigwam”.

Krystianowi Kożuchowi z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Laskowej za prace: „Falująca ściana” i „Pożeracz stali”.

II miejsce:

Lenie Leśniak z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Laskowej za prace: „Wodna serwetka” i „Precelki”.

Natalii Pławskiej ze Szkoły Podstawowej w Żmiącej za prace: „Niezwykłe przypadki” i „Korozja”.  

III miejsce:

Joannie Gołąb z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Laskowej za prace: „Miś pod kieliszkiem” i „Wyrzutek”.

Wyróżnienia:

Karolinie Basta ze Szkoły Podstawowej w Żmiącej za pracę: „Odskok hydrauliczny”,

Julii Oleksy ze Szkoły Podstawowej w Jaworznej za pracę: „Wodospad wodny”,

Patrycji Orzeł z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Ujanowicach za pracę: „Barwne wiaderko”,

Aleksandrze Knurowskiej ze Szkoły Podstawowej  w Krosnej za pracę: „Niezwykłe zjawisko”.

Nagrody, które sponsorowali: wójt gmina Laskowa i Bank Spółdzielczy w Limanowej, zwycięzcom podczas laskowskich „Dziwów” wręczyły: kierowniczka Zespołu Obsługi Szkół i Przedszkoli - Pani Bożena Chełmecka oraz dyrektorka Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Laskowej – Pani mgr Monika Miś.

Zwycięzcom gratulujemy!

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział.

Zapraszamy za rok.

VI GMINNY KONKURS ORTOGRAFICZNY DLA KLAS IV – VI

23 lutego 2023 r. w Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Laskowej odbył się VI  Gminny Konkurs Ortograficzny dla uczniów klas IV-VI, w którym wzięło udział 12 reprezentantów szkół Gminy Laskowa.

Pani Paulina Ablewicz, Dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Limanowej, przygotowała dyktando najeżone wieloma pułapkami ortograficznymi. Stając w konkursowe szranki, uczniowie poznali rozterki młodego Mikołaja Kopernika, późniejszego polskiego astronoma, który wstrzymał Słońce i ruszył Ziemię .

Pani Dyrektor Monika Miś serdeczne podziękowania złożyła Pani Paulinie Ablewicz za kilkuletnią współpracę i przygotowanie kolejnego dyktanda oraz   za przewodniczenie Komisji Konkursowej. Słowa wdzięczności skierowała także do polonistów, podkreślając, że współcześnie rozbudzanie w dzieciach motywacji
do pogłębiania wiedzy i umiejętności ortograficznych staje się coraz trudniejsze. Najwięcej ciepłych słów usłyszeli uczniowie. Pani Dyrektor pogratulowała im znajomości zasad poprawnej polszczyzny, życzyła powodzenia i dobrej zabawy w atmosferze zdrowej rywalizacji.

Wyłonionym Mistrzom Ortografii i pozostałym uczestnikom ortograficznych zmagań nagrody wręczył Wójt Gminy Laskowa Pan Piotr Stach. Pan Wójt pogratulował uczniom wiedzy, a nauczycielom podziękował za przygotowanie dzieci do konkursu.  

I miejsce w VI Gminnym Konkursie Ortograficznym zdobyła Weronika Dyrek z Zespołu Szkolno –Przedszkolnego w Laskowej,  II miejsce zajął Szymon Rosiek  - uczeń reprezentujący Szkołę Podstawową w Jaworznej. Magdalena Jonik ze Szkoły Podstawowej w Krosnej wywalczyła III miejsce.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody książkowe, a zwycięzcy także nagrody rzeczowe.

Serdecznie gratulujemy!

XVII Gminny Konkurs Recytatorski

15 grudnia w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Jaworznej odbył się XVII Gminny Konkurs Recytatorski. W tegorocznej edycji uczestnicy prezentowali utwory Marii Konopnickiej. Naszą szkołę reprezentowało sześciu uczniów, który występowali w trzech kategoriach wiekowych. Wszyscy uczestnicy byli świetnie przygotowani, więc tym bardziej nam miło, że nasi reprezentanci zajęli bardzo wysokie miejsca, a ich występy zostały docenione i nagrodzone.

Marcelina Łagosz – wyróżnienie

Antoni Liszewski – II miejsce

Magdalena Witko – I miejsce

Aleksandra Sajdak – II miejsca

Karol Olchawa – I miejsce

Kamil Rokićiński – I miejsce

BIBLIOTECZNY KALENDARZ ADWENTOWY

Podczas adwentu biblioteka szkolna zorganizowała zabawę z Bibliotecznym kalendarzem adwentowym. Chętni uczniowie, którzy odebrali kalendarz, codzienne mieli do wykonania inne zadanie. Do zabawy zgłosiło się 44 uczniów:

Drozdek Maria

Gołąb Dawid

Drozdek Jacek

Kondys Lena

Liszewski Antoni

Łagosz Marcelina

Zelek Hanna

Orzeł Karol

Salamon Małgorzata

Stach Aleksandra

Pazdan Amelia

Daniel Michał

Drozdek Jan

Król Agnieszka

Mirek Emil

Janas Beata

Jędrzejek Małgorzata

Chrobak Weronika

Gołąb Katarzyna

Janas Aleksandra

Zbyrowska Zuzanna

Daniel Patrycja

Daniel Piotr

Jędrzejek Anna

Oleksy Małgorzata

Zelek Maciej

Kożuch Anna

Matląg Marcin

Matras Jakub

Zbyrowska Julia

Bieniek Aleksandra

Dudek Natalia

Ficoń Emilia

Guzik Natalia

Kęska Julia

Sajdak Aleksandra

Uryga Anna

Kita Oliwia

Orzeł Zuzanna

Mrózek Agata

Pławecka Maja

Matląg Monika

Stanisławczyk Joanna

Wątroba Zuzanna

Wszyscy wywiązali się bardzo dobrze z powierzonych zadań i systematycznie oddawali prace.

Za swoją wytrwałość uczestnicy zostali nagrodzeni słodyczami oraz drobnymi upominkami ufundowanymi przez księdza proboszcza Andrzeja Wanata. Dodatkowo uczniowie z młodszych klas otrzymali wykonane przez siebie ozdoby świąteczne i zakładki do książek, a starsi kupon na niepytanie.

Wszystkim serdecznie gratuluję!

ETAP SZKOLNY GMINNEGO KONKURSU RECYTATORSKIEGO - Poezja Marii Konopnickiej

9. grudnia w naszej szkole odbyły się eliminacje do Gminnego Konkursu Recytatorskiego pt. Poezja Marii Konopnickiej

W konkursie wzięło udział 19 uczniów z klas 3-8, którzy poprzez trafne wybory
i interpretacje utworów Marii Konopnickiej z entuzjazmem rywalizowali o przejście do konkursu finałowego.

Dzieci recytowały wiersze przed komisją konkursową, w której zasiadały: Pani Renata Dudziak, Pan Adrian Kowalewski oraz Pani Małgorzata Oleksy. Komisja brała pod uwagę przede wszystkim poprawną wymowę i szeroko rozumianą sprawność językową, intonację, barwę i modulację głosu, znaki interpunkcyjne, tempo, pamięciowe opanowanie tekstu jak również ogólne wrażenie. Po naradzie Komisja przydzieliła następujące miejsca:

Kategoria wiekowa 3-5

Magdalena Witko, kl. 3b, Stefek Burczymucha

Aleksandra Sajdak, 5b, Konwalia

Kategoria wiekowa 6-8

Kamil Rokiciński, kl. 7a, W poranek

Karol Olchawa, kl. 8a, Przy mrowisku

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za recytacje, a opiekunom za przygotowanie uczniów do występów. Finaliści zostali zakwalifikowani na szczebel gminny konkursu, który odbędzie się 15 grudnia br. w Jaworznej.

 Trzymamy kciuki za naszych uczniów.

KONKURS "PIERSCIEŃ ŚWIĘTEJ KINGI"

W dniu 30 listopada 2022r. odbył się, na holu 1, Szkolny Etap Ogólnopolskiego Konkursu Poezji Religijnej Pierścień Świętej Kingi. Celem konkursu jest popularyzacja poezji o treściach religijnych autorów zarówno duchownych jak i świeckich, pielęgnowanie wartości estetycznych i literackich języka polskiego, rozwijanie uzdolnień twórczych: recytatorskich, aktorskich uczniów oraz nauka rywalizacji w przyjaznej atmosferze.
Główny patronat nad całym konkursem sprawują: Prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel, Pałac Młodzieży w Nowym Sączu oraz Wydawnictwo Diecezji Tarnowskiej Promyczek.
Do etapu szkolnego konkursu zgłoszonych zostało 25 uczestników, którzy  niejednokrotnie byli wyłaniani spośród większej liczby uczniów podczas eliminacji klasowych. Poziom konkursu był wysoki i wyrównany. Dzieci i młodzież świetnie poradzili sobie z deklamacją i interpretacją wybranych przez siebie wierszy. Komisja oceniająca w składzie: Ksiądz proboszcz Andrzej Wanat, pani Małgorzata Oleksy oraz pani Jolanta Bukowiec, miała naprawdę trudny orzech do zgryzienia. Ostatecznie wyniki konkursowych zmagań rozłożyły się następująco: w kategorii uczniów klas 1-3: I miejsce - Zuzanna Stanisławczyk kl. 2a, II miejsce - Aleksandra Matras kl.1b, III miejsce - Gabriela Stach kl.3a, natomiast w kategorii uczniów klas 4-6: I miejsce - Emilia Lupa kl.5a, II miejsce - Natalia Guzik kl.5b, III miejsce - Anna Kożuch kl.5a. Wszystkie laureatki przeszły do etapu rejonowego, który odbędzie się 7 grudnia 2022r. w Pałacu Młodzieży w Nowym Sączu.
Dzisiaj jednak żaden uczestnik konkursu nie wyszedł z pustymi rękami, bowiem każdy otrzymał, z rąk pani wice-dyrektor Bożeny Orzeł oraz księdza proboszcza, dyplom i upominek, a zwycięzcy dodatkową nagrodę. Fundatorem wszystkich nagród był nasz ksiądz proboszcz, Andrzej Wanat, za co mu bardzo dziękujemy.
Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy talentu i życzymy kolejnych sukcesów.
Magdalena Gołąb

SZKOLNY KONKURS CZYTELNICZY

Jak co roku w październiku obchodziliśmy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych, z tej okazji biblioteka zorganizowała konkurs dla wszystkich uczniów Szkoły Podstawowej.

Zadaniem uczestników było wypożyczenie książki z biblioteki, przeczytanie jej  i zaprezentowanie w odpowiedniej dla siebie formie.

W sumie w czytelniczej zabawie wzięły udział 23 uczestników, a jej wyniki przedstawiają się następująco:

Klasy 1 - 3

I – Zbyrowska Zuzanna 3b

II – Łagosz Marcelina 1a

III – Palacz Jan 3b

Klasy 4 – 8

I – Kożuch Anna  5a

II – Surdziel Marta  8b

III – Orzeł Zuzanna 7b

Wszyscy biorący udział w  konkursie otrzymali dyplomy uczestnictwa oraz pozytywne uwagi zachowania, a zwycięzcy nagrody rzeczowe i słodycze.

Wszystkim gratulujemy i zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie za rok.

Małgorzata Oleksy

DZIEŃ NAUCZYCIELA

Październik to nie tylko czas kolorowych liści i pięknej jesieni, to również miesiąc, kiedy swoje święto mają wszyscy nauczyciele.12 października  w naszej szkole odbyła się z tej okazji akademia przygotowana przez uczniów klas piątych. Cztery czarownice poszukujące opiekunki dla swoich uroczych dzieci odkryły, że nieprzebrane pokłady cierpliwości, wiedzę, elokwencję w każdej dziedzinie, a przede wszystkim doświadczenie w pracy z dziećmi posiadają właśnie nauczyciele. Ta nieco humorystyczna historia była okazją do tego, aby pokazać, jak trudna jest praca nauczycieli. Korzystając z okazji, piątoklasiści oraz przewodniczący Samorządu Uczniowskiego złożyli wszystkim pracownikom serdeczne życzenia. Cały występ wzbogaciły piosenki przygotowane pod czujnym okiem Pani Sylwii Orzeł.

Młodym artystom gratulujemy i dziękujemy za wytrwałość w czasie prób, a wszystkich serdecznie zapraszamy do obejrzenia fotograficznej relacji z tej uroczystości, która znajduje się na facebookowej stronie naszej szkoły.

Katarzyna Lisek

Irena Matras-Kotlarz

EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH

Dnia 5 października w klasach IV-VIII odbyły się lekcje z okazji Europejskiego Dnia Języków Obcych. Nadrzędnym celem było promowanie języków obcych, przedstawienie korzyści płynących ze znajomości języków, zachęcenie oraz zmotywowanie uczniów do dalszej nauki.

Podczas zajęć uczniowie mieli okazję obejrzeć prezentację multimedialną składającą się z ciekawostek dotyczących różnych języków, w tym migowego. Prezentacja zawierała interaktywne linki, dzięki którym za pomocą jednego kliknięcia uczniowie mogli posłuchać brzmienia innych języków.

Uczniowie wzięli również udział w interaktywnym quizie na platformie Kahoot. W ten sposób każdy mógł sprawdzić swoją wiedzę dotycząca europejskich języków obcych.

Dodatkowo odbył się szkolny konkurs pod hasłem “Z językami, wszędzie jesteś w domu”, który polegał na przygotowaniu plakatu o wylosowanym przez klasę europejskim kraju i ciekawostek o języku, którym się tam posługują.

Zwycięzcami konkursu została klasa 4a, która wykonała plakat o Niemczech i języku niemieckim. Klasa 4a został nagrodzona słodkimi upominkami ufundowanymi przez Spółdzielnię Uczniowską.

ODBLASKOWA SZKOŁA – XII EDYCJA     

We wrześniu 2022 roku Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Laskowej już po raz dwunasty przystąpiła do konkursu Odblaskowa Szkoła. Organizatorami akcji są m.in. Małopolska Wojewódzka Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Małopolskie Kuratorium Oświaty, Małopolski Urząd Wojewódzki oraz Małopolski Urząd Marszałkowski.

Mamy zamiar kontynuować działania rozpoczęte w latach poprzednich w celu zwiększenia bezpieczeństwa na drodze naszych dzieci. W ramach akcji zaplanowane są:

- lokalna promocja idei konkursu poprzez publikacje na stronach  www  szkoły, gminy, powiatu,

- „odblaskowa” wycieczka rowerowa, mająca na celu przypomnienie uczniom zasady bezpieczeństwa na drodze,

- doposażenie uczniów w elementy odblaskowe,

- gazetki ścienne o tematyce związanej z bezpieczeństwem na drodze,

- uświadamianie dzieci i rodziców o ustawowym obowiązku noszenia odblasków,

- konkursy-  wiedzy oraz plastyczny o ww.  tematyce,

- dodatkowe zajęcia z  I  pomocy przedmedycznej i BRD,

- doskonalenie bezpiecznej jazdy na rowerze, wraz  z odpowiednią sygnalizacją; rowerowy tor przeszkód,

- spotkanie z przedstawicielami policji i straży pożarnej.

Koordynator: Dominik Mordarski

NOC W SZKOLE

W nocy z 23 na 24 września uczniowie klas II b i III b spędzili noc w szkole pod opieką swoich wychowawczyń: p. Sabiny Tatkowskiej, p. Justyny Majdy a także p. Marty Koteckiej. W piątek późnym popołudniem rodzice przywieźli swoje dzieci do szkoły. Każdy miał spakowany plecak lub walizkę, śpiwór i ulubioną poduszeczkę. Po pierwszych okrzykach zachwytu i radości przystąpiliśmy do przygotowania miejsc do spania. Naszą sypialnią były sale lekcyjne, w których uczymy się na co dzień. Sami przygotowaliśmy kolację i sprzątaliśmy po sobie. Było wiele atrakcji, które wymyśliły nasze panie wychowawczynie: międzyklasowy turniej w dwa ognie, graliśmy w gry planszowe, a także zabawy wymyślone przez same dzieci. Na koniec dnia przyszła pora na toaletę i wieczorną modlitwę. Następnie położyliśmy się przytulając do poduszki, a panie czytały nam bajki do snu. W sobotę o godz.7.30 była pobudka, poranna toaleta i gimnastyka. Na śniadanie w świetlicy szkolnej czekało nas kakao i pyszne drożdżówki. Po śniadaniu wróciliśmy z rodzicami do domów. Noc w szkole okazała się niezapomnianym przeżyciem i wspaniałymi chwilami wśród przyjaciół.

KONCERT "BAJKOWE GRANIE"

Dnia 2 września 2022r. klasa 3b miała zaszczyt uczestniczyć w plenerowym koncercie pt.: "Bajkowe
granie", który odbył się w "Kamenówce w Sechnej. Piosenki z bajek w wykonaniu najlepszych z
najlepszych na Kamenówkowej scenie mogliśmy słuchać dzięki Małopolskiej Fundacji Promocji Kultury
i Sztuki, Fundacji Bielecki Art i dofinansowaniu Narodowego Centrum Kultury w ramach programu
Kultura Interwencje oraz życzliwości Pana Wójta gminy Laskowa. Bardzo cieszymy się, że mogliśmy
wziąć udział w tym znakomitym wydarzeniu artystycznym i u progu nowego roku szkolnego nasze
plecaki napełniliśmy pozytywną energią i sporą dawką wrażeń estetycznych.

PRÓBNA EWAKUACJA SZKOŁY

13 września 2022 r. w naszej szkole została przeprowadzona próbna ewakuacja szkoły na okoliczność pożaru. Akcję nadzorowali P. Józef Kołodziej i P. Janusz Wrona.

Alarm ogłoszono o godz. 11.00, wtedy rozległ się charakterystyczny trzykrotny dźwięk dzwonka szkolnego. Uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy szkoły zachowali się zgodnie z instrukcją. Opuścili sale lekcyjne i w ustalonym porządku udali się najkrótszą drogą ewakuacyjną do wyznaczonego miejsca zbiórki, czyli na boisko szkolne. Tam nauczyciele sprawdzili obecność uczniów i przekazali informację na temat stanu liczebnego klasy koordynatorom akcji. Ewakuacja przebiegła sprawnie – trwała 5 minut.

Organizacja próbnych ewakuacji ma na celu wyrabianie w pracownikach, uczniach prawidłowych nawyków zachowania się w czasie pożaru. To ważne, by wszyscy wiedzieli co robić, gdy pojawi się ogień.

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2022/2023

Kontakt z nami

Zespół Szkolno-Przedszkolny
w Laskowej

Laskowa 2
34-602 Laskowa

tel.: (18)3333010 
fax: (18)3370833 
zslaskowa@zslaskowa.edu.pl